O‘zbekiston IIV Yo‘l harakati qoidalari buzilgani aks etgan videozuvlarni qabul qilish uchun maxsus saytni ishga tushirdi. Videoyozuvni jo‘natgan shaxs qoidabuzardan undirilgan jarima hisobidan eng kam ish haqining 5 foizi miqdorida (hozirda — 10,1 ming so‘m) mukofotga ega bo‘lishi mumkin.
Videoyozuvlarni qabul qilish va ularni taqdim etgan shaxslarni rag‘batlantirish tartiblari O‘zbekiston hukumatining o‘tgan yil sentyabrdagi qarori bilan tasdiqlangan edi.
1 iyuldan boshlab jismoniy va yuridik shaxslar avtomobillaridagi videoregistratorlar yozib olgan qaydlar Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi qodeksga muvofiq protsessual qaror qabul qilish maqsadlarida ko‘rib chiqishga qabul qilinadi.
Davomiyligi 120 soniyadan ortiq bo‘lmagan, faqatgina videorestratorlardan (smartfonlardan emas) yozib olingan videoyozuvlar qoidabuzarlik qayd etilgan sanadan uch kundan kech bo‘lmagan muddatda jo‘natilishi kerak.
Videoda sodir etilgan qoidabuzarlik, transport vositasi rusumi va davlat raqami, qoidabuzarlik sodir etilgan sana va vaqt ko‘rinarli hamda aniq farqlanib turishi lozim.
To‘xtab turish qoidalari qayd etilgan videolarni ko‘rib chiqish uchun ikkita videofayl taqdim etilishi lozim (ikkinchi video birinchisidan eng kaida 10 daqiqa keyin tasvirga olingan bo‘lishi kerak).
Videoyozuvlarga o‘zgartishlar kiritish mutlaqo taqiqlanadi. O‘zgartirilgan yozuvlar ko‘rib chiqilmaydi (yozuv davomiyligini qisqartirib, qoidabuzarlik holati qayd etilgan qismni kesib olish bundan mustasno).
Videoyozuv uch kun davomida YHXBB ma’muriy inspektorlari tomonidan ko‘rib chiqilishi lozim. Agarda qoidabuzarlik bo‘yicha qaror qabul qilingan yoki ma’muriy ish qo‘zg‘atilgan bo‘lsa, yangi ish ochilmaydi. Arizachiga javom 15 kun ichida yuborilishi lozim.
Qoidabuzarlik to‘g‘risidagi videoyozuvni taqdim etgan shaxslar haqidagi ma’lumotlarni oshkor qilish taqiqlanadi.

МВД Узбекистана запустило сайт по приему видеофактов нарушений Правил дорожного движения. Отправив видеозапись, можно получить поощрение в размере 5% от минимальной зарплаты (на данный момент — 10,1 тысячи сумов) за счет суммы штрафа, взысканного с нарушителя.
Порядок приема видеозаписей и поощрения предоставивших их лиц был утвержден постановлением правительства Узбекистана в сентябре прошлого года.
С 1 июля записи с видеорегистраторов в автомобилях физических и юридических лиц приравнены к записям, произведенным специальными автоматизированными техническими средствами фото- и видеофиксации, а также принимаются к рассмотрению в целях принятия процессуальных решений согласно Кодексу об административной ответственности.
Видеозаписи продолжительностью не более 120 секунд принимаются только с видеорегистратора (не смартфонов) и не позднее трех дней со дня фиксации нарушения.
В записи должны быть видны и четко различимы совершенное правонарушение, марка транспортного средства и государственный номер, дата и время совершенного правонарушения.
Для рассмотрения заявок, где зафиксировано нарушение правил остановки, необходимо предоставить два видеофайла (второе видео должно быть снято минимум через 10 минут после первого).
Категорически запрещено вносить изменения в видеозаписи. Измененные записи не рассматриваются, за исключением вырезанной в целях сокращения объема части, в которой непосредственно зафиксирован случай правонарушения.
Видеозапись должна быть рассмотрена административным инспектором ГСБДД в течение трех дней. Если по нарушению уже принято решение или заведено административное дело, то новое дело не заводится. Ответ заявителю должен быть направлен в течение 15 дней.