20 may kuni Sergeli tumani Sputnik mavzesidagi ikki qavatli yog‘och uylardan birida istiqomat qiluvchi Otabek Niyozaliyev «Tashkent — snos» Facebook-guruhida odamlar yashab turgan qo‘shni uy buzilayotgani haqidagi ma’lumotni qoldirdi. «Gazeta.uz» muxbiri Sabina Bakayeva Sergeliga otlanib, ushbu holatni o‘rgandi.Tumanda yer usti metro tarmog‘i qurilishi davom etmoqda. Ulkan to‘sinlar yog‘och binolardan iborat eski shaharcha ichiga kirib bormoqda. Tomining yarmi buzilgan 5-uy yo‘l yoqasida joylashgan. Unda hech kim yashamayotgandek.
5-uy ortidagi 14-uyda ishchilar buzish ishlari olib bormoqda. Shu yerda yashovchilarning aytishicha, besh kundan buyon uni buzishmoqda. Ikkinchi qavatda yurgan bir qancha odamlar yerga qurilish chiqindilarini otadi. Uy ogohlantiruvchi qizil-oq tasmalar bilan o‘rab olingan. Buzilayotgan uy yaqinida esa ona ikki farzandi bilan sayr qilmoqda.
14-uy.
Otabek Niyozaliyevning uyi keyingisi — 22-uy. Tez orada navbat unga ham yetib kelishi kerak. Ikkinchi qavatdagi kvartira derazasidan 14-uyni buzayotganlarning qiyofalari yaqqol ko‘rinib turadi.
Otabek Niyozaliyev buzish to‘g‘risida o‘tgan yil ma’lum qilinganini aytadi. Odamlarga «Uzar» mahallasidagi yangi uylarga ko‘chib o‘tish taklif qilinib, kafolat xatlari berilmoqda. Unda yangi uydagi kvartiralar «yashash uchun» berilayotgani yozilgan. Otabek Niyazaliyev bu unga yangi kvartiraga egalik huquqini kafolatlamaydi, deb hisoblaydi.
Qog‘ozni ko‘rgan shahar hokimiyati konsultanti Otabek Niyozaliyevga turk mutaxassislari bilan hamkorlikda barpo etilishi kerak bo‘lgan uylarni qurish hali boshlanmaganini ma’lum qiladi. «Yangi uylarning hujjatlari hali yo‘q, ular hali hokimiyat balansiga berilmadi, deyishdi», — deydi u.
Uy egasi kafolat xatlarining kuchi va unga yangi turar joy rasmiylashtirilishi to‘g‘risida maslahat olish uchun Toshkent hokimiyati yuridik xizmatiga telefon orqali bog‘lanadi. «Menga kafolat xati bilan yangi uyni rasmiylashtira olmasligimni, chunki uy uchun hali to‘lov qilinmaganini aytishdi». O‘zbekiston Adliya vazirligida unga kafolat xati qonunchilikda ko‘zda tutilmaganini ma’lum qilishadi.
«Davlat mening hayotimni yaxshilashni istayotgan bo‘lsa, xursandman. Biroq bu kvartirani sotib olishimga to‘g‘ri kelsa, men hozirda o‘zim yashayotgan xuddi shunday, biroq boshqa yerda joylashgan yog‘och uyda yashashga tayyorman», — deya qo‘shimcha qiladi u.
Yo‘l yoqasidagi 5-uyda hali bir oila qolgan. Birinchi qavat devorlari buzib bo‘lindi. Ikkita kvartira o‘rnidagi pollar olib tashlangan, devorlar yo‘q. Shift qalin yog‘och to‘singa o‘rnatilgan. Chapdagi kvartira eshigi ochiq. U yerdan tovushlar va tinimsiz oqayotgan suv ovozi eshitiladi. Otabek Niyozaliyev bu ishchilarning tovushi ekanini aytadi. Suv esa yorilgan quvurdan oqmoqda.
Elvir Mo‘minova 58 yoshda. U 63 yoshli turmush o‘rtog‘i, o‘g‘li, homilador kelini va 7 yoshli nevarasi bilan yashaydi. Ayolning tasdiqlashicha, bu uyda yashash qo‘rqinchli va uning uxlashi yomon. «Azob chekib o‘tiribmiz, chang yutayapmiz. Bronxitim, yurak va qand xastaligim bor», — deydi u.
