YeXHTning Demokratik institutlar va inson huquqlari byurosi (DIIHB) hamda YeXHTning Xavfsizlik va hamkorlik tashkiloti Parlament assambleyasi Qozog‘iston prezidenti saylovi kunidagi qonunbuzarliklar hamda rasmiy jarayonlarga beparvolik natijasida ovozlarning halollik bilan hisob-kitob qilinishi ta’minlanmaganini ma’lum qildi. Bu haqda 10 iyun kuni chop etilgan missiya hisobotida so‘z boradi.
Kuzatuvchilar missiyasi saylovning yaxshi tashkil etilgani, ro‘yxatdan o‘tgan nomzodlarning rekord darajadagi soni va kampaniyada ayollarning ishtirok etganini qayd etib o‘tdi. Biroq kuzatuvchilarning fikricha, kampaniya vaqtida tanqidiy qarashlar kam ilgari surildi. Saylovning o‘zi hukmron siyosiy partiyaning yakkahokimligi va tanqidiy fikrlarni yengib o‘tgan muhitda bo‘lib o‘tdi.
Davlat xizmatchilari va talabalar xalqaro kuzatuvchilarga hukumat ularni saylovoldi tadbirlarida ishtirok etishga va amaldagi prezidentga ovoz berishga majburlagani to‘g‘risida ma’lum qildi. Bunday harakatlar partiyalar va davlat o‘rtasidagi chegaralarni barbod qilib, fuqarolarning o‘z irodasini erkin ifoda etish imkoniyatlarini xavotir ostiga qo‘ydi, deya qayd etdi kuzatuvchilar.
«Kampaniyagacha va kampaniya vaqtida yig‘ilish va siyosiy erkinlikning cheklangani, tinch namoyishchilarning jarimaga tortilib, hibsga olinishi yanada kattaroq xavotirlarni keltirib chiqarmoqda. Bu Qozog‘istonning ikki o‘n yillikdan ortiqroq vaqt avval qabul qilingan demokratik tamoyillarni tasdiqlash bo‘yicha majburiyatlariga zid keladi», — dedi DIIHBning saylovlarni kuzatish bo‘yicha missiyasi rahbari Urshula Gatsek.
Kuzatuvchilar Konstitutsiyada kafolatlangan axborotlardan xabardor bo‘lish va fikr erkinligi ham qonunchilik bilan chegaralanganini qayd etib o‘tdi. Respublikada veb-saytlar va ijtimoiy tarmoqlarga kirish tez-tez bloklandi va ommaviy muhokamalar imkoniyati cheklandi. OAVda amaldagi prezident Qosim-Jomart Tokayev harakatlari va uning nomzodi Nursulton Nazarboyev tomonidan qo‘llab-quvvatlanishi barcha nomzodlarga teng sharoitlarni yaratmadi. Bu saylovchilarning xabardor holatda tanlovini amalga oshirish imkoniyatini chekladi, deyiladi bayonotda.
«Qozog‘iston Respublikasi prezidentligiga navbatdagi saylovda nomzodlar soni siyosiy xilma-xillikni o‘zida aks ettirgan bo‘lsa ham, chinakam plyuralizm yetkazib berilmadi», — dedi Urshula Gatsek.
2010 yilda Qozog‘iston Sobiq ittifoq mamlakatlari ichida birinchi bo‘lib Yevropada havfsizlik va hamkorlik (YeXHT) tashkilotiga raislik qilgan edi. Mamlakatning YeXHTdagi raisligi to‘rtta «T»: ishonch (trust), qadriyat (tradition), shaffoflik (transparency) va bag‘rikenglik (tolerance) shiori ostida amalga oshirildi.
Qozog‘iston prezidentligiga navbatdan tashqari saylov 9 iyun kuni bo‘lib o‘tdi. Dastlabki yakuniy hisob-kitoblarga ko‘ra, Qosim-Jomart Tokayevga 70,76 foiz saylovchilar ovoz berdi.
Saylov kuni yuzlab odamlar Qozog‘iston shaharlarida ruxsat berilmagan namoyishlarga chiqdi, qariyb 500 kishining qo‘lga olingani xabar qilindi. Yig‘ilganlar mamlakatda bo‘lib o‘tayotgan prezidentlik saylovini boykot qilishga chaqirdi.
Qozog‘istonning Zakon.kz nashri ma’lumotlariga ko‘ra, saylov yakunlari bo‘yicha matbuot anjumanida Qosim-Jomart Tokayev namoyishga chiqqan fuqarolar bilan yangicha muloqot shaklini taklif qildi.
