Oktyabr boshida O‘zbekiston Ichki ishlar vazirligi avtomobillarning orqa yon oynalarida parda yoki boshqa buyumlardan foydalanishni taqiqlashni ko‘zda tutuvchi hukumat qarori loyihasini e’lon qilgan edi.
Payshanba kuni Axborot va omaviy kommunikatsiyalar agentligida bo‘lib o‘tgan matbuot anjumanida huquqshunos va bloger Xushnudbek Xudoyberdiyev nima uchun IIV pardalarga qarshi chiqayotgani, vaholanki qonunchilik buni to‘g‘ridan-to‘g‘ri taqiqlamasligi haqida so‘radi. Aniqrog‘i, YHXBB bo‘linmalari haydovchilarni pardadan foydalangani uchun jarimaga tortish to‘g‘risidagi ishlar bo‘yicha sudlarda yutqazmoqda.
Akmal Yunusov.
IIV Yo‘l harakati xavfsizligi bosh boshqarmasi matbuot xizmati boshlig‘i Akmal Yunusov sudlar tomonidan jarimalar asossiz deb topilayotganiga qaramasdan YHXBB pozitsiyasi o‘zgarmay qolishini ma’lum qildi.
«Biz Buxoro shahar ma’muriy sudida yutqazganimizdan so‘ng biz bayonot berdik. Bizning pozitsiyamiz o‘sha-o‘sha. Viloyat sudida ham yutqazdik, bu tabiiy holat. Fuqarolar o‘z huquqlarini himoya qilish uchun sudga murojaat qilishadi. Biz ham yuqoridagi sudlarga [apellyatsiya] topshirish huquqiga egamiz», — dedi u.
Xushnudbek Xudoyberdiyev bu holatni «g‘ayritabiiy» deb atadi.
«Fuqaro o‘z huquqini himoya qilib sudga murojaat qiladi, bunga bir necha oylarini yo‘qotadi. Buxorodagi holat aprelda bo‘lgan edi, sud qarori sentyabrda chiqdi. Bunga besh oy ketdi. Bu g‘ayritabiiy jarayon», — dedi u.
Huqushunos «haqiqat ular tomonda» ekan, u holda nima sababdan IIV orqa yon oynalarga parda ilishni qonun yo‘li bilan taqiqlash uchun tuzatishlar loyihasini tayyorlaganini ham so‘radi.
Akmal Yunusov amaldagi normativ-huquqiy hujjatlar sudlarda noto‘g‘ri talqin etilayotgani, shu boisdan tushunmovchiliklarga barham berish uchun o‘zgartishlar kiritish rejalashtirilayotganini ma’lum qildi.
«Bu shunchaki loyiha, hali tasdiqlangani yo‘q. Hozir muhokamalar ketmoqda, aksariyat izohlar salbiy, biz buni bilamiz. Ayrim davlat organlari ham qarshi chiqmoqda. Bu masala ko‘rib chiqiladi», — dedi YHXBB matbuot xizmati rahbari.
«Gazeta.uz» muxbiri orqa yon oynalarga parda ilish YTHlar soniga ta’sir ko‘rsatishi to‘g‘risida tadqiqotlar o‘tkazildimi, bu yo‘nalishda statistik ma’lumotlar bormi, deya savol berdi. Akmal Yunusov aniq statistik ma’lumotlar yo‘q, deya javob berdi.
O‘zbekiston Ichki ishlar vazirligi matbuot kotibi Shoxruh G‘iyosov fuqarolarni noqulay vaziyatga solib qo‘yadigan bunday pozitsiya bilan aholining hurmatini qozonib bo‘lmasligini ta’kidladi.
«Men bu borada tegishli rahbarlar bilan gaplashdim… Biror narsaga ruxsat berilishi va nimaning taqiqlanishi mantiqan to‘g‘ri ekanini hamma tushunishini istarman. Tonirovkaga ruxsat berilgan… Ba’zilar kostyumni orqa oynaga osib qo‘yish mumkinmi, deb so‘rashadi. Biz [orqa yon oynalarda parda va boshqa narsalardan foydalanishni taqiqlash to‘g‘risidagi] talab mutlaqo mantiqsiz ekanini to‘g‘ri tushunamiz. Bu loyiha, men bu masala bilan endi shug‘ullana boshladim. Agar kerak bo‘lsa, biz rahbariyatga taklif kiritamiz: kim bunga qay darajada qiziadi», — dedi u.
