O‘zbekistonda denominatsiya qilish rejalashtirilayotgani yo‘q, deya ma’lum qildi O‘zbekiston Markaziy banki raisi Mamarizo Nurmuratov seshanba kuni bo‘lib o‘tgan matbuot anjumanida.
«Denominatsiya, bu — oddiy narsa emas, bu shunchaki uchta nolni olib tashlash emas. Bu katta iqtisodiy tayyorgarlik, iqtisodiy xarajatlarni talab qiladi, — dedi u. — Biz uchun buni amalga oshirishga hech qanday ehtiyoj yo‘q».
Markaziy bank rahbari qaysidir davlat denominatsiya o‘tkazmoqchi bo‘lsa, u avvaliga iqtisodiy barqarorlikka erishib olishi zarur.
«Biz avvaliga iqtisodiyotga bozor mexanizmlarini joriy etamiz. Bu g‘oyani [denominatsiya haqidagi] unutishingiz mumkin. Markaziy bank raisi sifatida hammaga yetkazishni xohlar edimki, hech kim denominatsiya qilish haqida hatto o‘ylab ham ko‘rgani yo‘q», — dedi Mamarizo Nurmuratov.
U, shuningdek, ulkan inflyatsion bosim ostida valyuta kuchli qadrsizlangan yoki iqtisodiy barqarorlikka erishib, inflyatsiya bir xonali raqamlarda aks etganda, masalan 3−4 foizni tashkil etganda yoxud hisob-kitoblar bilan bog‘liq muammolar kuzatilganida amalga oshirilishini ta’kidlab o‘tdi.
Denominatsiya to‘g‘risidagi gap-so‘zlar 20 avgust kuni ertalab ijtimoiy tarmoqlarda tarqaldi, xuddi shu kuni Markaziy bank tijorat banklari naqt xorijiy valyutalarni sotishni boshlagani haqida e’lon qildi.

Деноминация в Узбекистане не ожидается, заявил председатель Центрального банка Узбекистана Мамаризо Нурмуратов во вторник на пресс-конференции.
«Деноминация — это не простая вещь, это не просто убрать три нуля. Это требует большой экономической подготовки, экономических затрат, — сказал он. — Для нас сейчас нет никакой необходимости делать это».
Глава Центробанка подчеркнул, что какая бы страна ни проводила деноминацию, она сначала должна достичь экономической стабильности.
«Мы сначала должны внедрить рыночные механизмы в экономику. Эту идею [про деноминацию] можете забыть. Как председатель Центрального банка я хочу донести до всех, что никто даже не думает о деноминации», — заявил Мамаризо Нурмуратов.
Он также пояснил, что деноминация проводится в случаях, когда валюта сильно обесценивается в условиях большого инфляционного давления, или когда достигается стабильность экономики и однозначные цифры по инфляции, например, в 3−4%, или когда наблюдаются проблемы с расчетами.
Ранее председатель ЦБ уже отвечал на вопрос о деноминации, что регулятор не планирует проводить этот процесс.
Слухи о деноминации распространились в социальных сетях утром 20 августа, в этот же день Центробанк объявил о начале продажи наличной иностранной валюты коммерческими банками.