Davlat xavfsizlik xizmati Chegara qo‘shinlari matbuot xizmati 12 noyabr kuni ijtimoiy tarmoqlar va messenjerlarda tarqalgan videorolik yuzasidan izoh berdi.
Videoda chegarchilar yosh yigitga nisbatan jismoniy kuch ishlatadi: sport kiyimidagi yuziga niqob taqqan kishi yigitning qorni va oyog‘iga bir necha marta urib, so‘ngra uning sochlaridan changallaydi. Unga harbiy libosdagi chegarachi qo‘shiladi va to‘qmoqqa o‘xshash jism bilan uni uradi. Yigitni sochidan changallagan holda kadr ortiga olib ketishadi, undan keyin esa faqat zarba tovushlari va tomonlarning gaplari eshitiladi.
Chegara qo‘shinlari vakilining arizasida ta’kidlanishicha, 10 noyabr kuni taxminan soat 17:00 da videoda tasvirlangan Farg‘ona tumanidagi Xosilot aholi punktida chegarachilar naryadi xizmat vazifasini o‘tagan.
Bu vaqtda hududga Nexia-2 avtomobilida (davlat raqami 40 G 014 KA) Umidjon Saidjonov (videoda ko‘ringan) va Abdurasul Fozilov (kadr ortida qolgan) chegarachilarning to‘xtash to‘g‘risidagi buyrug‘iga bo‘ysunmasdan, katta tezlikda chegara naryadini buzib o‘tishga uringan.
«Oradan biroz vaqt o‘tgach, yuqorida ismi keltirilgan fuqarolar, chegarachilar qarshisida to‘xtab, mojaro keltirib chiqarishga uringan, ularni haqorat qilgan va mahalliy aholini to‘plab harbiy xizmatchilarning qonuniy talablariga bo‘ysunmagan. Bu orqali ular Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 196−1-modda 2-qismini („Chegara qo‘shinlari harbiy xizmatchilarining qonuniy talablarini bajarmaslik va ularning qonuniy faoliyatiga qarshilik ko‘rsatish“) buzgan», — deyiladi DXX CHQ matbuot xizmati xabarida.
Shundan so‘ng fuqarolar chegarachilar naryadining talablariga bo‘ysunmay, noqonuniy harakatlarni bostirish uchun qurol va maxsus vositalardan foydalanishni tartibga soluvchi «O‘zbekiston Respublikasi Davlat chegarasi to‘g‘risida"gi qonunning 43-moddasi va «O‘zbekiston Respublikasi Davlat xavfsizlik xizmati to‘g‘risida"gi qonunining 44-moddasiga ko‘ra, chegara tartibini buzgan fuqarolar Umidjon Saidjonov va Abdurasul Fozilov jismoniy kuch ishlatilgan holda ushlangan.
Qo‘lga olingandan keyin ularning shaxsini tasdiqlovchi hujjatlari, shuningdek, avtoulovni boshqarish huquqini beruvchi hujjatlar yo‘qligi ma’lum bo‘lgan, deya qayd etdi Chegara qo‘shinlari.
Qo‘lga olingandan so‘ng, ushbu shaxslar tegishli tartibda ko‘rib chiqish uchun belgilangan tartibda ichki ishlar organlariga jo‘natilgan.
Chegara qo‘shinlari matbuot xizmatining qayd etishicha, Umidjon Saidjonov bundan avval ham bir necha bor chegarachilar tomonidan davlat chegarasini buzish va turli xil inventarizatsiya buyumlarini noqonuniy ravishda olib o‘tish holatlari bo‘yicha qo‘lga olingan. Xususan, 2016 yil 31 oktyabrda Umidjon Saidjonov O‘zbekiston hududiga qariyb 8 million so‘mlik 3175 dona 2017 yilda O‘zbekistonga olib kirilishi taqiqlangan volfram lampochkalarini olib o‘tishga uringanida ushlangan.
Bundan tashqari, 2018 yil 7 yanvar kuni xuddi shu hududda Tico avtomashinasi orqali 18 million so‘mlik parfyumeriya tovarlarini olib o‘tayotganida qo‘lga tushgan.
Abdurasul Fozilov esa 2019 yil 10 noyabr kuni mazkur hududda davlat chegarasini buzganligi uchun qo‘lga olingan. Barcha holatlarda ham tegishli dalolatnomalar tuzilib, ular Farg‘ona viloyati IIBga yuborilgan.
Qayd etilishicha, ilgari ushbu hududda mahalliy kontrabandachilar qo‘rqitish va jinoyat sodir bo‘lgan joydan yashirinish maqsadida chegarachilarga bir necha bor bosim o‘tkazishga uringan. Shu kabi bosimlar oqibatida 2010 yilda harbiy xizmatchi N.Egamov, 2012 yilda A.Yunusov, 2013 yilda J.Ashirov davlat chegarasini qo‘riqlash vaqtida halok bo‘lgan.
