30 may kuni Samarqand viloyati Bulung‘ur tumani «Mingtepa» mahallasida istiqomat qiluvchi ayol Z. U. (1988 y. t.) tan jarohatlari bilan shifoxonaga yotqizildi.
Aniqlanishicha, Z.U. K.G. (1982 y. t.) bilan 18 may kuni nikohdan o‘tib turmush qurga va birgalikda yashab kelgan. 30 may kuni tungi soat 03:30 larda K.G mast holatda yashash uyida, oilaviy kelishmovchiliklar sababli, turmush o‘rtog‘i Z.U.ni urib, tan jarohati yetkazgan.
Ushbu holat bo‘yicha Bulung‘ur tumani IIB tergovga qadar tekshiruv harakatlarini olib borishga kirishilgan. Tergov harakatlari 10 kungacha davom etishi mumkin.
Tuman tibbiyot birlashmasining ma’lumotnomasida Z.U.ga «yopiq bosh suyagi jarohati, bosh miya chayqalishiga gumon, boshning o‘ng tepa sohasida urilib, yirtilgan jarohat, ikkala ko‘z atrofi, burun, ikkala qo‘l bilak, tirsak va chap yelka bo‘g‘imlari, bel, o‘ng boldir sohalari yumshoq to‘qimalari lati» mavjudligi bayon qilingan.
Ushbu holat yuzasidan Z.U ariza bermasligini bildirgan, shu sababli xolislar ishtirokida tegishli tartibda dalolatnoma rasmiylashtirilgan.
30 may kuni Z.U.ning tan jarohatlarini og‘irlik darajasini aniqlash uchun sudga oid tibbiyot ekspertizasi tayinlangan.
O‘zbekiston Bosh prokuraturasi matbuot xizmati rahbari Surayyo Rahmonovaning «Gazeta.uz"ga ma’lum qilishicha, ko‘pchilik holatlarda maishiy zo‘ravonliklar Jinoyat-protsessual kodeksining 325-moddasi bo‘yicha malakalanadi. Unga ko‘ra, jinoiy harakatlarni jabrlanuvchi tomon arizasi bo‘lgan taqdirdagina boshlash mumkin.
«Bu kabi holatlarda jabrlanuvchilarning qarorlari, afsuski, ularga qonun berayotgan huquqlarga emas, ommaviy muhokamalardan qo‘rqish, maishif himoyalanmaganlik, ruhiy va psixologik ko‘makning yo‘qligiga tayaniladi. Ya’ni, bu yerda jinoiy-huquqiy emas, balki asosan ijtimoiy jihatlar inobatga olinadi. Maishiy zo‘ravonliklardan aziyat chekkan ayollar nafaqat yaqinlari, balki mutaxassislarning ham ruhiy va ijtimoiy ko‘magiga ehtiyoj sezadi», — dedi u.
Surayyo Rahmonova quyidagilarni ta’kidladi: «Bosh prokuratura maishiy zo‘ravonliklar bilan bog‘liq bu kabi holatlarning har biriga qonun doirasida huquqiy baho berilishi va aybdorlar javobgarlikka tortilishi bo‘yicha qat’iy pozitsiyasini bildiradi».
Mazkur holat yuzasidan Bulung‘ur tuman IIB huzuridagi Tergov bo‘limi tomonidan Jinoyat kodeksining 109-moddasi (qasddan badanga yengil shikast yetkazish) moddasi bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, tergovga qadar tekshiruv harakatlari olib borilmoqda. K. G. Muqaddam javobgarlikka tortilgan va unga nisbatan tayinlangan axloq tuzatish ishlariga jalb qilish bo‘yicha jazo turi qamoqqa o‘zgartirilgan. Hozirda Jomboy tuman hibsxonasida.
Mazkur ish mamlakat bosh prokurori Otabek Murodovning alohida nazorati ostiga olindi.
