1 maydan Humo milliy to‘lov tizimi kartalarini chiqarish boshlanadi. Bu haqda Milliy banklararo protsessing markazi (MBPM) direktori Shuhrat Qurbonov chorshanba kuni O‘zbekiston Milliy banki matbuot anjumanida ma’lum qildi.
Oylik maoshlar uchun kartalar emissiyasi — bepul, savdo ekayringi uchun komissiyani 0,2 foizgacha, internet-ekvayring uchun komissiya — 1 foizgacha, tizim ichida kartadan kartaga pul o‘tkazmalari komissiyasi miqdorining 0,5 foizgacha bo‘lishi kutilmoqda. Bankomatlar orqali naqd pul yechib olish komissiyasi 1 foizgachani tashkil etadi.
Hozirda to‘lov infratuzilmalarni tekshirish uchun cheklangan miqdorda Humo kartalari chiqarildi. Ulardan Markaziy bank va 20 ga yaqin bank xodimlari foydalanmoqda.
«Biz Markaziy bank xodimlarini Humo kartalariga o‘tkazdik va banklar bilan barcha banklar o‘z tizimini sinovdan o‘tkazish uchun muayyan miqdordagi kartalarni ochish bo‘yicha kelishdik, — dedi MB raisi o‘rinbosari Botir Zohidov. — 20 ga yaqin bank shunday kartalarni chiqarib, o‘z xodimlari maoshlarining bir qismini Humo kartasiga o‘tkazdi va xodimlardan yangi to‘lov tizimi infratuzilmalarini sinovdan o‘tkazishlarini so‘radi».
Qayd etish joizki, «Gazeta.uz"da bar qator banklar xodimlari maoshlarining bir qismi majburiy tartibda Humo kartalariga o‘tkazilgani haqidagi ma’lumot mavjud.
«Bu (sinov — tahr.) nima uchun kerak? agarda biz darhol boshqa tashkilot bilan boshlasak, tizim ishlamay qolsa yoki xatolik ro‘y bersa, o‘qituvchi yoki qaysidir zavod xodimi tezkor chora ko‘ra olmay qolishi mumkin, — deya tushuntirish berdi Markaziy bank raisi o‘rinbosari. — Bank xodimlarida esa soddaroq: u shunchaki kassaga tushib, mablag‘larni naqdlashtiradi va ularni o‘z ehtiyojlari uchu sarflaydi. Qo‘shimchasiga: bank xodimi — muammo nimada ekanini anglashda tajribaliroq».
Humo infratuzilmalari 1000 ta bankomatni o‘z ichiga olib, ularning qiymati 6,5 mln dollarni tashkil etdi. Savdo shoxobchalari bugungi kunga qadar 47990 ta terminalga ega bo‘lib, ularning har biri 120−160 dollar va Uzcard terminallariga qaraganda eng kamida ikki barobar arzon, dedi Shuhrat Qurbonov.
Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, Humo loyihasining qiymati 25−30 mln dollarni tashkil etadi. U, Botir Zohidovning qayd etishicha, davlat byudjetidan emas, balki Markaziy bank mablag‘lari hisobidan moliyalashtirilmoqda. Biroq bu mablag‘ nafaqat MB, balki banklar zimmasiga ham yuklatiladi.

Выпуск карт национальной платежной системы Humo начнется с 1 мая, заявил директор Национального межбанковского процессингового центра (НМПЦ) Шухрат Курбанов на пресс-конференции Центрального банка Узбекистана в среду.
Согласно рекомендуемым НМПЦ тарифам, эмиссия карт для начисления зарплаты — бесплатна, комиссия за торговый эквайринг — до 0,2%, комиссия за интернет-эквайринг — до 1%, комиссия за переводы с карты на карту — до 0,5% внутри системы, выдача наличных через банкоматы — до 1%.
Сейчас выпущено ограниченное количество карт Humo для проверки платежной инфраструктуры. Ими пользуются сотрудники Центробанка и около 20 банков Узбекистана.
«Мы перевели сотрудников Центробанка на карты Humo и договорились с банками, что все банки откроют энное количество карт, чтобы протестировать свою систему, — заявил заместитель председателя ЦБ Батыр Захидов. — Порядка 20 банков выпустили такие карты, часть зарплаты своих сотрудников зачислили на карту Humo и попросили сотрудников, чтобы они протестировали новую платежную инфраструктуру».
Отметим, «Газета.uz» располагает информацией о том, что перечисление части зарплаты сотрудников ряда банков на карты Humo проходило в директивном порядке.
«Почему это (тестирование — ред.) необходимо? Если бы мы сразу начали с другой организации, в случае если система даст сбой или ошибку, учитель или работник какого-то завода не сможет оперативно реагировать, — пояснил зампред Центробанка. — А сотруднику банка проще: он просто может спуститься к себе в кассу, обналичить средства и потратить их на свои нужды. Плюс: сотрудник банка — более компетентен, чтобы описать, в чем была проблема».
Инфраструктура Humo насчитывает 1000 банкоматов, которые обошлись в 6,5 млн долларов. Торговые точки на сегодня получили 47990 единиц терминалов, процесс оснащения продолжается. Каждый из терминалов стоит 120−160 долларов, что как минимум вдвое дешевле, чем терминалы, закупаемые банками, отметил Шухрат Курбанов.
«За счет того, что мы организовали централизованную закупку, сами выступали покупателями, нам удалось сэкономить в два раза, — подтвердил замглавы ЦБ. — Мы взяли в полцены, чем [та цена, по которой] сами банки покупали, либо от среднерыночной стоимости».
По предварительной информации, стоимость проекта Humo составляет 25−30 млн долларов. Он, как отметил Батыр Захидов, финансируется не государственным бюджетом, а самим Центробанком, однако в вышеуказанную сумму заложены расходы не только ЦБ, но и те, что возместят банки.