Uning so‘zlariga ko‘ra, 19 may kuni uy hali butun edi. Kechga kelib shiferlarni sindirishni boshlashadi. «O‘g‘lim [ishchilardan] so‘radi: nima qilayapsiz? Keyin Dilshod (Hoshimov, Toshkent hokimiyati huzuridagi davlat aktivlarini boshqarish markazi yetakchi inspektori) keldi va qo‘shnilarning taxtalari buzilayotganini aytdi», — deydi Elvira Mo‘minova.
Uning turmush o‘rtog‘i Usmon Mo‘minov shundan so‘ng kvartirada suv ta’minotiga uzilishlar boshlangani, elektr energiyasi uzilgani, eshik yaxshi yopilmay qolganini ma’lum qildi.
Usmon Mo‘minov o‘z uyi manzarasida nevarasi bilan.
«Avvaliga bizga ikki xonali kvartiraga ko‘chib o‘tish, keyin uni uch xonaliga almashtirishni taklif etishdi. So‘ng hokimiyat uch xonali uyni sotganini aytishdi. Shundan so‘ng bizga „Uzar“ mahallasidagi ikkita bir xonali kvartirani taklif etishdi. Men [Dilshodga] u holda men bir xonani yo‘qotishimni aytdim. Biz uchun uch xonali kvartira yo‘qligini aytishmoqda», — deydi Usmon Mo‘minov.
U oilasiga hokimiyat hisobidan ijarada turish taklif etilganini qo‘shimcha qilib o‘tdi.
Elvira Mo‘minovaning ta’kidlashicha, qo‘shnilarning ko‘pchiligi o‘tgan yiliyoq ikkilamchi turar joylarga ko‘chib o‘tgan.
«Yog‘och uylardan ko‘chib ketayotganlarning deyarli barchasi ikkilamchi bozordan turar joy olishga umid qilayapti. Bu yerda uylar kichkina, yong‘in chiqish xavfi yuqori. Shuning uchun odamlar g‘ishtli uylarga ko‘chib o‘tayotganidan mamnun», — deydi Otabek Niyozaliyev.
Dilshod Hoshimovning «Gazeta.uz"ga ma’lum qilishicha, hech kim yashamasligi, hech narsani o‘g‘irlamasligi va o‘t qo‘ymasliklari uchun faqatgina bo‘sh kvartiralarning pollari qo‘parib olingan. U Mo‘minovlar oilasi yaqin kunlarda Choshtepadagi tayyor yangi uylarga ko‘chib o‘tishiga va ularda yangi turar joyga egalik huquqi berilishini ma’lum qildi.

20 мая житель одного из двухэтажных деревянных домов на массиве Спутник в Сергелийском районе Отабек Ниязалиев написал в Facebook-группе «Ташкент — снос» пост о сносе соседнего дома, где проживают люди. Корреспондент «Газеты.uz» Сабина Бакаева отправилась в Сергели и убедилась, что это правда.
В районе продолжается строительство надземной линии метрополитена. Пары огромных балок углубляются внутрь старого поселка с деревянными зданиями. Дом №5 стоит у дороги с полуразобранной крышей. Кажется, в нем уже никто не живет.
За домом №5 рабочие разбирают дом №14. По словам жителей, его ломают уже пять дней. Несколько человек ходят по второму этажу и скидывают строительный мусор на землю. Дом окружен предупреждающей красно-белой лентой. В непосредственной близости от сносимого здания гуляет мать с двумя детьми.
Дом №14.
Дом Отабека Ниязалиева следующий — №22. Скоро очередь должна дойти и до него. Из окна его квартиры на втором этаже отчетливо видны лица рабочих, разбирающих дом №14.
Отабек Ниязалиев рассказывает, что извещение о сносе пришло в прошлом году. Жителям предлагают переселиться в новостройки в махалле «Узар» и дают гарантийные письма. В них написано, что квартиры в новом доме выделяются «для проживания». Отабек Ниязалиев считает, что такая формулировка не гарантирует ему право собственности на новую квартиру.
В хокимияте города консультант, посмотрев бумаги, сказал Отабеку Ниязалиеву, что новые дома, которые возводятся совместно с турецкими специалистами, еще находятся в стадии строительства. «Сказали, что документов на новые дома нет, они еще не переданы на баланс хокимията», — рассказывает он.
Мужчина связывался с юридической службой ташкентской администрации по телефону, чтобы проконсультироваться о силе гарантийных писем и оформлении новой жилплощади по ним. «Мне сказали, что я не смогу оформить новый дом по гарантийному письму, потому что за дом еще не заплатили». В Министерстве юстиции Узбекистана ему сказали, что гарантийное письмо не предусмотрено законодательством.
