11 oktyabr kuni O‘zbekistonning Moskvadagi elchixonasida O‘zbekiston va Grenada o‘rtasida diplomatik munosabatlar o‘rnatish to‘g‘risida qo‘shma Kommyunikeni imzolash marosimi bo‘lib o‘tdi, deya xabar qildi TIV matbuot xizmati.
Ikki mamlakat hukumatlari nomidan hujjatni O‘zbekistonning Rossiyadagi elchisi Botir Asadov hamda Grenadaning Rossiyadagi elchisi Oleg Firer imzoladi.
Hujjatda O‘zbekiston va Grenada ikki mamlakat o‘rtasida o‘zaro anglashuv, do‘stlik va hamkorlikni rivojlantirish va mustahkamlash maqsadida, BMT Nizomi tamoyillari va maqsadlari hamda xalqaro huquqqa amal qilgan holda 1961 yil 18 apreldagi Diplomatik munosabatlar to‘g‘risidagi Vena konvensiyasi, 1963 yil 24 apreldagi Konsullik munosabatlari to‘g‘risidagi Vena konvensiyasiga muvofiq va MBT Nizomida belgilangan tamoyillar asosida diplomatik munosabatlar o‘rnatishga qaror qilganlari qayd etiladi.
Muloqot chog‘ida ikki mamlakat elchilari tomonidan O‘zbekiston va Grenada o‘rtasida tomonlarni qiziqtirgan sohalarda, jumladan xalqaro tashkilotlar doirasida konstruktiv va o‘zaro manfaatli hamkorlik istiqbollari batafsil muhokama qilindi.

11 октября в посольстве Узбекистана в Москве прошла церемония подписания Совместного коммюнике об установлении дипломатических отношений между Узбекистаном и Гренадой. Об этом сообщила пресс-служба МИДа.
От имени правительств двух стран документ подписали посол Узбекистана в России Ботиржон Асадов и посол Гренады в РФ Олег Фирер.
В документе отмечается, что Узбекистан и Гренада, желая развивать и укреплять взаимопонимание, дружбу и сотрудничество между двумя странами, руководствуясь принципами и целями Устава ООН и международным правом, решили установить дипломатические отношения.
Послы двух стран предметно обсудили перспективы сотрудничества Узбекистана и Гренады в сферах, представляющих взаимный интерес, в том числе в рамках международных организаций.
Гренада — островное государство в Карибском море, занимающее остров Гренада и южную часть островов Гренадины в группе Малых Антильских островов. Столицы — город Сент-Джорджес.