O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev 11 dekabr kuni davlat ishtirokidagi korxonalarni isloh qilish natijadorligi va bu yo‘nalishdagi ustuvor vazifalarga bag‘ishlangan yig‘ilish o‘tkazdi, deya xabar qildi davlat rahbari matbuot hizmati.
Tahlillarga ko‘ra, bugungi kunda mamlakatda 2819 ta davlat ishtirokidagi korxonalar mavjud. Ularning aksariyati eski usulda, samarasiz ishlagani sababli hatto dividend to‘lay olmaydi. Prezident bu holatni jiddiy tanqid qildi.
«Davlat ishtirokini hech zarurat bo‘lmagan sohalarda ham saqlab turibmiz. Davlat korxonalarini boshqarish, faoliyati samarasini oshirish, ularning funksiyalarini xususiy sektorga berish bo‘yicha hali sezilarli o‘zgarishlar bo‘lmadi», — dedi Shavkat Mirziyoyev.
Shu bois, yig‘ilishda 2020 yilda davlat ishtirokidagi korxonalarni boshqarish bo‘yicha yangi vazifalar belgilandi.
Avvalo, bunday korxonalarni isloh qilish yoki tugatish, saqlash yoki xususiy sektorga berish masalasini o‘rganish bo‘yicha Bosh vazir, uning o‘rinbosarlari va maslahatchilari boshchiligida ishchi guruhlar tashkil etildi.
Jumladan, axborot texnologiyalari sohasidagi 140 ta korxona, hududlardagi kommunal, qurilish va xizmat ko‘rsatish sub’ektlariga tegishli 1573 ta, geologiya, metallurgiya, moliya tashkilotlari bo‘yicha 137 ta, yengil sanoat, mashinasozlik va elektrotexnika tarmoqlaridagi 49 ta, ijtimoiy soha, turizm va farmatsevtika yo‘nalishidagi 449 ta, kimyo, neft-gaz, energetika sohasidagi 42 ta, qishloq xo‘jaligi va oziq-ovqat tarmog‘idagi 330 ta, sanoat zonalaridagi 99 ta korxona bo‘yicha alohida ishchi guruhlar tuzilib, ularning har biriga moliya vaziri o‘rinbosarlari biriktirildi.
Ishchi guruhlarga bir oy muddatda har bir korxonani to‘liq xatlovdan o‘tkazib, ularning rentabelligi, hozirgi quvvati va istiqbolini tahlil qilgan holda, 2020 yilga mo‘ljallangan aniq reja va takliflar ishlab chiqish topshirildi.
Ko‘plab kompaniyalar moliyaviy hisobot yuritish, ichki nazorat va audit o‘tkazish, boshqaruvga mustaqil a’zolarni kiritish kabi masalalarda oqsayotgani ko‘rsatib o‘tildi.
Mutasaddilarga mazkur kompaniyalarda korporativ boshqaruvni keng joriy etish, bazaviy sohalardagi 32 ta yirik korxonani isloh qilishni jadallashtirish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Samaradorlikning muhim ko‘rsatkichlari — KPI (Key Performance Indicators) har bir korxonada ishlab chiqilishi va muntazam nazorat qilinishi lozimligi ta’kidlandi.
Davlat ulushi bo‘yicha dividendlar hisoblanishi va byudjetga o‘tkazilishini nazorat qilish tizimini takomillashtirish bo‘yicha ham vazifalar belgilandi.
Transport vazirligida Loyiha ofisi tuzib, ushbu sohadagi korxonalarga xususiy sektorni jalb etish yuzasidan ko‘rsatmalar berildi.
Xususiylashtirishga oid yondashuvlarni tubdan yangilash, xalqaro ekspertlarni jalb etib, bu borada bozor iqtisodiyotiga xos va mos tizimga o‘tish zarurligi ta’kidlandi.
Xususiylashtirish va korporativ boshqaruv bo‘yicha mutaxassislar tayyorlash hamda malakasini oshirish, davlat ishtirokidagi korxonalar rahbarlarini shu borada o‘qitish muhimligi qayd etildi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 11 декабря провел совещание по результативности реформирования предприятий с участием государства.
Как сообщила пресс-служба главы государства, сегодня большая часть из 2819 предприятий с госдолей работает «на основе устаревших методов, неэффективно, в результате чего они не способны даже выплачивать дивиденды». Президент подверг эту ситуацию резкой критике.
«Мы сохраняем присутствие государства даже в тех сферах, в которых на это нет никакой надобности. Все еще не произошло заметных сдвигов в повышении эффективности управления и деятельности государственных предприятий, передаче их функций частному сектору», — сказал он.
Для решения новых задач в этой сфере организованы рабочие группы во главе с премьер-министром, его заместителей и советников по вопросам реформирования или ликвидации, сохранения госприсутствия или передачи частному сектору предприятий.
В частности, будет рассмотрена работа 140 предприятий в сфере информационных технологий, 1573 территориальных предприятий коммунальной сферы, строительства и обслуживания, 137 предприятий в сфере геологии, металлургии и финансов, 49 предприятий легкой промышленности, машиностроения и электротехники, 449 предприятий социальной сферы, туризма и фармацевтики, 42 предприятий энергетики, 330 предприятий в сельском хозяйстве и пищевой промышленности и 99 предприятий в промышленных зонах.
В месячный срок поручено провести полную инвентаризацию каждого предприятия, проанализировать их рентабельность, текущие мощности и перспективы, а также разработать по ним конкретные планы и предложения на 2020 год.
Президент указал, что многие компании «буксуют» в вопросах финансовой отчетности, внутреннего контроля и аудита, привлечения независимых членов в правление. Он поручил ускорить внедрение корпоративного управления в этих компаниях, а также реформировать 32 крупных предприятия базовых отраслей.
На каждом предприятии должны быть разработаны и соблюдаться ключевые показатели эффективности — KPI (Key Performance Indicators), отмечается в сообщении.
Глава страны дал указания открыть в Министерстве транспорта проектный офис и привлечь частный сектор к предприятиям транспортной сферы. Он подчеркнул, что необходимо кардинально обновить подходы к приватизации и перейти в этой сфере к системе, соответствующей требованиям рыночной экономики системе.