Majburiy ijro byurosi (MIB) Caravan Group restoranlar tarmog‘iga tegishli mol-mulklarning auksionga qo‘yilgani yuzasidan izoh berdi.
Toshkent tumanlararo iqtisodiy sudining (2018 yil 20 noyabr, 2019 yil 16 yanvar, 28 yanvar va 5 martdagi) qarorlariga asosan qarzdor «Kreative Studio Caravan» MChJ, «Protekt Konsalt» MChJ, «Caravan Group» MChJ va «Karavan Art» MCHJdan AT «Asakabank» foydasiga jami 15,5 mlrd so‘m, ATB «Kapital bank» foydasiga 3,7 mlrd so‘m va davlat foydasiga 77,2 mln so‘m undirish belgilangan.
Kredit qarzdorligi bo‘yicha undiruv jami bahosi 21,6 mlrd so‘mga teng garovda bo‘lgan: Mirzo Ulug‘bek tumani, Sho‘rtepa ko‘chasi 253-uy, Yakkasaroy tumani A.Qaxxor ko‘chasi 25-uy, Toshkent viloyati, Bo‘stonliq tumani, Xo‘jakent mavzesi hamda Xo‘jakent QFY xududida joylashgan bino-inshootlarga qaratilgan.
MIBning qayd etishicha, ijro hujjatlari bo‘yicha tegishli tartibda ijro ishlari qo‘zg‘atilib, qarzdor korxonalarga ijro hujjati talablarini bajarish uchun 15 kungacha bo‘lgan ixtiyoriy muddatlar belgilangan va qaror nusxalari tegishli tartibda korxona rahbarlariga topshirilib, ular xabardor qilingan. Shuningdek, ijro harakatlari haqida shaxsan Timur Musinga (Timur Musin — Caravan Group restoranlar tarmog‘i asoschisi — tahr.) ham MIB xodimlari tomonidan tushuntirish berilgan.
«Qarzdorlar tomonidan ijro hujjatlari talablari ixtiyoriy bajarilmaganligi sababli davlat ijrochisi tomonidan majburiy ijro harakatlari olib borilgan. Qarzdor korxona rahbarining Byuro xodimlari harakatlariga e’tiroz bildirishi o‘rinsiz. Majburiy ijro Byurosi mazkur qarzdor korxonaga nisbatan ijro harakatlarini faqatgina sud qarori ijrosini qat’iy ta’minlash doirasida amalga oshirmoqda», — deyiladi xabarda.
Majburiy ijro harakatlari davomida Yakkasaroy tumani A.Qaxxor ko‘chasi 25-uy (Chelsea ARMS, bahosi 4 mlrd so‘m) hamda Toshkent viloyati, Bo‘stonliq tumani, Xo‘jakent mavzesida joylashgan (Cinara`s, 6 mlrd so‘m) bino inshootlar xatlanib, qarzdor korxona rahbarlariga tegishli tartibda xabarnoma yuborilgan holda 14 may kuni elektron onlayn-auktsion savdolariga chiqarilgan. Ushbu ko‘chmas mulklarning auksion savdolari joriy yilning 13 va 14 iyun kunlari o‘tkazilishi belgilangan.
Sud qarorlari ijrosini ta’minlash bo‘yicha ijro harakatlari davom ettirilmoqda.
Avvalroq Timur Musin o‘zining Facebook`dagi sahifasida tumanning «sektor guruhi vakillari» restoranlardan biriga kelgani haqida yozgan edi.
Uning ta’kidlashicha, restoranga 9 kishidan iborat guruh kelib, hech narsani tushuntirmasdan, hech qanday hujjatlarni taqdim etmagan holda qo‘pollik bilan binoni bo‘shatishni talab qilgan. Keyinchalik restoranga Yakkasaroy tuman soliq inspeksiyasidan muassasada tekshiruv o‘tkazish uchun vakillar kelganini aniqlaydi.
Davlat soliq qo‘mitasi 30 may kuni Yakkasaroy tuman soliq inspeksiyasi boshlig‘i o‘rinbosari Sherzod Taslimov ham umumiy ovqatlanish korxonasiga kelgan ishchi guruhi tarkibida bo‘lganini ma’lum qildi.
«Tarkibida Yakkasaroy tumani davlat soliq inspeksiyasi boshlig‘i o‘rinbosari Sherzod Taslimov ham jalb etilgan umumiy ovqatlanish ob’ektiga tashrif buyurgan Ishchi guruhi, hududni yanada obodonlashtirish va ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish uchun mavjud muammolarni o‘rganish va takliflar olish bo‘yicha tumandagi barcha mahallalarda ish olib bormoqda va tekshirish o‘tkazish vakolatiga ega emas», — deyiladi bayonotda.
DSQ tadbirkorlik sub’ektlarida noqonuniy tekshirishlar o‘tkazish yoki ularning faoliyatiga noqonuniy aralashish holatlari kuzatilgan bo‘lsa, jiddiy chora ko‘rilishi va har bir tadbirkorning huquqlari himoya qilinishini ma’lum qildi.
