22 iyuldan Toshkentda yo‘l-patrul xizmati xodimlari mobil videokameralarni sinovdan o‘tkazishga kirishdi, deya xabar qildi Toshkent IIBB matbuot xizmati.
«YPX inspektorlari haydovchi bilan muloqotga kirishganda, ularning suhbatlari bodi-kameraga yozilayotgani haqida ogohlantiradilar. Sinov-tajriba natijalari nufuzli komissiya tomonidan ko‘rib chiqilib, ishlab chiqaruvchi tashkilotga tegishli taklif va tavsiyalar taqdim etiladi», — deyiladi xabarda.
O‘zbekiston Vazirlar Mahkamasining 3 iyuldagi qarori bilan ichki ishlar organlarining yo‘l-patrul bo‘linmalari va patrul-post xizmati xodimlarini mobil videokameralar hamda planshetlar bilan ta’minlash 2020 yil 1 yanvarga qadar uzaytirilgan.
Barcha YPX va PPX xodimlarini bodikameralar bilan ta’minlash zarurligi to‘g‘risida prezident Shavkat Mirziyoyev 2017 yil dekabrida ma’lum qilgan edi. Dastlab ularni o‘tgan yilning fevralidan joriy etish rejalashtirildi, so‘ngra ushbu muddat 1 iyulga kechiktirildi. Biroq iyun oyi oxirida IIV yangilikni joriy etishni 2020 yilning 1 yanvariga qoldirishni taklif qildi.

С 22 июля сотрудники дорожно-патрульной службы в Ташкенте приступили к тестированию мобильных видеокамер, сообщила пресс-служба ГУВД столицы.
«Прежде чем вступать в диалог с водителями, инспекторы ДПС будут предупреждать их о том, что их разговор записывается на бодикамеру, — говорится в сообщении. — Результаты испытаний будут изучены авторитетной комиссией, после чего компании-разработчику представят предложения и рекомендации».
Согласно постановлению правительства от 3 июля, сотрудники дорожно-патрульной и патрульно-постовой службы должны быть обеспечены мобильными видеокамерами до конца года. С 1 января водители получат право не предъявлять документы сотруднику ДПС, несущему службу без камеры.
О необходимости обеспечить всех сотрудников ДПС и ППС бодикамерами в декабре 2017 года заявил президент Шавкат Мирзиеёв. Первоначально их планировалось внедрить с февраля прошлого года, затем срок был перенесен на 1 июля. Однако в конце июня МВД предложило отсрочить ввод новшества до 1 января 2020 года.