O‘zbekistonda Hilton Hotels & Resorts xalqaro brendining birinchi mehmonxonasi ochildi. O‘tgan shanba kuni Hilton Tashkent City taqdimoti o‘tkazilgan bo‘lsa, dushanba kuni u o‘z eshiklarini rasman ochdi.
Tashkent City hududida barpo etilgan mehmonxona binosi 21 qavatga ega. Bu xalqaro ishbilarmonlik markazida faoliyat yuritadigan oltita mehmonxonaning birinchisi.
Taqdimot vaqtida Hilton`ning MDH va Rossiya davlatlarida rivojlantirish bo‘yicha direktori Aleksey Shatalovning ma’lum qilishicha, kelgusida ushbu brend mehmonxonalari O‘zbekistonning boshqa shaharlarida ham ochiladi.
«Hozirda biz Toshkent, Buxoro, Samarqand va Xiva bo‘yicha muzokaralar olib bormoqdamiz. Aniq rejalarni hozircha ayta olmayman, muzokaralar jarayoni kechmoqda, biroq biz brendning O‘zbekistondagi muvaffaqiyatli kelajagiga aminmiz», — dedi u.
Mehmonxonadagi 258 ta xonalari standart, lyuks hamda fransuz, ingliz, arab va mumtoz uslubda barpo etilgan 8 ta prezident xonalaridan iborat. Prezident lyuks xonalarining maydoni 250 kv. m bo‘lib, mehmon kutish zali, tushlik zonasi va oshxonani o‘z ichiga oladi.
Hilton Tashkent City`da tadbirlar o‘tkazish uchun beshta ko‘p tarmoqli anjumanlar zali hamda yozgi ayvonga chiqishli banket zali mavjud. Ularning umumiy maydoni 2450 kv. m ni tashkil etadi. Barcha anjumanlar zallari birinchi va ikkinchi qavatlarda joylashgan bo‘lib, tabiiy yoritish imkoniyatlariga ega.
Hilton Tashkent City tarkibida dunyoning turli mintaqalari oshxonalari bo‘lgan bir qancha restoranlar mavjud bo‘lib, ulardan biri 21-qavatda joylashgan.
Hilton mehmonxona brendi (AQSH) bu yil o‘zining 100 yilligini nishonladi. Kompaniya butun dunyoda 585 ta mehmonxonaga ega.

В Узбекистане открылся первый отель международного бренда Hilton Hotels & Resorts. Презентация Hilton Tashkent City прошла в минувшую субботу, а с понедельника он официально открыл двери.
Здание отеля, построенного на территории Tashkent City, имеет 21 этаж. Это первый из шести отелей, которые будут действовать в международном деловом центре.
Как сообщил на презентации директор Hilton по развитию в странах СНГ и России Алексей Шаталов, в будущем отели этого бренда могут появиться и в других городах Узбекистана.
«Сейчас мы ведем переговоры и по Ташкенту, и по Бухаре, и по Самарканду, и по Хиве. Точных планов я пока озвучить не могу, идет переговорный процесс, но мы уверены в успешном будущем бренда в Узбекистане», — сказал он.
Среди 258 номеров отеля — стандартные и представительские номера, угловые люксы и 8 президентских люксов, оформленных во французском, английском, арабском и классическом стилях. Президентский люкс занимает площадь более 250 кв. м и включает в себя гостиную, обеденную зону и кухню.
Для проведения мероприятий в Hilton Tashkent City предусмотрены пять многофункциональных конференц-залов и банкетный зал с выходом на летнюю террасу. Общая площадь этих помещений превышает 2450 кв. м. Все конференц-залы расположены на первом и втором этажах и имеют естественное освещение. Расположенный рядом с отелем Конгресс-центр способен вместить до 4000 человек.
В Hilton Tashkent City имеются несколько ресторанов с кухней разных регионов мира, один из которых находится на 21-м этаже, спа-комплекс, бассейн, круглосуточный фитнес-центр, финскую и паровую сауны.
Гостиничному бренду Hilton (США) в этом году исполнилось 100 лет. Компания имеет более 6000 отелей по всему миру.