Timur Musin esa «biznes hamjamiyat, davlat organlari va media sektori o‘rtasidagi o‘zaro aloqalar bilan bog‘liq masalalarni muhokama qilish uchun» OAV vakillari va blogerlar bilan restoranlar tarmog‘i rahbarlari uchrashuvini o‘tkazish maqsadida ekanini xabar qildi.

Бюро принудительного исполнения (БПИ) прокомментировало ситуацию вокруг выставления двух ресторанов сети Caravan Group на аукцион.
Решениями Ташкентского межрайонного экономического суда (от 20 ноября 2018 года, 16 января, 28 января и 5 марта 2019 года) с ООО Kreative Studio Caravan, ООО Protekt Konsalt, ООО Caravan Group и ООО Karavan Art взыскано в пользу банка «Асака» 15,5 млрд сумов, «Капиталбанка» — 3,7 млрд сумов и в пользу государства — 77,2 млн сумов.
Взыскание кредитной задолженности обращено на залоговое недвижимое имущество общей стоимостью 21,6 млрд сумов, расположенное по адресу: Мирзо-Улугбекский район, улица Шуртепа, дом 253 и Яккасарайский район, улица Абдуллы Каххара, дом 25, а также здания и сооружения на территории Ходжикента в Бостанлыкском районе Ташкентской области.
Как отмечает БПИ, после возбуждения исполнительного производства для добровольного исполнения предприятиям-должникам был предоставлен срок до 15 дней.
«Руководители предприятий были уведомлены в установленном порядке, копии исполнительных решений переданы им своевременно. Также лично Т. Мусину (Тимур Мусин — основатель сети Caravan Group — ред.) сотрудниками БПИ были даны разъяснения о сути исполнительных действий», — говорится в заявлении бюро.
Требования исполнительных документов в добровольном порядке не были выполнены, сообщает БПИ. В связи с этим государственные исполнители выполнили «принудительные исполнительные действия».
«Претензии руководителя предприятия-должника на действия сотрудников бюро некорректны, так как БПИ лишь осуществляет строгое обеспечение принудительных исполнительных действий в отношении предприятий-должников, действуя исключительно в рамках судебного решения», — подчеркнуто в заявлении.
В ходе принудительных исполнительных действий наложен арест на здания и сооружения, расположенные по адресу: Яккасарайский район, улица Абдуллы Каххара, дом 25 (ресторан Chelsea ARMS стоимостью 4 млрд сумов) и на территории Ходжикента в Бостанлыкском районе Ташкентской области (ресторан Cinara`s, 6 млрд сумов).
Эти рестораны выставлены на электронные аукционные торги 14 мая. По данным БПИ, руководителям предприятий-должников об этом были направлены уведомления. Аукционные торги намечено провести 13 и 14 июня.
Исполнительные действия по обеспечению исполнения судебных решений продолжаются.
Ранее Тимур Мусин на своей странице в Facebook рассказал, что один из ресторанов сети посетили «представители секторальной группы» по району.
«…В наш ресторан нагрянула „весьма представительная группа“ из 9 человек. Ничего не объяснив, не предъявив никаких документов, в довольно настойчивой (я бы даже сказал грубоватой) форме потребовали впустить их в заведение. И только после неоднократных просьб представиться и назвать цель визита, один из них заявил, что его зовут Шерзод, не предъявив при этом никакого удостоверяющего личность документа», — написал Тимур Мусин.
Впоследствии представителям ресторана удалось выяснить, что с проверкой заведение посещает Яккасарайская налоговая инспекция.
«Почему так называемая „мониторинговая“ группа, усиленная представителями СЭС и пожарной службы, в сопровождении телекамер приходит к нам без предусмотренного законом обязательного письменного согласования с аппаратом бизнес-омбудсмена? Если они занимаются мониторингом проблем, то почему съемочная группа телеканала НТРК, не спрашивая разрешения, пыталась вести видеосъемку», — задается вопросами предприниматель.
Государственный налоговый комитет 30 мая заявил, что заместитель начальника налоговой инспекции Яккасарайского района Шерзод Таслимов состоял в рабочей группе, посетившее «предприятие общественного питания».
«Группа не имеет права на проверку, она проводит изучение существующих проблем во всех махаллях, препятствующих дальнейшему благоустройству и социально-экономическому развитию региона, и собирает предложения», — говорится в заявлении.
ГНК отметил, что в случае незаконного вмешательства своих сотрудников в работу предприятий или незаконной проверки готов реагировать жестко и защищать права бизнеса.
Тимур Мусин заявил о намерении провести встречу руководства сети ресторанов с представителями СМИ и блогерами для обсуждения «наболевших вопросов, связанных с взаимоотношениями между бизнес-сообществом, госорганами, медиа-сектором».