O‘zbekiston Xotin-qizlar qo‘mitasi raisi, bosh vazir o‘rinbosari Tanzila Norboyeva «Gazeta.uz"ga Z. U. bilan nikoh qurgan erkak FHDYO organlarida boshqa ayol bilan rasmiy nikohda ekanini ma’lum qildi.
Xotin-qizlar qo‘mitasi ushbu nikohni o‘qigan mulla rasmiy nikoh hujjatisiz ushbu marosimni o‘tkazgani uchun qonuniy javobgarlikka tortilishi kerak, deb hisoblaydi.
«Gazeta.uz"ga ma’lum bo‘lishicha, K.G spirtli ichimliklarga mukkasidan ketgan, oilaviy-maishiy mojarolar tashabbuskori va davolanish tavsiya qilingan fuqarolar ro‘yxatida bo‘lgan.

30 мая в Булунгурском районе Самаркандской области жительница махалли «Мингтепа» З. У. (1989 г. р.) была госпитализирована с телесными повреждениями.
По имеющимся данным, мужчина К. Г. (1982 г. р.) и З. У. совершили никах (обряд бракосочетания в исламе) и начали проживать совместно с 18 мая. В четверг примерно в 3:30 К. Г. в нетрезвом состоянии из-за семейных разногласий нанес женщине телесные повреждения.
Согласно информации районного медицинского объединения, З. У. поступила с подозрением на «закрытую черепно-мозговую травму, сотрясением мозга, ушибленно-рваными ранами головы, повреждением мягких тканей вокруг обоих глаз, носа, запястий руки, локтя и суставов левого плеча, спины, правого бедра».
В тот же день, 30 мая, была назначена судебно-медицинская экспертиза для выявления степени тяжести нанесенных повреждений.
Несмотря на произошедшее, З. У. сообщила об отказе от подачи заявления в отдел внутренних дел, о чем был составлен акт. Во время подготовки новости стало известно, что заявление подано. К. Г. был взят под стражу, против него возбуждено уголовное дело по статье 109 (умышленное легкое телесное повреждение) Уголовного кодекса.
Как отметила «Газете.uz» начальник отдела по связям с общественностью и правовой информации Генеральной прокуратуры Узбекистана Сурайё Рахмонова, большинство случаев домашнего насилия подпадают под нормы статьи 325 Уголовно-процессуального кодекса, регулирующей частное обвинение, что означает, что уголовное преследование возможно при наличии заявления потерпевшей стороны.
«Решение потерпевших в подобных случаях, к сожалению, до сих пор опирается не на право, предоставленное им законом, а на страх публичного осуждения, бытовую незащищенность, отсутствие моральной и психологической поддержки. То есть, здесь аспект во многом социальный, нежели уголовно-правовой. Женщины, пострадавшие от домашнего насилия, нуждаются в особой психологической и социальной поддержке не только близких, но и специалистов», — отметила она.
Сурайё Рахмонова подчеркнула: «Генпрокуратура выражает свою четкую позицию о том, что по каждому подобному вопиющему случаю домашнего насилия в рамках закона будет дана правовая оценка, и виновные будут привлечены к ответственности».
Дело взято под особый контроль генерального прокурора страны Отабека Муродова.
Заместитель премьер-министра, председатель Комитета женщин Узбекистана Танзила Нарбаева, к которой «Газета.uz» обратилась за комментарием, сообщила, что мужчина, прошедший никах с З. У., состоит в браке с другой женщиной, зарегистрированном органом ЗАГС.
В Комитете женщин считают, что к читавшему никах мулле должна быть принята мера наказания в соответствии с законодательством за проведение обряда без официальной регистрации брака.
Танзила Нарбаева рассказала, что с пострадавшей в день инцидента связалась председатель областного Комитета женщин, заместитель хокима Самаркандской области Гавхар Алимова.
«Газете.uz» также стало известно, что К. Г. находился в списке граждан, злоупотребляющих спиртными напитками и становившихся инициаторами семейно-бытовых конфликтов, рекомендованных к прохождению лечения.