Ayni vaqtda DXX Chegara qo‘shinlari qo‘mondonligi harbiy prokuratura bilan hamkorlikda yuqoridagi fakt bo‘yicha xizmat tekshiruvini o‘tkazmoqda. Vaziyatga oydinlik kiritilgach, qonun doirasida tegishli choralar ko‘riladi, deyiladi Chegara qo‘shinlari matbuot xizmati xabarida.

Пресс-служба Пограничных войск Служба государственной безопасности (ПВ СГБ) прокомментировала видеоролик, распространившийся в социальных сетях и мессенджерах 12 ноября.
На видео пограничники применяют физическую силу к молодому мужчине: человек в штатском, но с закрытым маской лицом несколько раз бьет мужчину в область живота рукой и ногой, а затем хватает его за волосы. Потом к нему присоединяется сотрудник Погранвойск в форме, который наносит один удар предметом, похожим на дубину. Молодого мужчину выводят за кадр, удерживая за волосы, после чего вновь слышны звуки ударов и стоны.
По заявлению представителя пограничных войск, 10 ноября примерно в 17:00 часов в приграничном населенном пункте Хосилот Ферганского района одноименной области возле моста нес службу пограничный наряд, в задачи которого входит осмотр автотранспорта на приграничной территории.
В это время патрулируемый участок на автомобиле Nexia (государственный номер 40G 014 KA) пересекли Умиджон Саиджонов (виден на видео) и Абдурасул Фозилов (остался за кадром). Как утверждает пресс-служба ПВ СГБ, эти граждане, проигнорировав требования наряда остановиться, на большой скорости скрылись, «применив маневр попытки наезда на пограничный наряд».
«Спустя некоторое время указанные граждане, возвращаясь обратно, остановились рядом с пограничниками и начали провоцировать конфликт, оскорбляя пограничный наряд и призывая собравшихся местных жителей игнорировать законные требования военнослужащих, тем самым совершили правонарушение, предусмотренное частью 2 статьи 196−1 „невыполнение законных требований военнослужащих пограничных войск и противодействие их законной деятельности“ Кодекса об административной ответственности Республики Узбекистан», — заявила пресс-служба ПВ СГБ.
За отказ подчиниться пограничному наряду, в соответствии с требованиями статьи 43 закона «О Государственной границе Республики Узбекистан» и статьи 44 Закона «О Службе государственной безопасности Республики Узбекистан», регламентирующими порядок применения оружия и специальных средств для пресечения противоправных действий, в том числе нарушителей границы и ее режима, Умиджон Саиджонов и Абдурасул Фозилов были задержаны с применением физической силы.
После задержания было выявлено, что у них отсутствуют какие-либо документы, удостоверяющие личность, а также документы на право вождения автотранспортного средства, отметила пресс-служба Погранвойск.
После задержания граждане были переданы в органы внутренних дел для процессуального оформления.
В пресс-службе Погранвойск отметили, что Умиджон Саиджонов ранее неоднократно задерживался пограничниками за нарушение режима государственной границы и незаконное перемещение через нее товарно-материальных ценностей, за что привлекался к административной ответственности. Так, 31 октября 2016 года он задерживался пограничниками при попытке незаконного ввоза в Узбекистан 3175 штук вольфрамовых электрических лампочек мощностью 150 ватт, реализация которых запрещена с 2017 года, на сумму 7,9 млн сумов.
Кроме того, пишет пресс-служба, 7 января 2018 года Умиджон Саиджонов также задерживался пограничниками в этом же районе при попытке незаконного ввоза в Узбекистан контрафактной парфюмерной продукции на сумму 18 млн сумов.
Во всех случаях были оформлены соответствующие протоколы, переданные в отдел внутренних дел Ферганского района, где на него были возбуждены административные дела.
Пресс-служба Погранвойск отметила, что ранее в этом районе местные контрабандисты неоднократно совершали попытки наезда на пограничников с целью запугивания и скрытия с места преступления. Так, при исполнении служебных задач по охране госграницы от наезда автомобилей контрабандистов погибли военнослужащие Н. Эгамов (6 сентября 2010 года), А. Юнусов (3 июня 2012 года) и Ж. Аширов (21 июля 2013 года). Тяжкие телесные повреждения получили военнослужащие О. Бердыев (25 мая 2012 года) и Ж. Норкулов (3 октября 2019 года). Последнего автомобиль нарушителя границы протащил на капоте около 30 м.
В настоящее время командование Погранвойск СГБ и сотрудники военной прокуратуры проводят служебное разбирательство по данному факту, чтобы внести ясность в правомерность действий пограничного наряда и граждан. По результатам разбирательства будут приняты меры в рамках законодательства, заверила пресс-служба Погранвойск.