O‘zbekistonda 2020 yilda «Sultana» tarixiy seriali tasvirga olinadi, deya xabar qildi O‘zbekiston Milliy kinokomissiyasi. Loyiha MDHdagi yirik kinokompaniyadan biri hisoblangan Star Media tomonidan amalga oshiriladi.
Toshkentda bo‘lib o‘tgan Star Media asoschisi va bosh prodyusseri Vladislav Ryashin bilan uchrashuvda teleserialni tasvirga olish bo‘yicha rejalar muhokama qilindi. U O‘zbekistonga sherigi, «Quddus», «Poyga» va «Arvohlar shahri» kabi filmlari bilan tanilgan Fransuz prodyuseri Jan Charlz Levi bilan birga keldi.
Serialning suratga olish jarayoni Samarqand, Buxoro va Xivada bo‘lib o‘tishi rejalashtirilgan. Loyiha ingliz tilida suratga olinadi, unda Gollivud aktyorlari ishtirok etishi rejalashtirilgan bo‘lib, tabiiyki aktyorlar nomi sir tutilmoqda.
Teleserialni tasvirga olish ishlari Samarqand, Buxoro va Xivada bo‘lib o‘tadi. Loyiha ingliz tilida amalga oshirilib, unda Gollivud aktyorlari ishtirok etadi, biroq aktyorlar tarkibi hozircha e’lon qilingani yo‘q. Serial syujeti XVII asrda rivojlanadi. Xabarda qayd etilishicha, serialda bugungi kunda ham dolzarb bo‘lgan geosiyosat, hokimiyat uchun kurash va sevgi-muhabbat mavzulari o‘z aksini topadi. Birinchi mavsumning olti seriyadan iborat bo‘lishi kutilmoqda.
Shuni ham ta’kidlash lozimki, «Star Media» kelasi yili «Toshkent — non shahri» filmini suratga olishni ham ko‘zda tutmoqda. O‘zbekiston milliy kinokomissiyasi tomonidan ma’lum qilinishicha, ushbu film orqali Shuhrat Abbosovning shu nomdagi afsonaviy filmini qayta suratga olish emas, balki mutlaqo yangi asar yaratilishi nazarda tutilgan.
«Biz «Sultana» teleserialidan tashqari yana bir «Toshkent — non shahri» filmini Rossiyaning «Birinchi kanal"i bilan hamkorlikda suratga olishni rejalashtirganmiz. Biz mamlakatingizdagi barcha loyihalarni O‘zbekiston milliy kinokomissiyasi bilan birga amalga oshiramiz» — dedi Vladislav Ryashin.
Shuningdek, u Toshkentda Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi va «O‘zbekkino» milliy agentligi vakillari bilan muzokaralar o‘tkazdi.
Ryashin, 1 yanvardan boshlab, O‘zbekiston Respublikasi hududida film ishlab chiqaruvchi xorijiy kinokompaniyalar xarajatlarining bir qismini qoplaydigan «Rebate» tizimi ishga tushirilayotganligiga e’tiborini qaratdi. Uning fikricha, bu xorijiy kinokompaniyalar e’tiborini O‘zbekistondagi noyob maydonlarda turli janrdagi filmlarni suratga olishga yo‘naltirish uchun yaxshi rag‘bat deb hisoblaydi.
Star Media kinokompaniyasi 2006 yilda tashkil etilgan bo‘lib, hozirda MDH hududidagi eng yirik kino va televizion kontent yaratuvchi kompaniyalardan biri hisoblanadi. Uning fondi 5000 soatdan ortiq o‘zi ishlab chiqargan mahsulotlarga ega. Kompaniya muvaffaqiyatining asosiy omillaridan biri — o‘z mahsulotlarini boshqa mamlakatlar bozorlariga izchil tarqatishdir.
Jumladan, 50 dan ortiq chet el davlatlari — Sharqiy va G‘arbiy Yevropa, Yaqin Sharq, Xitoy, Yaponiya, AQSH va Isroil davlatlari «Star Media» mahsulotlariga doimiy haridor hisoblanishadi.

В Узбекистане в 2020 году стартуют съемки исторического телесериала «Султана», сообщила Национальная кинокомиссия Узбекистана. Проект будет реализован российской кинокомпанией Star Media — крупнейшим производителем телеконтента в СНГ.
Планы сотрудничества по созданию телесериала были обсуждены в Ташкенте на встрече с основателем и генеральным продюсером Star Media Владиславом Ряшиным. Он приехал в Узбекистан вместе с партнером — французско-американским продюсером Жаном Шарлем Леви, известным по таким фильмам, как «Иерусалим», «Гонка» и «Страна призраков».
Планируется, что съемки пройдут в Самарканде, Бухаре и Хиве. Проект будет англоязычным, в нем примут участие актеры из Голливуда, но актерский состав пока не раскрывается. Сюжет сериала развивается в XVII веке, «хотя затрагиваемые темы актуальны и сегодня: геополитика, борьба за власть и любовь», говорится в сообщении. Первый сезон, как ожидается, будет состоять из шести серий, планируется продление на второй сезон.
Кроме того, Star Media планирует приступить в следующем году к съемкам фильма «Ташкент — город хлебный». В Национальной кинокомиссии Узбекистана пояснили, что в данном случае речь не идет о ремейке легендарной картины Шухрата Аббасова, «это будет совершенно новая история».
По словам Владислава Ряшина, система rebate, которая запустится с 1 января и позволит зарубежным кинокомпаниям, создающим кинопродукцию в республике, компенсировать часть затрат, станет хорошим стимулом для зарубежных кинопроизводителей обратить свое внимание на уникальные площадки для съемок в Узбекистане.
Национальная кинокомиссия при поддержке Государственного комитета по развитию туризма безвозмездно оказывает организационное и производственно-техническое содействие зарубежным кинокомпаниям при создание аудиовизуальной продукции на территории страны.
Star Media была основана в 2006 году, ее коллекция кино и телеконтента насчитывает более 5000 часов. Одно из главных направлений развития компании — дистрибуция контента на рынки других стран.