Endilikda Sirdaryo va respublikaning boshqa viloyatlaridan Qozog‘iston janubiy hududlariga jo‘natiladigan yuklar yangi ishga tushirilgan Sirdaryo davlatlararo tutashuv punkti orqali yuboriladi. Bu haqda O‘zA xabar qildi. Mazkur tutashuv punkti ishga tushirilishi bilan, sutkasiga qo‘shimcha 3 juft yuk poyezdi aylanmasiga zamin yaratadi.
«Bu davlatlararo tutashuv punktining ochilishi tadbirkorlar ishlab chiqarayotgan mahsulotlarini qo‘shni davlatning janubiy hududlariga eksport qilishida qulaylik tug‘diradi. Ya’ni mahsulotlarning manziliga yetib borishiga kam vaqt sarflanadi, ish faoliyatini yanada rivojlantirishga imkon berdi, — dedi „Toshkent mintaqaviy temir yo‘l uzeli“ unitar korxonasi bo‘lim boshlig‘i Elbek Shamsiyev».
O‘zbekiston bugungi kunda qo‘shni davlatlar, jumladan, Afg‘oniston, Turkmaniston, Tojikiston, Qirg‘iziston, Qozog‘iston bilan jami 20 koridor orqali temir yo‘l transportidan foydalanib, hamkorlik aloqalarini amalga oshirib kelmoqda. Ayni kungacha Qozog‘istonga Keles hamda Qoraqalpog‘iston davlatlararo tutashuv punktlari orqali yuklar rasmiylashtirilib, poyezdlar qatnovi amalga oshirib kelinayotgan edi. Shundan Keles davlatlararo tutashuv punktidan bir sutkada o‘rtacha 20, 22 yuk poyezdi O‘zbekistondan Qozog‘istonga va ushbu davlat orqali MDH mamlakatlariga jo‘natilayotgan bo‘lsa, sutka davomida yana shuncha yuk poyezdi mamlakatga qabul qilib olinadi.
Bugungi kunga qadar Sirdaryo, Jizzax, Samarqand viloyatlaridan jo‘natilgan barcha yuklar Keles davlatlararo tutashuv punktiga keltirilib, «Qazaqstan temir joli» kompaniyasiga topshirilar edi. Sirdaryo davlatlararo tutashuv punkti ochilishi bilan masofa 110 kilometrga qisqardi. Punkt kunu tun faoliyat ko‘rsatadi.
«Qazaqstan temir joli» kompaniyasi Chimkent filialining yuk tashishlar bo‘yicha bosh muhandisi Saken Amirov Qozog‘iston Sirdaryo davlatlararo tutashuv punkti orqali O‘zbekistondan meva-sabzavotlar, poliz mahsulotlari va qurilish materiallarini sotib olib, neft mahsulotlarini sotishini ma’lum qildi.

Сырдарьинский межгосударственный стыковой пункт открылся вблизи границы с Казахстаном, сообщило УзА.
Через него будут отправляться грузы из Сырдарьи и других областей республики в южные регионы Казахстана. Кроме того, будет обеспечена транзитная перевозка принятых Казахстаном грузов в страны СНГ через железнодорожные пути Узбекистана.
По словам начальника отдела предприятия «Тошкент минтакавий темир йул узели» Элбека Шамсиева, открытие международного стыкового пункта создаст благоприятные условия для экспорта узбекской продукции в южные регионы соседней страны, сократит время доставки груза до пункта назначения.
Если сейчас с межгосударственного стыкового пункта «Келес» из Узбекистана в Казахстан и через него в страны СНГ отправляется в среднем 20−22 товарных поезда в сутки, то теперь и Узбекистан будет принимать столько же товарных поездов в сутки.
До сегодняшнего времени все грузы, направляемые из Сырдарьинской, Джизакской, Самаркандской областей, прибывали в Келесский межгосударственный стыковой пункт и передавались в компанию «Казакстан темир жоли». С запуском межгосударственного стыкового пункта «Сырдарья» расстояние сократится на 110 км. Пункт будет работать круглосуточно.
Как отметил главный инженер Шымкентского филиала предприятия по грузоперевозкам компании «Казакстан темир жоли» Сакен Амиров, через Сырдарьинский межгосударственного стыкового пункта Казахстан будет закупать у Узбекистана фрукты, бахчевые и строительные материалы и отправлять нефтепродукцию.
Открытие Сырдарьинского межгосударственного стыкового пункта заложило основу для оборота дополнительно трех пар грузовых поездов в сутки.