O‘zbekiston Bosh prokuraturasi Samarqand viloyatida besh kishilik oilani qasddan o‘ldirganlikda gumon qilinayotgan to‘rt erkak qo‘lga olinganini ma’lum qildi. Bosh prokuratura matbuot xizmatining xabar berishicha, ular ushbu mahallada yashovchi ishsiz G‘.T. (1981 y.t.), J.U. (1993 y.t.), Sh. E. (1995 y.t.) va X.N.(1996 y.t.) bo‘lib chiqdi.
Eslatib o‘tamiz, 15 may kuni Qo‘shrabot tumanida Damas miniveni ichida erkak, ayol va ularning uch farzandining jasadlari topilgan edi.
Bosh prokuraturaning O‘ta og‘ir jinoyatlarni tergov qilish boshqarmasi shakllantirgan tergov-tezkor guruhi amalga oshirgan keng qamrovli tadbirlar natijasida to‘rt erkak noqonuniy boylik orttirish maqsadida 14 maydan 15 mayga o‘tar kechasi marhum A.X.ning xonadoniga yashirincha kirib, ularning uxlab yotganligidan foydalanib, o‘zlari bilan olib kelgan temir bo‘laklari bilan bosh, yuz va jag‘ qismlariga bir necha marotaba urib, qasddan o‘ldirgan.
Xonadondan 22 mln. so‘m va marhum J.I.ning Samsung Galaxy A8 rusumli telefonini qo‘lga kiritib, jinoyat izlarini yashirish maqsadida marhum J.I.ga tegishli avtomobilga jasadlarni yuklab, avtomashinani Qo‘shrabot tumani, «Do‘stlik» MFY., «Boqichig‘atoy» qishlog‘idagi dalaga tashlab ketishgan.
Gumon qilinuvchilarning sodir etgan jinoyatlari ularning iqrorlik ko‘rsatuvlari, gumon qilinuvchilarning ko‘rsatuvlarini hodisa joyida tekshirish tergov harakatlari, ashyoviy dalil tariqasida olingan jinoyat qurollari bo‘lgan 4 dona temir bo‘laklari, marhum J.I.ga tegishli bo‘lgan «Samsung Galaxy A8» rusumli telefon apparati, marhumlarga tegishli bo‘lgan pul mablag‘lari, jinoyat sodir etish vaqtida gumon qilinuvchilarning egnida bo‘lgan jinoyat alomatlari mavjud kiyimlari va boshqa dalillar majmui bilan to‘liq tasdiqlanmoqda.

Генеральная прокуратура Узбекистана сообщила о задержании четырех мужчин, подозреваемых в преднамеренном убийстве семьи из пяти человек в Самаркандской области. Как сообщила пресс-служба Генпрокуратуры, это четверо безработных Г. Т. (1981 г. р.), Ж. У. (1993), Ш. Э. (1995) и Х. Н.(1996), проживающих в той же махалле, что и жертвы.
Напомним, днем 15 мая в Кушрабатском районе был обнаружен минивэн Damas с телами мужчины, женщины и троих их сыновей.
Усилиями следственно-оперативной группы, сформированной Управлением по расследованию особо тяжких преступлений Генпрокуратуры, было установлено, что четверо мужчин в ночь на 15 мая проникли в дом А. Х. и нанесли металлическими предметами, принесенными с собой, удары в области головы и лицевой части спящих членов семьи.
Забрав в доме 22 млн сумов и телефон Samsung Galaxy A8, мужчины в целях сокрытия преступления погрузили тела в автомобиль хозяина дома и отвезли их на территорию села Бокичигатой махаллинского схода граждан «Дустлик».
Признательные показания четверых задержанных, изъятые орудия преступления, деньги, мобильный телефон и другие доказательства подтверждают совершение ими преступления.
Возбуждено уголовное дело по пунктам «в» (умышленное убийство при отягчающих обстоятельствах, то есть двух или более лиц), «в» (лиц, заведомо для виновного находившихся в беспомощном состоянии), «ж» (с особой жестокостью), «и» (из корыстных побуждений) и «п» (группой лиц) статьи 97 Уголовного кодекса. Предварительное следствие продолжается.