London, Manchester va Edinburgda Buyuk Britaniya qirolichasi Yelizaveta II bosh vazir Boris Jonsonning parlament faoliyatini 14 oktyabrga qadar to‘xtatish to‘g‘risidagi taklifini tasdiqlagani uchun ommaviy namoyishlar boshlandi. Bu haqda «Vedomosti» britan OAVga tayangan holda xabar qildi.
Londonda namoyishchilar shahar markazida, bosh vazir qarorgohi yaqinida to‘plandi. Ular parlament yaqinidagi asosiy yo‘lni ham to‘sib qo‘ydi.
Parlament faoliyati to‘xtatilgani haqidagi xabarlar manzarasida britan funti kursi 1,21 dollarga tushdi. Bir kun avval u 1,23 dollar edi.
Buyuk Britaniyaning Yevroitifoqdan chiqishi uchun eng oxirgi muddat — 31 oktyabr. Boris Jonson bu safar muddat uzaytirilmasligi (avval ikki marta uzaytirildi), agarda buning imkoni bo‘lmasa, yaxshisi blok bilan kelishuvsiz YeI tarkibidan chiqish haqida bir necha marta ta’kidladi. Parlamentning kechroq ish boshlashi esa deputatlarda Brexit shartlari ustida ishlashga o‘z ulushini qo‘shishga vaqt qolmasligini anglatadi, deya qayd etdi nashr.

В Лондоне, Манчестере и Эдинбурге начались массовые протесты после того, как королева Великобритании Елизавета II одобрила предложение премьер-министра Бориса Джонсона о приостановке работы парламента до 14 октября, сообщили «Ведомости» со ссылкой на британские СМИ.
В Лондоне протестующие собрались в центре города, недалеко от резиденции премьера. Толпы демонстрантов также перекрыли главную дорогу рядом с парламентом.
На фоне новостей о приостановке работы парламента курс британского фунта упал до 1,21 доллара. Днем ранее он стоил 1,23 доллара.
Крайний срок для выхода Великобритании из Евросоюза — 31 октября. Борис Джонсон не раз заявлял, что на этот раз отсрочки не будет (ранее срок уже переносился дважды с 29 марта) и лучше выйти из ЕС без договоренности с блоком, если достичь ее не удастся. Позднее начало работы парламента означает, что у депутатов почти не останется времени, чтобы внести свой вклад в работу над условиями Brexit, отмечает издание.
Бывший мэр Лондона, экс-министр иностранных дел Великобритании Борис Джонсон был избран новым лидером Консервативной партии 23 июля, сменив Терезу Мэй на посту премьер-министра. Мэй подала в отставку в конце мая после критики за неспособность завершить процедуру Brexit.