O‘zbekistonda 2017 yil boshidan buyon 3965 ta korrupsion qonunbuzarlik aniqlandi, deya xabar qildi bosh prokuror o‘rinbosari Erkin Yuldashev Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligida bo‘lib o‘tgan brifingda.
Jumladan, 2017 yilda 2076 ta, 2018 yilda — 1469 ta va 2019 yilning birinchi besh oyida — 420 ta jinoyat ishi qo‘zg‘atildi. Tezkor-qidiruv tadbirlari yakunlari bo‘yicha 3388 ta (mos ravishda 1883, 1299 va 206 ta) ish sudga taqdim etildi.
Mazkur jinoyat ishlari bo‘yicha 5072 kishi (2881, 1907 va 284), jumladan respublika darajasida 70 (17b 48,5) nafar, viloyatlar darajasida 494 (286, 191, 17) nafar hamda tumanlar va shaharlar darajasida 4509 (2578, 1668, 262) nafar shaxs javobgarlikka tortildi.
Javobgarlikka tortilgan mansabdor shaxslar tomonidan sodir etilgan korrupsion jinoyatlarning 2706 tasi (1529−1027−150) o‘zganing mulkini o‘zlashtirish yoki rastrata qilish yo‘li bilan talon-toroj qilish, poraxo‘rlik — 551 (316−203−32) ta, mansab vakolatini suiiste’mol qilish 368 (229−132−7) ta, mansab soxtakorligi — 111 (86−24−1), mansabga sovuqqonlik bilan qarash — 100 (75−22−3) tani tashkil qiladi.
«Gazeta.uz» muxbirining korrupsiyaga qarshi kurashishda Xitoydagi kabi o‘lim jazosining qo‘llanilishi qanday samara berishi to‘g‘risidagi savoliga javob qaytarar ekan, Erkin Yuldashev Xitoy, Janubiy Koreya yoki boshqa davlatlar tajribasidan bevosita nusxa ko‘chirish to‘g‘ri emasligini ta’kidladi.
«Bizning qonunchiligimizda ham o‘lim jazosi qo‘llash bor edi, qonunlarni qullashning uzoq yillik tajribasidan kelib chiqib, bunday qatiqqo‘lligimiz shaxsni kayta tarbiyalashda samara bermagan, ayrim holatlarda inson huquqlarini tuzatib bo‘lmaydigan darajadagi paymol etilishiga ham olib kelgani uchun bu amaliyotdan voz kechilgan, qonunchiligimiz bu yo‘ldan orqaga qaytmaydi», — dedi prokuror o‘rinbosari.
Erkin Yuldashev asosiy vazifa sodir etilgan jinoyatlar uchun qamab tashlash, og‘ir jazo qo‘llash, uning oqibatlari bilan kurashish emas, balki oldini olishga qaratilgan choralarni ko‘rish hisoblanishini ta’kidlab o‘tdi. Uning fikricha, sud tomonidan tayinlanadigan jazo va boshqa huquqiy ta’sir choralari azob berish yoki inson qadr-qimmatini kamsitish maqsadini ko‘zlamaydi.
O‘zbekiston fuqarosi jinoyat sodir, etguncha, jinoyat uchun jazo o‘tayotganida va jazo o‘talganidan so‘ng ham O‘zbekiston fuqarosiligicha qolaveradi. Qamoqxonani mahkumlarga to‘ldirib tashlayverish bilan ish bitmaydi, dedi Erkin Yuldashev.
«Bizning vazifamizjinoyatning sodir etib qo‘yishini oldini olish, agar shunday bo‘lgan bo‘lsa, jinoyat oqibatlarini minimallashtirib, xato qilgan shaxsni jamiyatdan butunlay uzilib ketishiga yo‘l qo‘ymasdan qayta tarbiyalab, elga qo‘shishdan iborat. Toki bu shaxs xatosini tushunsin, afsus qilsin, qilgan jinoyatining oqibatini bartaraf etishda o‘zi ishtirok etib jamiyatga yetkazgan zararini minimallashtirsin», — dedi u.
Bosh prokuror o‘rinbosari o‘rni kelganda qattiqqo‘llik ham kerakligini tan oldi. U 2018 yilning 14 may kuni qabul qilingan prezident qarorida jinoyat va jinoyat-protsessual qonunchilik takomillashtirilayotganini eslab o‘tdi. Bosh prokuratura huzuridagi ishchi guruhi ayni vaqtda Jinoyat kodeksining yangi tahriri ustida ish olib bormoqda.
