Hukumat qarori bilan Xatamjon Abduraxmonovich Ketmonov Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Ta’lim sifatini nazorat qilish davlat inspeksiyasi boshlig‘ining birinchi o‘rinbosari etib tayinlandi, deya xabar qildi O‘zbekiston Adliya vazirligi o‘zining Telegram-kanalida.
Shanba kuni Xotamjon Ketmonov O‘zbekiston Xalq demokratik partiyasi Markaziy kengashi raisi hamda Oliy Majlis Qonunchilik palatasi spikeri o‘rinbosari lavozimlarini tark etdi. Uning o‘rniga sobiq xalq ta’limi vaziri Ulug‘bek Inoyatov tayinlandi.
Xotamjon Ketmonov (1969 y. t.) — Andijon davlat pedagogika institutini rus tili va adabiyoti o‘qituvchisi mutaxassisligini tamomlagan. U 2013 yilda XDP raisi bo‘lgan. 2014 yilda Qonunchilik palatasi deputati etib saylangan. 2015 yil yanvardan XDP fraknsiyasi rahbari va Qonunchilik palatasi spikeri o‘rinbosari bo‘lgan.

Постановлением правительства Хотамжон Кетмонов 3 июня назначен первым заместителем начальника Государственной инспекции по надзору за качеством образования при Кабинете Министров, сообщило Министерство юстиции в своем Telegram-канале.
В субботу Хотамжон Кетмонов покинул пост председателя центрального совета Народно-демократической партии Узбекистана и заместителя спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса. Партию возглавил экс-министр народного образования Улугбек Иноятов.
Хотамжон Кетмонов (1969 г. р.) — выпускник Андижанского государственного педагогического института по специальности учитель русского языка и литературы. Председателем НДПУ стал в 2013 году. В декабре 2014 года был избран депутатом Законодательной палаты. С января 2015 года был руководителем фракции НДПУ и заместителем спикера в Законодательной палате.