O‘zbekistonda bir hafta davomida 41ta holatda 28 milliard so‘mlik (2,94 mln dollar) tabiiy gaz talon-toroj qilingani aniqlangan, deya ma’lum qildi bosh prokuror Nig‘matulla Yuldashev. Bu borada 240 ta jinoiy ish ochilgan, deya xabar berdi Xabar.uz.
Avvalroq bosh vazir Abdulla Aripov yig‘ilishda iste’molchilarga gaz yetkazib berish jadvaliga rioya etilmayotganini tanqid qilgani haqida xabar qilingan edi. U, shuningdek, gaz tarmoqlariga noqonuniy ulanish holatlari juda ko‘p uchrayotgani to‘g‘risida ham ma’lumot berdi. «Natijada xalq aziyat chekmoqda», — degan edi hukumat rahbari.
So‘nggi haftalarda O‘zbekistonning ko‘plab hududlarida aholi gaz yo‘qligidan shikoyat qilmoqda. So‘nggi illarda ko‘plab mahallalar gaz tarmoqlaridan butunlay uzildi. Aholi muntazam ravishda ko‘mir va suyultirilgan gaz ballonlarini yetkazib berishda uzilishlarga duch kelmoqda.
Chorshanba kuni Nukut tumani Shoranbay ovuli aholi uylarida gaz yo‘qligi sababli namoyishga chiqdi. Ular avtoyo‘lni to‘sib qo‘yib, g‘ildiraklarga o‘t qo‘ydi. Hokimiyat ko‘mir va gaz ballonlarini yetkazib berib, gaz ulanish ehtimollarini o‘rganishga ham va’da berdi.
Oktyabrda «O‘zneftgazinspeksiya» 3,0 mlrd so‘mlik 4,2 mln kub metr tabiiy gaz talon-taroj qilinganini aniqlagan edi. Eng jiddiy qonunbuzarliklar Farg‘ona va Jizzax viloyatlarida sodir etilgan.

В Узбекистане за неделю зафиксирован 41 случай хищения природного газа на 28 млрд сумов (2,94 млн долларов). Об этом в четверг на видеоселекторном совещании в правительстве сообщил генеральный прокурор Нигматилла Юлдашев. По данным правонарушениям возбуждено 240 уголовных дел, сообщает Xabar.uz.
Ранее мы писали, что на совещании премьер-министр Абдулла Арипов подверг критике несоблюдение графиков поставки газа потребителям. Он также сообщил об очень большом количестве случаев незаконного подключения к газовым сетям. «В результате страдает народ», — подчеркнул глава правительства.
На отсутствие газа в последние недели жалуются жители многих регионов Узбекистана. За последние годы многие махалли были полностью отключены от газопровода. При этом жители регулярно сталкиваются с перебоями в поставке угля и баллонов со сжиженным газом.
Одновременно по стране наблюдаются отключения электроэнергии. На отмеченном выше совещании премьер-министр сообщил, что только в течение суток 27 ноября более 300 раз вводилось ограничение на 144 линиях электропередач с напряжением 110 кВ.
В среду жители аула Шортанбай Нукусского района вышли на митинг из-за отсутствия в их домах газа. Они перекрыли автодорогу и подожгли шины. Власти занялись поставкой угля и газовых баллонов и пообещали изучить возможность подключения газа.
В октябре «Узнефтегазинспекция» выявила хищения 4,2 млн кубометров природного газа на 3,9 млрд сумов. Наиболее серьезные нарушения были отмечены в Ферганской и Джизакской областях.