O‘zbekiston prezidenti 14 noyabr kuni 2020 yilda rasmiy sanalarni nishonlash davrida qo‘shimcha ishlanmaydigan kunlarni belgilash va dam olish kunlarini ko‘chirish to‘g‘risidagi farmonni imzoladi. Bu haqda O‘zA xabar qildi.
2020 yilda qo‘shimcha ishlanmaydigan kun:
• 23 mart — dushanba.
Quyidagi dam olish kunlari ko‘chirildi:
• 4 yanvar — shanba 2 yanvar — payshanbaga;
• 29 avgust — shanba 31 avgust — dushanbaga.
2 yanvar payshanba va 31 avgust dushanba kuni barcha xodimlar uchun ish haftasining turidan qat’i nazar, dam olish kuni hisoblanadi.
Byudjet tashkilotlarida ushbu Farmonning 1-bandida belgilangan qo‘shimcha dam olish kuni har yilgi mehnat ta’tilining davomiyligini bir ish kuniga qisqartirish hisobiga qoplanadi. Har yilgi mehnat ta’tili davrida saqlanadigan o‘rtacha oylik ish haqi miqdorini hisoblashda mehnat ta’tilining amaldagi davomiyligi hisobga olinadi, unga ushbu Farmonda belgilangan qo‘shimcha dam olish kuni qo‘shiladi. Har yillik mehnat ta’tilining davomiyligi qisqartirish hisobga olingan holda o‘n besh ish kunidan kam bo‘lmasligi kerak.
Byudjet tashkiloti hisoblanmagan tashkilotlarda ushbu farmonning 1-bandiga muvofiq qo‘shimcha dam olish kuni mehnat ta’tiliga qo‘shimcha boshqa kunlar bilan bir qatorda moliyaviy imkoniyatlardan kelib chiqqan holda, jamoa shartnomalari yoki ish beruvchilar tomonidan kasaba uyushmasi qo‘mitalari bilan kelishib qabul qilinadigan boshqa lokal normativ hujjatlarda belgilanadi.
«Uzbekistan Airways» va «O‘zbekiston temir yo‘llari» kompaniyalariga bayram (ishlanmaydigan) kunlarning uzaytirilishini hisobga olgan holda, respublika aholisi uchun ichki turizm va faol dam olish yo‘nalishlarini, transport va mehmonxona xizmatlari uchun chegirmalar berib, aksiyalar o‘tkazadi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 14 ноября подписал указ, которым установлены дополнительные нерабочие дни в период празднования официальных дат и утвержден перенос выходных дней в 2020 году.
Дополнительные нерабочие дни в 2020 году:
• понедельник 23 марта.
Перенос выходных дней в 2020 году:
• с субботы 4 января на четверг 2 января;
• с субботы 29 августа на понедельник 31 августа.
Документом определено, что четверг 2 января и понедельник 31 августа 2020 года являются нерабочими днями для всех работников, независимо от вида рабочей недели.
В бюджетных организациях дополнительный нерабочий день компенсируется за счет сокращения продолжительности ежегодного трудового отпуска работников на один рабочий день. При определении размера среднемесячного заработка, сохраняемого в период ежегодного трудового отпуска, учитывается фактическая продолжительность трудового отпуска с прибавлением к нему дополнительного нерабочего дня. Продолжительность ежегодного трудового отпуска с учетом сокращения не может быть менее 15 рабочих дней.
В организациях, не являющихся бюджетными, дополнительный нерабочий день, наряду с прочими дополнительными днями к трудовому отпуску, устанавливается исходя из финансовых возможностей и в соответствии с коллективными договорами или иными локальными актами, принимаемыми работодателями по согласованию с профсоюзными комитетами.
Государственному комитету по развитию туризма совместно с Союзом молодежи, Советом Федерации профсоюзов, компаниями Uzbekistan Airways и «Узбекистон темир йуллари», Советом Министров Каракалпакстана, хокимиятами областей и Ташкента поручено организовать маршруты внутреннего туризма и активного отдыха с учетом продления нерабочих дней с проведением акций и предоставлением скидок на транспортные и гостиничные услуги.