Toshkentda soxta milliy valyutalarni tayyorlash va sotishda gumon qilingan shaxslar qo‘lga olindi, deya xabar berdi poytaxt IIBB matbuot xizmati.
4 mayga o‘tar kechasi Toshkent viloyatidadan muqaddam sudlangan 24 yoshli Sardor Sh., Toshkent viloyatidadan 24 yoshli Bexzod T., Toshkent viloyatidadan 20 yoshli Ibrohim X. va Andijon viloyatidan 23 yoshli Xumoyunbek O. Toshkentning Chilonzor tumaniga kelib, 23 yoshli Shoira A.ga yetti dona 100 ming so‘mlik pulni sotadi.
Qiz ushbu banknotlardan birini 33 yoshli Xamidullo M. — xususiy taksichilik bilan shug‘ullanuvchi Nexia haydovchisiga beradi. Taksichi pulning soxtaligini aniqlagach, bu haqda shu yaqin-atrofda xizmat faoliyatini olib borayotgan Toshkent IIBB YPX inspektoriga ma’lum qiladi.
Yoshlar minib kelgan avtomobil xuddi shu kuni aniqlanib, 3:30 da to‘xtatildi. Tekshiruv vaqtida avtomobilda 100 ming so‘m nominaldagi 51 dona soxta banknot, milliy valyuta chop etilgan 25 dona A4 formatidagi qog‘oz va soxta pullarni chop etishda qo‘llanilgan Canon printeri mavjudligi aniqlandi.
Sud-kriminalistika ekspertizasi ish bo‘yicha olingan barcha 58 ta 100 ming so‘mlik kupyuralarning soxta ekanini tasdiqladi.
Qo‘lga olinganlarga nisbatan Jinoyat kodeksining 176-modda 2-qismi (soxta pullar, aksiz marka yoki qimmatli qog‘ozlarni tayyorlash va sotish) bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atildi. Qo‘lga olinganlardan biri Sardor Sh. yoshlar Toshkentning har xil tumanlarida soxta pullarni sotganini tan oldi.
Eslatib o‘tamiz, 100 ming so‘mlik yangi kupyuralar fevralda chiqarilgan edi. Unda Mirzo Ulug‘bek, uning rasadxonasi, astronomik asboblar va Quyosh tizimi tasvirlangan.

В Ташкенте задержаны лица, подозреваемые в изготовлении и сбыте поддельной национальной валюты, сообщила пресс-служба ГУВД столицы.
В ночь на 4 мая ранее судимый 24-летний уроженец Ташкентской области Сардор Ш., 24-летний уроженец Ташкентской области Бехзод Т., 20-летний уроженец Ташкентской области Иброхим Х. и 23-летний уроженец Андижанской области Хумоюнбек О. приехали в Чиланзарский район Ташкента, где сбыли семь фальшивых 100-тысячных купюр 23-летней Шоире А.
Девушка затем расплатилась одной из этих банкнот с 33-летним Хамидулло М. — водителем автомобиля Nexia, занимавшимся частным извозом. Таксист, обнаружив, что купюра поддельная, сообщил об этом инспекторам ДПС ГУВД Ташкента, несшим службу поблизости.
Автомобиль, на котором приехали молодые люди, был установлен и остановлен в эту же ночь примерно в 3:30. При проверке в бардачке авто нашли 51 поддельную купюру номиналом 100 тысяч сумов, 25 листов бумаги формата А4 с распечатанными купюрами национальной валюты и принтер Canon, использованный при изготовлении фальшивых банкнот.
Судебно-криминалистическая экспертиза подтвердила, что все 58 стотысячных купюр, изъятых по делу, являются поддельными.
В отношении задержанных возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 176 (изготовление, сбыт поддельных денег, акцизных марок или ценных бумаг) Уголовного кодекса. Один из задержанных Сардор Ш. на допросе признался, что молодые люди сбывали поддельные купюры в разных районах Ташкента.
Напомним, выпуск банкноты новой 100-тысячной купюры начался в феврале. На ней изображен Мирзо Улугбек, его обсерватория, астрономические инструменты и Солнечная система.