Yevropa kengashi rahbari Donald Tusk 29 maydan 2 iyunga qadar Markaziy Osiyo davlatlar bo‘ylab safari doirasida O‘zbekistonga tashrif buyuradi. Bu haqda tashkilot matbuot xizmati xabar qildi.
U Tojikistonda prezident Emomali Rahmon, Qozog‘istonda prezident Qosim-Jomart Tokayev va birinchi prezident Nursulton Nazarboyev, O‘zbekistonda prezident Shavkat Mirziyoyev bilan uchrashadi. Donald Tusk dasturida 30 may kuni Dushanbe, 31 may kuni Nur-Sultonga borib, shu kuni tashrifning qolgan qismini o‘tkazish uchun O‘zbekistonga kelish rejalashtirilgan.
Tashrif kun tartibidan mintaqaviy va ikki tomonlama hamkorlik, iqlim o‘zgarishi, atrof-muhitni muhofaza qilish, chegaralarni boshqarish va mintaqadagi xavfsizlik masalalari o‘rin olgan.

Председатель Европейского совета Дональд Туск посетит Узбекистан в рамках поездки по странам Центральной Азии с 29 мая по 2 июня, сообщила пресс-служба организации.
Он встретится с президентом Эмомали Рахмоном в Таджикистане, президентом Касым-Жомартом Токаевым и первым президентом Нурсултаном Назарбаевым в Казахстане, а также президентом Шавкатом Мирзиёевым в Узбекистане. У Дональда Туска 30 мая запланирована программа в Душанбе, 31 мая — в Нур-Султане. В этот же день он прибудет в Узбекистан, где пройдет остальная часть его визита, следует из графика главы Евросовета.
В повестке визита — вопросы регионального и двустороннего сотрудничества, изменения климата, защиты окружающей среды и управления границами и безопасности в регионе, говорится в сообщении.