4 aprel kuni prezident Shavkat Mirziyoyev tomonidan o‘tkazilgan davlat byudjetiga tushumlar va eksport prognozlari ijrosi mavzusidagi videoselektor yig‘ilishida kadrlar almashinuvi ham yuz berdi.
Shuhrat Sanjarovich Muhamedxonov Shayxontohur tumani hokimi lavozimidan ozod etildi. Shuningdek uning iqtisodiyot va sanoat masalalari bo‘yicha o‘rinbosari Shuhrat Zokirjonovich Sodiqov va Davlat soliq inspeksiyasi rahbari Faxriddin Umarovich Abdunabiyev ham ishdan bo‘shatildi, deya «Gazeta.uz"ga xabar berdi Toshkent shahar ma’muriyati xodimlari. Sabab — byudjetga soliqlarning tushishi bilan bog‘liq prognozlar bajarilmaganidir.
Majlis davomida byudjetga tushum bo‘lishida sustkashlik qilgan va prognozlarni bajarmagan yettita tuman (Uchtepa, Mirobod, Bektemir, Yunusobod, Mirzo-Ulugbek, Shayxantohur, Sergeli) davlat soliq inspeksiyasi rahbarlari ham lavozimidan ozod etildi.
Mart oyi oxirida bosh vaziri Abdulla Aripov raisligida o‘tkazilgan majlisda Shayxontohur tumani hokimi va uning birinchi o‘rinbosari, shuningdek tuman DSI rahbari ham hayfsan e’lon qilindi.
Shuhrat Muhamedxonov 2018 yilning avgust oyidan Shayxontohur tumani hokimi lavozimida ishlab kelayotgandi. Juma kuni Shayxontohur tumani hokimining investitsiyalar, innovatsiyalar, xususiylashtirilgan korxonalarga ko‘maklashish va kichik sanoat zonalari hamda turizmni rivojlantirish masalalari bo‘yicha o‘rinbosari Rustam Tursunovich Mavlonov tuman hokimi vazifasini bajaruvchi etib tayinlanishi kutilmoqda.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 4 апреля провел видеоселекторное совещание по исполнению прогнозов поступлений в государственный бюджет и экспорта, во время которого произвел кадровые перестановки.
Шухрат Санжарович Мухамедханов освобожден от должности хокима Шайхантахурского района. Уволены также его первый заместитель по вопросам экономики и предпринимательства Шухрат Закиржанович Садиков и начальник государственной налоговой инспекции района Фахриддин Абдунабиев Умарович, сообщили «Газете.uz» в администрации Ташкента. Причина — невыполнении прогноза по налоговым поступлениям в бюджет.
В ходе совещания за пассивность в обеспечении поступлений в бюджет и невыполнение прогноза глава государства уволил также семь начальников районных налоговых инспекций (Учтепинский, Мирабадский, Бектемирский, Юнусабадский, Мирзо-Улугбекский, Шайхантахурский, Сергелийский районы).
В конце марта на собрании под председательством премьер-министра Узбекистана Абдуллы Арипова хоким Шайхантахурского района и его первый заместитель, а также начальник районного ГНИ уже получали выговор.
Шухрат Мухамедханов возглавлял Шайхантахурский район с августа 2018 года. Ожидается, что в пятницу исполняющим обязанности хокима будет назначен заместитель хокима Шайхантахурского района по вопросам инвестиций, инноваций, оказания содействия приватизированным предприятиям и развития малых промышленных зон и туризма Рустам Турсунович Мавланов.