«Я рад, если государство хочет улучшить условия моей жизни. Но если мне придется покупать эту квартиру, я согласен на жилье в таком же деревянном доме, в котором я сейчас живу, только в другом месте», — добавил он.
В доме №5, что стоит у дороги, осталась одна семья. На первом этаже снесена стена. На месте двух квартир разобранный пол, стены нет. Потолок укреплен толстой деревянной балкой. Дверь в квартиру слева открыта. Оттуда доносятся голоса и беспрерывный плеск воды. Сквозь дверь ванной видно, что по стене льется вода. Отабек Ниязалиев утверждает, что это голоса рабочих. А вода льется с сорванных труб.
Эльвире Муминовой 58 лет. Она живет с супругом 63 лет, сыном, беременной невесткой и внуком 7 лет. Женщина утверждает, что ей страшно жить в этом доме, и она плохо спит. «Сидим мучаемся, пыль глотаем. У меня бронхит, больное сердце и сахар», — говорит она.
По ее словам, 19 мая дом был еще целый. Только вечером начали ломать шифер. «Мой сын сказал [рабочим]: что вы делаете?! Потом Дильшод (Хашимов, ведущий инспектор Центра по управлению муниципальными активами при хокимияте Ташкента — ред.) пришел и сказал ломать доски у соседей», — рассказала Эльвира Муминова.
Ее супруг Усмон Муминов сообщил, что после этого в квартире просели пороги, дверь стала плохо закрываться. Перебоев с водоснабжением и электричеством нет.
Усмон Муминов с внуком на фоне своего дома.
«Сначала нам предлагали переехать в двухкомнатную квартиру, а потом поменять ее на трехкомнатную. Затем сказали, что хокимият продал трехкомнатные квартиры. После этого нам предложили две однокомнатные квартиры в махалле „Узар“. Я [Дильшоду] сказал, что тогда я одну комнату теряю. Говорят, что для нас трехкомнатной квартиры нет», — рассказал Усмон Муминов.
Он добавил, что семье также было предложено переехать в съемное жилье за счет хокимията и взять квартиру под «котлован» на Актепе.
Эльвира Муминова поведала, что основная часть соседей переехала во вторичное жилье еще в прошлом году.
«Обычно все, кто съезжает с „деревяшек“, надеются получить вторичное жилье. Здесь дома маленькие, большая опасность возгорания. Поэтому люди довольны, когда съезжают в кирпичные дома», — считает Отабек Ниязалиев.
Сам Дильшод Хашимов сообщил «Газете.uz», что полы демонтировали только в свободных квартирах, «чтобы там никто не жил, ничего не украли, не сожгли». Он уверяет, что в ближайшие дни семья Муминовых переедет на Чоштепу в готовые новые дома, и у них будет право собственности на новое жилье.
Бедные люди! терпения вам! неужели нельзя было организовать все, заранее переселить, ведь все планы по стройке решаются заранее! неужели нельзя цивилизованно все сделать!?!
Спасибо, Газета, спасибо, Сабина, вы — настоящие профи журналистики.
Зарипов Каллибек
широкая общественность должна вмешаться, где гражданская позиция, СМИ молодцы!!!
Гарантийное письмо никакой юридической силы не имеет. Почему Министерство юстиции и Генеральная прокурату не может взять под свой контроль такие случаи с ганатийными письмами. Согласно Постановлению Президента от 01.08.2018й. после 100% компенсации владельцу по рыночной стоимости можно сносить дом. Ведь прокуроры же должны надзирать за исполнением всех законов на территории РУз. А кто не соблюдает законы и не исполняет их привлекать к ответственности должны.
Журабек Ниязалиев
Через 2-3 года когда там построят метро цены на квартиры в этих местах подскочят, почему хомият Сергели не учитывает этот факт и не предлагает квартиры на линии метро. Пример Чиланзар, Минор слабо?? Кидают в отшиб Чаштепа который недавно был территорией ташобласти. Прием передачи и все чертежи документации уже переданы во владения г. Ташкента? Прописка в этом случае где будет с гарантированным письмом? Дом где есть все доки и прописка снесут, дадут письмо. А прописаться, детей в школу, сады записать. Встать на учёт в поликлинику если там ваабще таковые?
Беспредел и издевательство над людьми.
Антон Петров
А где наши депутаты с их полномочиями по звщите прав своих избирателей?
Рассел Гарус
Jurabek Niyazaliev Почему отшиб? С восточной стороны массива проходит как раз линия. Станция метро тоже будет там. Так что, всё правильно сделали.