2019 yil 24 may kuni Eksport faoliyatini moliyalashtirish va sug‘urta himoyasi mexanizmlarini kengaytirish chora-tadbirlari to‘g‘risida prezident qarori qabul qilindi. Bu haqda «Huquqiy axborot» kanali orqali xabar berildi.
Qarorga muvofiq, eksport qiluvchilarni davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlash tartibi o‘rnatildi.
Mazkur tartibga ko‘ra, Tadbirkorlik faoliyatini rivojlantirishni qo‘llab-quvvatlash davlat jamg‘armasi eksport qiluvchilarga:
tijorat banklarining eksportoldi kreditlari, shu jumladan, aylanma mablag‘larni to‘ldirish uchun berilgan kreditlari bo‘yicha foiz xarajatlarini qoplashga, milliy valyutadagi kreditlar bo‘yicha — Markaziy bankning qayta moliyalash stavkasidan oshgan qismida, biroq 10 foizlik punktdan ko‘p bo‘lmagan miqdorda, xorijiy valyutadagi kreditlar bo‘yicha — tijorat banklari tomonidan belgilangan stavkaning 40 foizi, biroq 4 foizlik punktdan oshmagan miqdorda kompensatsiya taqdim etadi;
tijorat banklarining kreditlari, shu jumladan, eksportoldi kreditlari bo‘yicha kredit summasining 50 foizigacha, biroq 4 milliard so‘mdan oshmagan miqdorda kafillik beradi.
2019−2020 yillar davomida ushbu bandda ko‘rsatilgan maqsadlar uchun Davlat byudjetidan 50 milliard so‘mgacha miqdorda mablag‘ ajratiladi.
Mahalliy eksport qiluvchi korxonalar (ularning vakolatli vakillari)ga mahsulotlarni eksport qilishda temir yo‘l transportida tashish xarajatlarini 50 foizigacha miqdorda kompensatsiya qilishga subsidiyalar taqdim etiladi.
Qaror bilan Eksportni rag‘batlantirish agentligi mahsulotni eksportga tashish xarajatlarining bir qismini kompensatsiya qilish uchun Davlat byudjetining mablag‘lari hisobidan subsidiyalar to‘lash bo‘yicha vakolatli organ etib belgilandi.
Tovarlar (ishlar, xizmatlar)ni realizatsiya qilishdan tushgan umumiy tushumda tayyor mahsulot eksporti ulushi 50 foizdan yuqori bo‘lgan yuridik shaxslarga ularning arizalariga ko‘ra eksportga mo‘ljallangan mahsulot ishlab chiqarishda foydalaniladigan xomashyo, butlovchi buyumlar va materiallar importida qo‘shilgan qiymat solig‘i to‘lashni bojxona deklaratsiyasi qabul qilingan kundan boshlab 120 kunga kechiktirish imkoniyati berildi.
2019 yil 1 iyundan boshlab tirik holdagi tovuq, quyon va baliq hamda ularni so‘yib ishlangan mahsulotlar eksporti uchun prezident yoki hukumat ruxsati talab qilinmaydi.
Shuningdek, qaror bilan «O‘zbekinvest» eksport-import milliy sug‘urta kompaniyasining ustav kapitali uning o‘z kapitali hisobiga 221,6 milliard so‘mgacha ko‘paytirildi hamda kompaniyada eksportoldi va eksport sug‘urtasi masalalari bo‘yicha bosh direktorning birinchi o‘rinbosari lavozimi joriy etildi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 24 мая подписал постановление по расширению механизмов финансирования и страховой защиты экспортной деятельности.
Согласно документу, Государственный фонд поддержки развития предпринимательской деятельности при Кабинете Министров будет предоставлять экспортерам:
• компенсации на покрытие процентных расходов по предэкспортным кредитам коммерческих банков, в том числе выданным для пополнения оборотных средств, до ставки рефинансирования Центрального банка, но не более 10% по кредитам в национальной валюте, и в размере 40% от установленной коммерческими банками ставки, но не более 4% пунктов — по кредитам в иностранной валюте;
• поручительства по кредитам коммерческих банков в размере до 50% включительно от суммы предэкспортного кредита, но не более чем на 4 млрд сумов.
В течение 2019−2020 годов из госбюджета будет выделено до 50 млрд сумов на эти цели.
Местным предприятиям-экспортерам (их уполномоченным представителям) будут предоставляться субсидии на компенсацию до 50% затрат на транспортировку железнодорожным транспортом. Мера поддержки распространяется на определенную продукцию не применяется на экспорт в сопредельные страны.
Кроме того, юридическим лицам, имеющим долю экспорта готовой продукции в общей выручке от реализации товаров (работ, услуг) более 50% по итогам отчетного периода, в том числе через комиссионера (поверенного), по их заявлениям предоставляется отсрочка по уплате НДС сроком до 120 дней со дня принятия таможенной декларации при импорте сырья, комплектующих изделий и материалов, используемых при производстве экспортируемой продукции.
C 1 июня для экспорта кур, кроликов и рыбы в живом виде и продуктов их убоя больше не требуется разрешение президента или правительства.
Документом установлено, что услуги Национальной компании экспортно-импортного страхования «Узбекинвест» включают страхование кредита покупателю, краткосрочной дебиторской задолженности, кредита поставщика, подтвержденного аккредитива, кредита на пополнение оборотных средств экспортера и экспортного факторинга. В структуру компании вводится должность первого заместителя генерального директора по вопросам предэкспортного и экспортного страхования.
До 1 августа планируется запустить Портал внешнеэкономической информации, который будет интегрирован с электронными торговыми площадками, информационными системами заинтересованных министерств и ведомств.