«Fuqarolar tomonidan e’lon qilingan namoyishlar masalasiga kelsak, muloqot shaklini taklif etish kerak, deb hisoblaymiz. Men fikr almashishimiz mumkin bo‘lgan jamoatchilik ishonch qo‘mitasi tashkil etilib, unga jamiyatimizning turli doiralari kiritilishi haqida aytdim. Mening qat’iy pozitsiyam shunday: turli xil fikrlar mavjud bo‘lishi mumkin, biroq biz yagona xalqmiz. Turli fikrlar, ammo yagona xalq», — dedi davlat rahbari.
U saylov arafasida huquqni muhofaza qilish organlariga imkon qadar tiyilish topshirig‘i berilganini ma’lum qilib o‘tdi. «Va ular namoyishlar vaqtida shunday qilishdi. Kelgusida ular o‘zlarini shunday tutishadi», — deya ta’kidladi Qosim-Jomart Tokayev.

Бюро по демократическим институтам и правам человека (БДИПЧ) ОБСЕ и Парламентская ассамблея Организации по безопасности и сотрудничеству (ПА) ОБСЕ заявили, что нарушения в день выборов президента Казахстана и пренебрежение формальными процедурами не гарантируют честный подсчет голосов. Об этом говорится в отчете миссии, опубликованном 10 июня.
Миссия наблюдателей отметила хорошую организацию выборов, рекордное количество зарегистрированных кандидатов и участие женщины в кампании. Однако, по мнению наблюдателей, во время кампании выражалось мало критических взглядов. Сами «выборы прошли в политической среде с доминированием правящей политической партии и в подавляющей критические мнения атмосфере».
Государственные служащие и студенты проинформировали международных наблюдателей о том, что власти вынуждали их принимать участие в предвыборных мероприятиях и голосовать за действующего президента. Такие действия размыли границу между партией и государством и вызывали обеспокоенность возможностью граждан свободно изъявлять свою волю, отметили наблюдатели.
«Еще большую обеспокоенность вызывают ограничения свободы собрания и политического выражения до и во время кампании, когда мирных протестующих штрафуют и арестовывают. Это противоречит обязательствам Казахстана по утверждению демократических принципов, принятых более двух десятилетий назад», — заявила глава миссии по наблюдению за выборами БДИПЧ Уршула Гацек.
Наблюдатели отметили, что свобода выражения и право на доступ к информации, гарантированные Конституцией, были также ограничены законодательством. Доступ к веб-сайтам и социальным сетям в республике часто блокировался, что сдерживало возможные публичные дискуссии. Обширное освещение действующего президента Касым-Жомарта Токаева в СМИ и поддержка его кандидатуры Нурсултаном Назарбаевым не предоставили равных условий всем кандидатам. Это ограничило возможность избирателей сделать информированный выбор, говорится в заявлении.
«Хотя количество кандидатов должно было предоставить политическое разнообразие, внеочередным президентским выборам Республики Казахстан недоставало подлинного плюрализма», — отметила Уршула Гацек.
В 2010 году Казахстан первым среди стран постсоветского пространства председательствовал в Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ). Девизом председательства страны в ОБСЕ были четыре «T»: доверие (trust), традиция (tradition), прозрачность (transparency) и терпимость (tolerance).
Внеочередные выборы президента Казахстана прошли 9 июня. По предварительным итогам, за Касым-Жомарта Токаева проголосовали 70,76% избирателей.
В день выборов сотни людей вышли на несанкционированные митинги в городах Казахстана, сообщалось о задержании порядка 500 человек. Собравшиеся призывали бойкотировать проходящие в стране внеочередные президентские выборы.
По данным казахстанского издания Zakon.kz, на пресс-конференции по итогам выборов президент Касым-Жомарт Токаев предложил формат диалога тем гражданам, кто вышел на митинги.
«Что касается протестов, которые высказывались со стороны граждан, считаем, что необходимо предложить форму диалога. Я уже говорил, что будет создан комитет общественного доверия, в который войдут представители различных кругов нашего общества, где мы сможем обмениваться мнениями. Моя принципиальная позиция в том, что разные мнения могут существовать, но у нас единая нация. Разные мнения, но единая нация», — уточнил глава государства.
Он также заявил, что накануне выборов дал поручение правоохранительным органам быть максимально сдержанными. «Что они и сделали во время демонстрации. В будущем они будут вести себя таким образом», — резюмировал Касым-Жомарт Токаев.