Amerikaning Project CURE xayriya tashkiloti Qoraqalpog‘istondagi shifoxonalarga o‘nga yaqin turdagi tibbiyot uskunalarini yetkazib berishga tayyor, deya xabar qildi Tashqi ishlar vazirligi matbuot xizmati O‘zbekistonning AQSHdagi elchisi Javlon Vahobov hamda tashkilot vakillarining 24 iyulda bo‘lib o‘tgan uchrashuvi yakunlari bo‘yicha.
Project CURE — xayriya maqsadlarida tibbiyot uskunalarini tarqatuvchi dunyodagi yirik tashkilotlardan biri. Tashkilot faoliyat dunyoning 135 davlatini qamrab olgan. Uning faoliyatiga 20 mingdan ziyod volontyorlar jalb qilingan.
Project CURE vakillari Orolbo‘yiga jarrohlik amaliyoti stollari, diagnostika uskunalari, gemodializ qurilmalari bilan jihozlangan shifoxona koykalari, ultratovush tekshiruvlari uchun uskunalar, rentgen skanerlari, yangi tug‘ilgan chaqaloqlar uchun intensiv davolash inkubatorlari, tug‘ruq va nogironlar o‘rindiqlari, defibrillyatorlar, laboratoriya jihozlari va tibbiy kislorod ballonlarini yetkazib berishga tayyor.
Qoraqalpog‘iston Sog‘liqni saqlash vazirligi va Project CURE o‘rtasidagi o‘zaro anglashuv va hamkorlik to‘g‘risidagi memorandumning imzolanishi aloqalarni yo‘lga qo‘yish borasidagi birinchi qadam bo‘ladi. Ushbu hujjat asosida Amerika tashkiloti respublikaga Orolbo‘yi hududidagi tibbiyot muassasalarining aniq ehtiyojlarini o‘rganish uchun baholash missiyasini yuboradi.
Missiya Qoraqalpog‘istonga yetkazib beriladigan vositalarning to‘liq ro‘yxatini shakllantiradi. Yetkazib berishda Orolbo‘yi shifoxonalarining texnologik va kadr imkoniyatlari hisobga olinadi. Ya’ni, ayrim uskunalarga qo‘shimcha butlovchi qismlarni (akkumulyatorlar, stabilizatorlar, generatorlar va boshqalar) qo‘shish, shuningdek, ulardan foydalanish bo‘yicha qisqa muddatli kurslar o‘tkazish rejalashtirilmoqda.

Американская благотворительная организация Project CURE готова поставить в больницы Каракалпакстана около десятка видов медицинского оборудования, сообщила пресс-служба Министерства иностранных дел по итогам встречи посла Узбекистана в США Жавлона Вахабова с представителями организации 24 июля.
Project CURE — крупнейший в мире дистрибьютор медицинского оборудования на цели благотворительности. Деятельность организации охватывает 135 государств мира. К работе привлечены более 20 тысяч волонтеров.
Представители Project CURE готовы поставить в Приаралье операционные столы, больничные койки, оснащенные диагностическим оборудованием, аппараты гемодиализа, оборудование для ультразвукового исследования, рентгеновские сканеры, инкубаторы интенсивной терапии для новорожденных, родильные и инвалидные кресла, дефибрилляторы, лабораторные приборы и медицинские кислородные баллоны.
Первым шагом в налаживании взаимодействия станет подписание меморандума о взаимопонимании и сотрудничестве между Министерством здравоохранения Каракалпакстана и Project CURE. На основе этого документа американская организация направит в республику оценочную миссию для изучения конкретных потребностей медицинских учреждений зоны Приаралья.
Миссия составит полный список средств, которые будут поставлены в Каракалпакстан. При организации поставок будут учтены технологические и кадровые возможности больниц Приаралья, к отдельным видам оборудования планируется приложить дополнительные комплектующие (аккумуляторы, стабилизаторы, генераторы и другие), а также провести краткие курсы по их использованию.