Ish haftasi oxiriga qadar O‘zbekiston bo‘ylab yog‘ingarchiliksiz ob-havo bo‘lishi kutilmoqda, kechalari salqin bo‘ladi, deya xabar qildi O‘zgidromet matbuot xizmati.
Bugun respublika hududiga Volgabo‘yi mintaqasidan nam va ancha salqin havo oqimlari kirib kelishni boshladi. Ayrim joylarda yomg‘ir yog‘di. Faqatgina Qoraqalpog‘iston va Xorazm viloyatida yog‘ingarchiliksiz ob-havo saqlanib qoldi. Kunduzgi harorat +17…+19 daraja, janubda esa +25 darajagacha tushdi.
Biroq ertadan boshlab mamlakatning katta qismida yana yog‘ingarchiliksiz ob-havo hukmron bo‘ladi, faqatgina Farg‘ona vodiysida kechasi va kunning birinchi yarmida bulutli havo saqlanib qoladi, ayrim joylarda yomg‘ir yog‘adi.
Yaqin kechalarda salqin bo‘ladi, tungi harorat +8…+11 daraja atrofida bo‘lsa, haftaning o‘rtasida kunduzgi soatlarda havo +23…+28 darajagacha qiziydi.
Keyinchalik esa O‘zbekiston bo‘ylab yog‘ingarchiliksiz ob-havo hukmron bo‘ladi, havo harorati ko‘p yillik o‘rtacha ko‘rsatkichdan 2−3 daraja pastroq bo‘ladi, kechasi +10…+15, kunduzlari esa +25…+30 daraja atrofida bo‘ladi.

До конца рабочей недели по Узбекистану ожидается погода без осадков, ночами будет прохладно, сообщила пресс-служба Узгидромета.
Сегодня на территорию республики произошло очередное вторжение влажной и относительно холодной воздушной массы с районов Поволжья. Местами прошли дожди, преимущественно небольшой интенсивности. Лишь по Каракалпакстану и Хорезмской области сохранялась погода без осадков. Дневная температура понизилась до +17…+19 градусов, по югу — до +25 градусов.
Однако уже завтра по большей части территории страны вновь установится погода без осадков, за исключением областей Ферганской долины, где ночью и в первой половине дня еще сохранится облачная погода, местами пройдут дожди.
Ближайшие ночи будут холодными, ночная температура понизится до +8…+11 градусов, при этом в дневные часы воздух к середине недели прогреется до +23…+28 градусов.
В дальнейшем по Узбекистану ожидается погода без осадков с температурой на 2−3 градуса ниже среднемноголетних значений: ночью +10…+15 градусов, днем — +25…+30 градусов.