29 iyun kuni atom elektr stansiyasini joylashtirish uchun maqbul maydoncha sifatida tanlab olingan Tuzkon ko‘li yaqinidagi hududda AES qurilishi bo‘yicha muhandislik-qidiruv ishlarining ikkinchi bosqichi boshlandi, deya xabar qildi «O‘zatom» agentligi matbuot xizmati.
Rossiyaning «Atomstroyeksport» korxonasi mutaxassislari mazkur hududda geofizik va seysmologik ishlarni olib boradi. Tadqiqotlar natijalari o‘rganiladi, ular asosida atom elektr stansiyasining texnik loyihasini ishlab chiqish davom ettiriladi.
Eslatib o‘tamiz, may oyi o‘rtasida O‘zbekiston Energetika vazirligi «Rosatom» davlat korporatsiyasi bilan o‘z ichiga loyihani amalga oshirish bo‘yicha shartnomalarni tayyorlash va kelishish bosqichlarini olgan AES qurilishining ikkinchi bosqichini amalga oshirish yuzasidan «yo‘l xaritasi» imzolangan edi. O‘zbekiston va Rossiya o‘rtasida AES qurilishi bo‘yicha shartnoma 2019 yil oxirigacha tuzilishi mumkin.

Второй этап инженерно-изыскательских работ по строительству атомной электростанции в Узбекистане начался 29 июня на территории у озера Тузкан, выбранной приоритетной площадкой для размещения АЭС, сообщила пресс-служба агентства «Узатом».
Специалисты российского предприятия «Aтомстройэкспорт» проведут геофизические и сейсмологические работы на этой территории. Результаты изысканий будут изучены, на их основе продолжится разработка технического проекта атомной электростанции.
Напомним, в середине мая Министерство энергетики Узбекистана подписало с госкорпорацией «Росатомом» «дорожную карту» по реализации второго этапа строительства АЭС, который включает в себя этапы подготовки и согласования контрактов по реализации проекта. Контракт на строительство АЭС между Узбекистаном и Россий может быть заключен до конца 2019 года.