O‘zbekiston va Tojikiston xavfsizlik kengashlari terrorizm va ekstremizmga qarshi kurashda hamkorlik to‘g‘risidagi memorandum hamda xavfsizlik sohasida hamkorlikni chuqurlashtirish va kengaytirish bo‘yicha choralarni ko‘zda tutuvchi bayonnomani imzoladi, deya xabar qildi O‘zA.
Yaqinda Toshkentda O‘zbekiston prezidenti huzuridagi Xavfsizlik kengashi kotibi Viktor Mahmudov hamda Tojikiston Xavfsizlik kengashi kotibi Maxmadali Vatanzoda mahkamalar o‘rtasida ikki tomonlama maslahatlashuvlarni o‘tkazgan edi.
Maslahatlashuvlar jarayonida ekstremistik va terroristik faoliyatlarga qarshi birgalikda kurashish, chegaralarda xavfsizlikni ta’minlash hamda ikki davlatning iqtisodiy manfaatlarini himoya qilish sohalarida hamkorlik mexanizmlarini yaxshilash masalalari ko‘rib chiqildi.
Shu kunlarda Namangan viloyatidagi «G‘urumsaroy» poligonida «Markaz-2019» xalqaro harbiy o‘quvi bo‘lib o‘tmoqda. Avval xabar qilinganidek, O‘zbekiston va Tojikiston harbiy bo‘linmalari o‘z davlatlarining janubiy sarhadlarida vaziyatning beqarorlashuviga yo‘l qo‘ymaslik uchun shartli terroristik tuzilmalarni birgalikda yo‘q qiladi. Bir vaqtning o‘zida Rossiyaning Orenburg viloyatidagi «Donguz» poligonida ham «Markaz-2019» o‘quvi bo‘lib o‘tmoqda. Mashg‘ulotlarda O‘zbekiston va Tojikiston delegatsiyasi ishtirok etmoqda.

Советы безопасности Узбекистана и Таджикистана подписали меморандум о сотрудничестве в противодействии терроризму и экстремизму, а также протокол, предусматривающий меры по углублению и расширению сотрудничества в сфере безопасности, сообщило УзА.
Накануне в Ташкенте секретарь Совета безопасности при президенте Узбекистана Виктор Махмудов и секретарь Совета безопасности Таджикистана Махмадали Ватанзода провели двусторонние консультации между ведомствами.
В ходе консультаций рассмотрены вопросы улучшения механизмов сотрудничества в области совместного противодействия экстремистской и террористической деятельности, обеспечения приграничной безопасности и защиты экономических интересов двух стран.
В эти дни на полигоне «Гурумсарай» в Наманганской области стартует международное военное учение «Центр-2019». Как сообщалось ранее, военные подразделения Узбекистана и Таджикистана совместно уничтожат условные террористические группировки, чтобы не допустить дестабилизацию обстановки на южных границах своих государств. Одновременно учение «Центр-2019» проходит и в Оренбургской области на полигоне «Донгуз», где также принимают участие делегации Узбекистана и Таджикистана.