1 yanvardan 15 avgustgacha hammasi bo‘lib tegishli hujjatlarsiz tabiiy gazdan foydalanib kelgan 1763 nafar iste’molchi aniqlandi. Aybdorlarga tegishli chora ko‘rish uchun to‘plangan hujjatlar huquqni muhofaza etuvchi organlarga topshirilgan bo‘lib, dastlabki hisob-kitoblarga ko‘ra noqonuniy tarzda foydalanilgan gaz miqdori 39 mln 780 ming kub metrni, ya’ni 40 mlrd so‘mni tashkil etadi, deya xabar qildi O‘zbekiston Energetika vazirligi matbuot xizmati.
Birgina avgust oyining birinchi 15 kunida tegishli hujjatlarsiz tabiiy gazdan foydalanib kelgan 187 ta ulgurji iste’molchi aniqlangan bo‘lib, noqonuniy foydalanilgan gaz hajmi 3 mln. 200 ming kub. metrni, shunindek 3 mlrd. sumni tashkil etgan.
Misol uchun, Navoiy viloyatining Karmana tumanida tabiiy gazdan noqonuniy foydalanib kelayotgan pishgan g‘isht ishlab chiqaruvchi «Bahor Inter Aziya» korxonasi tomonidan 417 ming kub metr gaz o‘g‘irlagan. Surxondaryo viloyati Qumqo‘rg‘on tumanida joylashgan «Jarqo‘rg‘onneft» AJga qarashli «Qumqo‘rg‘on Estakadasi"da 213 ming metr kub gazni qonunga zid tarzda iste’mol qilingan. Shu kabi holatlar ohak ishlab chiqaruvchilari tomonidan sodir etilgan. Jumladan, «Qirobod mavjlari» MCHJ (Buxoro viloyati, Qorako‘l tumani) 75 ming kub metr gazni talon-taroj qilgan, «Orbita globus» MCHJ (Toshkent shahri, Yashnobod tumani) tomonidan 219 ming kub metr gaz o‘g‘irlangan va «Domteks» MCHJ tomonidan (Toshkent viloyati, O‘rtachirchiq tumani) 330 ming metr kub tabiiy gazdan noqonuniy foydalanilgani ma’lum bo‘ldi.

«Узнефтегазинспекция» с 1 января по 15 августа выявила 1763 потребителя, использовавших природный газ без надлежащей документации. По предварительным оценкам, объем незаконно использованного газа составил 39,8 миллиона кубометров на 40 млрд сумов, сообщила пресс-служба Министерства энергетики Узбекистана.
Только за первые 15 дней августа 187 оптовых потребителей использовали 3,2 млн газа без необходимой документации. Так, в Карманинском районе Навоийской области в цехе по производству кирпича «Бахор Интер Азия» незаконно использовали 417 тысяч кубометров газа, на предприятии «Кумкурган Эстакада» в Кумкурганском районе Сурхандарьинской области — 213 тысяч кубометров.
Кроме того, инспекция выявила факты хищения газа на предприятиях по производству извести: «Кирабад мавжлари» в Каракульском районе Бухарской области — 75 тысяч кубометров газа, «Орбита глобус» в Яшнабадском районе Ташкента — 219 тысяч кубометров газа, «Домтекс» в Уртачирчикском районе Ташкентской области — 330 тысяч кубометров природного газа.
В других районах республики 101 предприятие незаконно использовали 1,4 миллиона природного газа. Соответствующие факты переданы в правоохранительные органы.