Shoxrux G‘iyasovning aytishicha, Ichki ishlar vazirligining maqsadi odamlar uchun eng qulay sharoitlarni yaratishdir.
«Ammo agar biz bu taqiqni talab qilsak, biz hech qanday natijaga erisha olmaymiz», — deb ogohlantirdi u.

В начале октября Министерство внутренних дел Узбекистана опубликовало проект постановления правительства, которым предусматривается запрет на использование шторок и других предметов на задних боковых стеклах автомобилей.
На пресс-конференции в четверг в Агентстве информации и массовых коммуникаций юрист и блогер Хушнудбек Худайбердиев спросил, почему МВД активно выступает против шторок, несмотря на то, что это напрямую не запрещено законодательством. Более того, подразделения ГУБДД продолжают проигрывать в судах дела о взыскании с водителей штрафа за использование шторок.
Акмаль Юнусов.
Начальник пресс-службы Главного управления безопасности дорожного движения МВД Акмаль Юнусов, отвечая на вопрос, сказал, что позиция ГУБДД, несмотря на признание судами решений о штрафах необоснованными, остается неизменной.
«Когда мы проиграли в Бухарском городском административном суде, мы делали заявление. Наша позиция та же. В областном суде тоже проиграли, это нормальная ситуация. Граждане подают в суд, отстаивая свои права. У нас тоже есть право подавать [апелляцию] в вышестоящие суды», — сказал он.
Хушнудбек Худайбердиев назвал эту ситуацию «ненормальной».
«Граждане, защищая свои права, обращаются в суд, тратят на это несколько месяцев. Случай в Бухаре произошел в апреле, решение суда вышло в сентябре. На это ушло пять месяцев. Это ненормальный процесс. МВД проигрывает все заседания, в различных регионах республики. Это ненормальный процесс», — заявил он.
Юрист также спросил, почему МВД подготовило проект поправок, чтобы законодательно запретить шторки на задних боковых стеклах, если «правда на их стороне».
Акмаль Юнусов отметил, что действующий нормативно-правовой акт «неверно трактуется в судах», поэтому планируется внести изменения, «чтобы избежать недопонимания».
«Это только проект, он еще не утвержден. Сейчас идет обсуждение, большинство комментариев негативны, мы это знаем. Некоторые государственные органы также выступают против. Этот вопрос будет рассмотрен», — отметил глава пресс-службы ГУБДД.
Корреспондент «Газеты.uz» спросил, проводило ли ГУБДД исследование о влиянии шторок на задних боковых на количество ДТП, и имеется ли статистика в этом направлении. Акмаль Юнусов ответил, что точных статистических данных нет.
Пресс-секретарь министра внутренних дел Узбекистана Шахрух Гиясов подчеркнул, что «с такой позицией, которая граждан ставит в неудобное положение, нам не удастся завоевать уважение населения».
«Я беседовал с соответствующими руководителями на эту тему… Хочу, чтобы все понимали, что логически правильно, когда что-то разрешено, а что-то нет. Тонировка разрешена… Некоторые спрашивают, можно ли вешать костюм на заднее боковое стекло. Мы правильно понимаем, что требование [о запрете шторок и других предметов на задних боковых стеклах] абсолютно нелогично. Это проект, я только начал заниматься этим вопросом. Если нужно, внесем предложение руководству: кто на каком уровне заинтересован в этом», — отметил он.
Шахрух Гиясов заявил, что цель МВД — создать максимально удобные условия для людей.
«Но если же мы будем настаивать на этом [запрете], то никакого результата не достигнем», — предупредил он.
В будущем МВД при принятии решений будет исходить из того, насколько это облегчит жизнь граждан, заверил пресс-секретарь.