«Kutilayotgan o‘zgarishlar orasida korrupsiya sohasida jinoyatlar sodir etgan shaxslarga nisbatan qat’iy jazolarni ko‘zda tutuvchi me’yorlarni joriy etish ham mavjud. Ishlar tugallanish bosqichida. Loyiha jamoatchilik muhokamasi uchun taqdim etiladi», — dedi bosh prokuror o‘rinbosari.
So‘nggi marta 2014 yil 14 maydagi qonun bilan Jinoyat kodeksining pora berganlik (211-m.) va pora olish-berishda vositachilik qilganlik (212) uchun jinoiy javobgarlik keskin kuchaytirilgan edi. Ushbu qonun bilan mazkur jinoyatlar uncha og‘ir bo‘lmagan jinoyatlar toifasidan o‘ta og‘ir turdagi jinoyatlar toifasiga o‘tkazilgan hamda ularning sanksiyalarida 15-yilgacha ozodlikdan mahrum qilish jazolari tayinlanishi ko‘zda tutilgan.

В Узбекистане с начала 2017 года было совершено 3965 правонарушений коррупционной направленности, сообщил на брифинге в Агентстве информации и массовых коммуникаций в понедельник заместитель генерального прокурора Эркин Юлдашев.
В частности, в 2017 году было возбуждено 2076 уголовных дел, в 2018 году — 1469 и за первые пять месяцев 2019 года — 420. По результатам оперативно-следственных мероприятий в суд были направлены 3388 дел (1883, 1299 и 206 по годам, соответственно).
По данным уголовным делам к ответственности привлечены 5072 лиц (2881, 1907 и 284), включая 70 (17, 48, 5) должностных лиц, занимавших посты на республиканском уровне, 494 (286, 191, 17) — на областном уровне и 4509 (2578, 1668, 262) — на уровне городов и районов.
Среди привлеченных к ответственности должностных лиц 2706 (1529, 1027, 150) были обвинены в хищении путем присвоения или растраты имущества, 551 (316, 203, 32) — во взяточничестве, 368 (229, 132, 7) — в злоупотреблении должностными полномочиями, 111 (86, 24, 1) — в должностном подлоге и 100 (75, 22, 3) — в должностной халатности.
Отвечая на вопрос корреспондента «Газеты.uz», насколько эффективной можно считать меру наказания за коррупцию, практикуемую в Китае, где за подобные преступления могут приговорить к смертной казни, Эркин Юлдашев отметил, что неверно слепо копировать практику других стран, будь это Китай, Южная Корея или другая страна.
Включением в уголовное законодательство смертной казни как чрезвычайной меры наказания против коррупции не удастся полностью искоренить это явление, считает он. У каждой страны свой процесс развития и разные подходы, сказал замгенпрокурора
Эркин Юлдашев напомнил, что постановлением президента от 14 мая 2018 года (ПП-3723) предусматривалось совершенствование уголовного и уголовно-процессуального законодательства. Рабочая группа при Генпрокуратуре в настоящее время работает над новой редакцией Уголовного кодекса.
«Среди ожидаемых изменений есть и вопрос об учреждении норм, предусматривающих строгое наказание в отношении лиц, совершивших преступление в сфере коррупции. Работа находится на завершающей стадии. Проект будет выставлен на общественное обсуждение», — сказал замгенпрокурора.
По мнению Эркина Юлдашева, высшая мера наказания не поможет в перевоспитании провинившихся. Основной задачей должно быть не посадить в тюрьму, а предотвратить саму возможность совершения преступления, заявил он.
«Наше законодательство отличается гуманностью… Раньше в нашем законодательстве была смертная казнь, я работал в это время. Исходя из опыта применения этого закона долгие годы, могу сказать, что такая жесткость не помогала в перевоспитании лиц в отношении не только коррупции, но и других преступлений. В некоторых случаях это приводило к попиранию прав человека», — сказал он.
«Основная задача — не посадить в тюрьму, не назначить жесткое наказание, не бороться с последствиями. Задача — принять меры по предотвращению преступлений. Наказание, вынесенное судом, не нацелено на ущемление прав человека. Гражданин Узбекистана остается гражданином Узбекистана до совершения преступления, во время отбывания наказания за преступление, после возвращения домой к семье из мест отбывания наказания. Проблему не решить, посадив в тюрьму. Это сделать легко», — считает замгенпрокурора.
Если преступление уже совершено, то необходимо минимизировать его последствия и не позволить лицу, совершившему ошибку, полностью изолироваться от общества, перевоспитать его, отметил Эркин Юлдашев.
Последние изменения в Уголовный кодекс, ужесточающие наказание за дачу взятки (статья 211) и посредничество во взяточничестве (статья 212), были приняты в апреле 2014 года.