Jahon banki Ijrochi direktorlar kengashi o‘tgan hafta oxirida O‘zbekistondagi yangi loyihani ma’qulladi. Mazkur loyiha bozor iqtisodiyotiga o‘tish, ko‘proq iqtisodiy imkoniyatlar va sifatli ish o‘rinlarini ochishga xizmat qiladi, deya xabar qildi JB matbuot xizmati «Gazeta.uz"ga.
Xalqaro rivojlanish assotsiatsiyasi (Jahon banki Guruhi tarkibidagi tashkilot) tomonidan taqdim etilayotgan 33 mln dollar miqdoridagi kredit O‘zbekistonda institutsional salohiyatni rivojlantirish loyihasini amalga oshirishga yo‘naltiriladi.
Mazkur loyiha davlat moliyasini boshqarish sohasida mamlakatning davlat byudjetini shakllantirish, investitsiyalar, g‘aznachilik tizimi faoliyati, buxgalterlik hisobi uslublari, ichki nazorat va ichki audit tizimlarini boshqarish jabhalaridagi salohiyatini mustahkamlashga xizmat qiladi.
Loyiha davlat korxonalarini boshqarish va nazorat qilish, davlat-xususiy sherikchilik tizimini va ushbu sohadagi qonunchilik bazasini rivojlantirish, shuningdek davlat korxonalarini xususiylashtirishga tayyorlash va DXSH doirasida kelishuvlar mexanizmlarini yaratishga yo‘naltiriladi.
Nihoyat, loyiha 2019 yil yanvarida O‘zbekiston prezidenti huzurida hukumatning iqtisodiy islohotlarini muvofiqlashtirish uchun tashkil etilgan Iqtisodiy kengash faoliyatiga ko‘maklashadi.
Jaho banki O‘zbekistonda umumiy qiymati 3,5 mlrd dollardan ortiq bo‘lgan 20 ta loyihani amalga oshirib, mamlakat hukumatiga tahliliy va konsultatsion xizmatlarni taqdim etib kelmoqda.

Совет исполнительных директоров Всемирного банка (ВБ) в конце прошлой недели одобрил новый проект в Узбекистане, который, как ожидается, будет способствовать переходу к рыночной экономике, а также создаст больше экономических возможностей и качественные рабочие места, сообщили «Газете.uz» в пресс-службе ВБ.
Кредит в размере 33 млн долларов, предоставленный Международной ассоциацией развития (МАР — организация в составе Группы Всемирного банка), будет направлен на реализацию проекта по развитию институционального потенциала в Узбекистане.
Этот проект в сфере управления государственными финансами позволит укрепить потенциал в области формирования госбюджета, управления инвестициями, деятельности казначейской системы, методов бухгалтерского учета, систем внутреннего контроля и внутреннего аудита.
Проект также направлен на повышение потенциала и создание инструментов для управления и надзора за государственными предприятиями, развитие системы государственно-частного партнерства (ГЧП) и законодательной базы в данной области, а также подготовку государственных предприятий к приватизации и сделкам в рамках ГЧП.
Наконец, проект окажет содействие в деятельности Экономического совета, созданного при президенте Узбекистана в январе 2019 года для координации экономических реформ правительства.
Всемирный банк реализует в Узбекистане 20 проектов на общую сумму более 3,5 млрд долларов, а также предоставляет аналитические и консультационные услуги правительству страны.