Prokuratura huzuridag departament va Davlat xavfsizlik xizmati xodimlari Farg‘ona viloyatida o‘tkazgan tezkor tadbir davomida pora talab qilgan shaxslar qo‘lga olindi. Bu haqda Bosh prokuratura matbuot xizmati xabar qildi.
«Yer tuzish va ko‘chmas mulk kadastri» davlat korxonasi Oltiariq tuman filiali mutaxassisi E.M. va boshqalar fuqaro O.N.dan unga 5 gektar yer maydonini bog‘dorchilik uchun ajratish haqida tuman hokimining qarorini chiqartirib berish evaziga 30 ming AQSH dollari talab qilgan.
22 mingAQSH dollari va 28,5 mln. so‘m pullarni firibgarlik yo‘li bilan olayotgan vaqtida ashyoviy dalillar bilan ushlangan.
Mazkur holat yuzasidan E.M. va boshqalarga nisbatan Jinoyat kodeksining 168 (firibgarlik), 28 (jinoyat ishtirokchilarining turlari) va 211- (pora olish) moddalari bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari o‘tkazilmoqda.

Сотрудники департамента при Генпрокуратуре и Службы государственной безопасности провели в Ферганской области оперативное мероприятие, в ходе которого задержали лиц, вымогавших взятку, сообщила пресс-служба Генеральной прокуратуры.
Специалист Алтыарыкского районного филиала государственного предприятия «Землеустройство и кадастр недвижимости» Э. М. и «другие лица», которых Генпрокуратура не назвала, требовали 30 тысяч долларов от О. Н., обещая взамен, что хоким района вынесет решение о выделении последнему 5 га земельного участка для садоводства.
Правоохранители задержали причастных с вещественными доказательствами при получении 22 тысяч долларов и 28,5 млн сумов.
Возбуждено уголовное дело по статьям 168 (мошенничество), 28 (виды соучастия в преступлении) и 211 (дача взятки) Уголовного кодекса, ведутся следственные действия.