Sport telekanali 9 noyabr kuni poytaxtdagi «Paxtakor» stadionida bo‘lib o‘tadigan O‘zbekiston va Qirg‘iziston terma jamoalarining o‘rtoqlik o‘yinini translyatsiya qilmaydi. Bu haqda sport telekanali rahbariyati «Gazeta.uz»ga xabar qildi.
14 noyabr kuni milliy terma jamoa 2022 yilgi jahon chempionati Osiyo saralash bosqichi doirasida Saudiya Arabistoniga qarshi o‘ynaydi. Futbol assotsiatsiyasi Sport telekanalidan guruhdagi raqiblar Vadim Abramovning murabbiylik usullarini ko‘rmasliklari uchun Qirg‘iziston bilan uchrashuvni namoyish etmaslikni so‘radi.
«O‘zbekiston Futbol assotsiatsiyasi o‘rtoqlik uchrashuvi bo‘lgani uchun o‘yinni namoyish etmaslikni so‘radi. Bu raqiblardan (Saudiya Arabistonidan — tahr.) jamoaning tayyorgarlik darajasi va o‘yinchi larning [jismoniy va ruhiy] holati, kayfiyatini bir oz yashirish uchun qilinmoqda», — dedi Sport telekanali vakili. U kanal texnik tomonidan translyatsiya uchun tayyor ekanini qo‘shimcha qilib o‘tdi.
Avvalroq Tribuna.uz nashri bu iltimos O‘zbekiston terma jamoasi bosh murabbiyi Vadim Abramovdan chiqqanini xabar qilgan edi. Futbol assotsiatsiyasi ushbu ma’lumotni «Gazeta.uz»ga tasdiqladi.
Saralash bosqichining uchta o‘yini yakunlari bo‘yicha (Singapurda to‘rtta) O‘zbekiston 6 ochko bilan D guruhida birinchi o‘ringa ko‘tarildi. Uning ortidan Saudiya Arabistoni (5), Falastin (4), Singapur (4) va Yaman (2) bormoqda.

Телеканал Sport не будет транслировать товарищеский матч между сборными Узбекистана и Кыргызстана, который состоится 9 ноября на столичном стадионе «Пахтакор». Об этом «Газете.uz» сообщили в руководстве спортивного телеканала.
14 ноября национальной команде предстоит матч против Саудовской Аравии в Ташкенте в рамках отборочного турнира чемпионата мира 2022 года в Азии. Ассоциация футбола попросила телеканала Sport не показывать встречу с Кыргызстаном, чтобы соперник по группе не смог увидеть тренерские наработки Вадима Абрамова.
«Ассоциация футбола Узбекистана попросила не показывать матч, так как он товарищеский. Это делается, чтобы немного скрыть от соперников (Саудовской Аравии — ред.) уровень подготовки команды и [физическое и психологическое] состояние, настроение игроков», — отметили в Sport, добавив, что с технической стороны телеканал готов к трансляции.
Ранее издание Tribuna.uz сообщило, что эта просьба исходила от главного тренера сборной Узбекистана Вадима Абрамова. Эту информацию «Газете.uz» подтвердили источники в Ассоциации футбола.
По итогам трех матчей отборочного турнира (четырех — у Сингапура) Узбекистан поднялся на первое место в группе D с 6 очками. Следом идут Саудовская Аравия (5), Палестина (4), Сингапур (4) и Йемен (2).