2493 nomdagi tovarlarga boj 25 foiz, 1078 nomdagilarga — 20 foiz, 974 toifadagi mahsulotlarga — 10 foiz miqdorida boj solinadi. 595 nomdagi tovarlar uchun boj miqdori o‘zgarishsiz — 5 foizligicha qoladi. Xitoy hukumati AQSH Xitoy importiga boj miqdorini 10 foizdan 25 foizga oshirganidan so‘ng ushbu choralarni qo‘lladi. Boj to‘lovlari 200 mlrd dollarga yaqinroqni tashkil etadi.
Xitoy tovarlariga bojlarning navbatdagi oshirilishi manzarasida joriy haftada Vashingtonda bo‘lib o‘tgan savdo bo‘yicha Amerika-Xitoy muzokaralarining yana bir raundi natijasiz yakunlandi.
Oshirishlar manzarasida Xitoy Xalq banki yuanning dollarga nisbatan kursini birvarakayiga 0,6 foizga zaiflashtirdi. Markaziy bank ayirboshlash kursi ratsional va barqaror darajada saqlanishiga ishonch bildirdi.
Xitoy Mediakorporatsiyasi ma’lumotlariga ko‘ra, Xitoy iqtisodiyotining eksportga qaramligi 17,9 foizgacha pasaydi, mamlakat YAIM o‘sishida iste’mol ulushi koeffitsiyenti 76,2 foizni tashkil etadi. Birinchi to‘rt oy davomida tashqi bozordagi Xitoy-Amerika savdo ulushi hajmi 11,5 foizgacha qisqardi, ASEAN va YeI davlatlari bilan savdo hajmi esa tezkor o‘sishda davom etmoqda. Xitoy tomoni savdo urushida qatnashish xohishi yo‘qligini, shu bilan birga, undan qo‘rqmasligini ma’lum qildi.
Xitoy va AQSH qariyb bir yildan buyon savdo-iqtisodiy mojaroni hal etishga harakat qilmoqda. O‘tgan yil dekabr oyi boshida Donald Tramp va Si Szinpin «yarashish» to‘g‘risida kelishuvga erishgan edi. AQSH agarda Vashington va Pekin 90 kun ichida kelisha olsa, bojlarni oshirmaslikka rozi bo‘ldi. Tomonlar shu vaqtga qadar bir necha marotaba muzokaralar o‘tkazdi.

Китай в качестве ответных мер с 1 июня введёт повышенные пошлины на ввоз товаров из США объемом 60 млрд долларов, сообщило РИА Новости.
На 2493 наименования товаров пошлины составят 25%, на 1078 наименований — 20%, на 974 категории — 10%, еще на 595 пошлина останется прежней — 5%. Власти Китая пошли на эти меры после того, как США повысили пошлины с 10 до 25% на китайский импорт на сумму около 200 млрд долларов.
Очередной раунд американо-китайских переговоров по торговле завершился на этой неделе в Вашингтоне безрезультатно на фоне очередного повышения пошлин на китайские товары.
На фоне повышения Народный банк Китая ослабил курс юаня к доллару сразу на 0,6%. Центробанк заверил, что сохранит обменный курс на рациональном и стабильном уровне.
По данным Медиакорпорации Китая, зависимость китайской экономики от экспорта снизилась до 17,9%, коэффициент вклада потребления в рост ВВП страны составляет 76,2%. За первые четыре месяца доля китайско-американской торговли на внешнем рынке в целом снизилась до 11,5%, а объем со странами АСЕАН и ЕС сохраняет быстрый рост. Китайская сторона заявила, что не желает участвовать в торговой войне, но при этом и не боится ее.
Китай и США уже почти год пытаются урегулировать торгово-экономический конфликт, когда в силу вступили повышенные таможенные пошлины между этими государствами. В начале декабря прошлого года Дональд Трамп и Си Цзиньпин договорились о «перемирии». США согласились не поднимать пошлины, если Вашингтон и Пекин в течение 90 дней смогут договориться. Стороны уже провели несколько раундов торговых переговоров.