O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev dushanba kuni Toshkent viloyatida Yaqin Sharqdagi qurolli to‘qnashuvlar bo‘layotgan hududlardagi o‘zbekistonliklarning Vatanga olib kelinishi bo‘yicha «Mehr» orperatsiyasiga to‘xtalib o‘tdi. Bu haqda davlat rahbari matbuot xizmati xabar qildi.
«Mana, 156 nafar yurtdoshimizni Yaqin Sharqda urush bo‘layotgan joydan olib keldik, — dedi prezident. — Xo‘sh, ular nima uchun ketgan? Ahvolimiz xarob bo‘lgani uchun, sharoit bo‘lmagani uchun ketgan. Lekin u yerda nima bo‘ldi? Xotin-qizlarimizni sotishdi, beshta bola beshta otadan, 14 yoshli qiz tuqqan. Shu holat bizga yarashadimi?»
«Ularni Vatanga olib kelish juda qiyin bo‘ldi. Qancha davlatlar bilan gaplashdik. Samolyotni u yoqqa qo‘ndirish, terroristlarning qo‘lidan olib chiqish oson emas. Lekin qaytardik — nima bo‘lgandayam ular bizning vatandoshimiz», — deya davom ettirdi Shavkat Mirziyoyev.
«Endi nima qilish kerak? Nuroniylar, jamoatchilik qayoqqa qarayapti? Kim buni tushuntiradi? Bunday narsalar hammamizni o‘ylantirishi, qiynashi kerak», — dedi prezident.
30 may kuni 156 nafar O‘zbekiston fuqarosi, jumladan 48 nafar ayol, 106 bola va 1 erkak maxsus reys bilan Damashqdan (Suriya) Toshkentga olib kelindi. Ular ayni vaqtda sanatoriyalarga joylashtirilgan, barchasiga reabilitatsiya va reintegratsiya uchun yordam ko‘rsatilmoqda. Jumladan, ularga tibbiy yordam va ruhiy ko‘mak ko‘rsatilmoqda. Ta’limiy va boshqa ijtimoiy dasturlarga jalb etilib, ishga joylashishga ko‘maklashiladi.
Xotin-qizlar qo‘mitasi raisi Tanzila Norboyevaning avvalroq «Gazeta.uz"ga ma’lum qilganidek, ayollar va bolalarni Yaqin Sharqdagi qurolli to‘qnashuv zonalaridan qaytarib olib kelish ishlari davom ettiriladi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев на совещании в Ташкентской области в понедельник остановился на операции «Добро» по возвращению соотечественников из зон конфликта на Ближнем Востоке, сообщила пресс-служба главы государства.
«Мы вернули 156 наших соотечественников с Ближнего Востока, где идет война. Почему они уехали? Потому, что положение дел у нас было плачевным, не было условий, — заявил президент. — Но что в итоге произошло? Наших женщин продали, пять детей от пяти разных отцов, 14-летняя девочка родила…»
«Было очень сложно вернуть их на Родину. Договаривались со многими государствами. Посадить там самолет, вызволить людей из рук террористов — дело непростое. Однако мы вернули, ведь они наши соотечественники», — продолжил Шавкат Мирзиёев.
«Что будем делать теперь? Куда смотрят старшие, общественность? Кто объяснит случившееся? Такие вещи должны волновать и мучать всех нас», — подчеркнул он.
30 мая 156 граждан Узбекистана, в том числе 48 женщин, 106 детей и 1 мужчина, были возвращены в Ташкент спецрейсом из Дамаска (Сирия). Они в настоящее время размещены в санатории, всем им окажут помощь для реабилитации и реинтеграции. В частности, их обеспечат медицинской помощью и психосоциальной поддержкой, образовательными и другими социальными программами, а также помогут в трудоустройстве.
Как сообщила ранее «Газете.uz» председатель Комитета женщин Танзила Нарбаева, работа по возвращению женщин и детей из зоны конфликтов на Ближнем Востоке продолжится.