O‘zbekiston qurilish vazirining birinchi o‘rinbosari Botir Zokirov “O‘zbekiston 24” telekanalining “Yangiliklar 24” dasturida Andijan City ishbilarmonlik markazi loyihasi to‘g‘risida so‘zlab berdi. Loyiha prezident Shavkat Mirziyoyevga Andijon viloyatiga tashrifi vaqtida taqdim etilgan.Majmua Boburshox, Amir Temur va Mustaqillik ko‘chalaridagi eski uylar o‘rniga 70 gektarlik maydonda barpo etiladi. “Mazkur siti Bobur haykalidan boshlanadi”, — dedi Botir Zokirov.
Loyiha doirasida 16 qavatli besh yulduzli mehmonxona, kongress-xoll, 24 qavatli ofislar binosi, 30 qavatli biznes markazi, sog‘lomlashtirish va ko‘ngil ochish maskanlari, restoranlar, 7, 9 va 12 qavatli turar joylar, yer osti o‘tish yo‘llari, qo‘g‘irchoq teatri, 16 qavatli bank binosi barpo etiladi. Birinchi bosqichda energiya tejovchi materiallardan 12 ta to‘qqiz qavatli monolit uylarni qurish rejalashtirilgan. 21 gektarlik maydonga 70 ta uy qurish belgilangan.
“Loyiha prezident tomonidan qabul qilindi. Biz qisqa muddatlarda mamlakat rahbari ko‘rsatmalarini o‘z ichiga olgan o‘z ishchi loyihamizni taqdim etishimiz lozim”, — dedi Botir Zokirov.
Prezidentga namunali turar joylar, jumladan taunxauslar qirralaridan foydalanilgan kottejli aholi punktlari loyihasi ham taqdim etilgan. Mazkur hududda bolalar bog‘chasi, kommunal-maishiy xizmat ko‘rsatish binosi, sport qurilmalari va dam olish zonasi kabi ijtimoiy infratuzilmalar ham barpo etiladi.
Binolarni qurishda 3D va qayta tiklanuvchi energiya texnologiyalaridan foydalanish ko‘zda tutilgan. Muhandislik tarmoqlari va yashash uchun sharoitlarning avtonom ta’minlanishi kutilmoqda.
Jumladan, havodan suv olish qurilmalari, suv sifatini ichish uchun yaroqli holga keltirish bo‘yicha sun inshooti, porshenli qurilma, gaz generatori va fotoelektr stansiyasi taqdim etildi.

Первый заместитель министра строительства Узбекистана Батыр Закиров в программе «Новости 24» телеканала «Узбекистан 24» рассказал о проекте делового центра Andijаn City. Проект был представлен президенту Шавкату Мирзиёеву в ходе его визита в Андижан на этой неделе.
Комплекс площадью 70 га расположится на месте старых домов между улицами Бобуршох, Амира Темура и Мустакиллик. «Данный сити берет свое начало от памятника Бабуру», — сказал Батыр Закиров.
В рамках проекта предусматривается строительство 16-этажной пятизвездочной гостиницы, конгресс-холла, 24-этажного офисного здания, 30-этажного бизнес-центра, оздоровительных и развлекательных заведений, ресторанов, 7-, 9- и 12-этажных жилых домов, надземного перехода, кукольного театра, 16-этажного здания банка. На первом этапе планируется построить 12 девятиэтажных монолитных домов из энергоэффективных материалов. Всего на площади 21 га намечено построить 70 домов.
«В целом проект принят президентом. Мы в кратчайшее время должны представить свои рабочие проекты с учетом замечаний руководителя страны», — заявил Батыр Закиров.
Президенту также был представлен проект комплексной застройки коттеджных поселков с использованием элементов типового жилья, включая таунхаусы. «Предполагается застройка территории, которая в себе сочетает элементы социальной инфраструктуры: детский сад, здание коммунально-бытового обслуживания, спортивные сооружения и зону отдыха.
В строительстве зданий предусматривается использование 3D-печати и достижений в области возобновляемых источников энергии. Ожидается автономное обеспечение территории инженерными сетями и условиями для проживания.
В частности, презентованы электрическая испарительная установка для выработки воды из воздуха, водозаборный узел для доведения качества воды до норм питьевой, поршневая установка, газогенераторные установки и фотоэлектрические станции.
В настоящее время в Ташкенте строится деловой центр Tashkent City, ранее был анонсирован проект Bukhara City.