3-may kuni O‘zbekiston Oliy Majlisi Senatining o‘n to‘qqizinchi yalpi yig‘ilishi chaqiriladi, deya xabar qildi parlament yuqori palatasi matbuot xizmati.
Yalpi majlis kun tartibiga “Davlat-xususiy sheriklik to‘g‘risida"gi, “Qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallanmagan yer uchastkalarini xususiylashtirish to‘g‘risida"gi, “Qayta tiklanuvchi energiya manbalari to‘g‘risida"gi, “Yaylovlar to‘g‘risida"gi qonunlar kiritilgan.
Shuningdek, senatorlar O‘zbekiston Jinoyat kodeksi, Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksi, Iqtisodiy protsessual kodeksi hamda boshqa qonun hujjatlariga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risidagi O‘zbekiston qonunlarini ham ko‘rib chiqadi.
Shu bilan birga, yalpi majlisda “Faol investitsiyalar va ijtimoiy rivojlanish yili” Davlat dasturining 2019 yil birinchi choragidagi ijrosi yuzasidan Vazirlar Mahkamasining hisobotini, shuningdek Markaziy bank, prokuratura organlari, Hisob palatasining 2018-yildagi faoliyati to‘g‘risidagi hisobotlari eshitiladi.
Senatorlar tadbirkorlik faoliyatini amalga oshirishda aholining sanitariya-epidemiologik osoyishtaligini ta’minlash masalalari, suv ob’ektlariga oqindi suvlarni oqizish bilan bog‘liq muammolar yuzasidan hukumat a’zolariga parlament so‘rovlari yuborish, shuningdek ilgari yuborilgan parlament so‘rovlari natijalarini muhokama qilishadi.

Девятнадцатое пленарное заседание Сената Олий Мажлиса Узбекистана будет созвано 3 мая, сообщила пресс-служба верхней палаты парламента.
В повестку дня заседания вносится ряд законов Узбекистана, в том числе законы «О государственно-частном партнерстве», «О приватизации земельных участков несельскохозяйственного назначения», «О возобновляемых источниках энергии» и «О пастбищах».
Сенаторы также рассмотрят законы о внесении изменений и дополнений в Уголовный кодекс, Кодекс об административной ответственности, Экономический процессуальный кодекс и другие законодательные акты.
На заседании будет заслушан отчет Кабинета Министров Узбекистана о ходе исполнения в первом квартале государственной программы «Год активных инвестиций и социального развития», отчеты о деятельности в прошлом году Центрального банка, органов прокуратуры и Счетной палаты.
Члены Сената обсудят вопросы, касающиеся направления парламентских запросов членам правительства по вопросам обеспечения санитарно-эпидемиологического благополучия населения при осуществлении предпринимательской деятельности и по проблемам, связанными со сбросом сточных вод в водные объекты.