1 iyuldan boshlab O‘zbekiston Markaziy bankining eski namunadagi (2001−2002, 2004 va 2009 yillar namunasidagi) 50 so‘mlik, 100 so‘mlik tangalari hamda (1994 yil namunasidagi) 50 so‘mlik va 100 so‘mlik banknotlari to‘lov qobiliyatini yo‘qotadi va muomaladan chiqariladi. Bu haqda MB matbuot xizmati xabar qildi.
1997 yil namunadagi 200 so‘mlik va 500 so‘mlik banknotlar 2020 yil 1 iyulga qadar muomalada bo‘ladi hamda ushbu muddatga qadar qonuniy to‘lov vositasi hisoblanadi.
1iyulidan boshlab bank kassalariga topshirilgan 1997 yil namunasidagi 200 so‘mlik va 1999 yil namunasidagi 500 so‘mlik banknotlar tijorat banklari filiallari tomonidan almashtirib beriladi.

Монеты и банкноты номиналом 50 и 100 сумов старого образца, которые с 1 июля считаются неплатежеспособными, можно обменять в расчетно-кассовых центрах главных территориальных управлений Центрального банка Узбекистана на монеты нового образца или на другие банкноты находящиеся в обращении. Об этом сообщила пресс-служба ЦБ.
С 1 июля монеты достоинством 50, 100 сумов (образцов 2001—2002, 2004 и 2009 года) и банкноты номиналом 50, 100 сумов (образца 1994 года) не принимаются к оплате за товары и услуги и изымаются из обращения, о чем было объявлено год назад.
Банкноты номиналом 200 сумов образца 1997 года и 500 сумов образца 1999 года будут в обращении до 1 июля 2020 года и считаются средством законного платежа.