Toshkentda qurilgan ko‘p funksiyali Numo Arena muz saroyining qurilishi uchun umumiy hisobda 175 mln dollarga yaqin mablag‘ sarflandi. Bu haqda juma kuni o‘tkazilgan brifingda Enter Engineering kompaniyasi ijrochi direktori Shohruxmirzo Sattorov ma’lumot berdi.
Kompaniya vakili prezident farmoniga tayangan holda, «arena qurilishining moliyalashtirish manbasi sifatida investorlar mablag‘i va homiylik qabul qilinadi», deya ta’kidladi.
«Loyiha operatori Wind Rose kompaniyasi hisoblanadi, shuningdek, buyurtmachi hamdir. Investorlar hozircha o‘zlarini e’lon qilish borasida bir qarorga kelmadilar. Ammo biz sal ilgari loyihaning davlat tomonidan muvofiqlashtirilishi nuqtai nazaridan „O‘zbekneftegaz“ OAJ ishtirok etishini bildirgandik. Ob’ektning qurilishiga sarflangan mablag‘ 175 million yevroga baholanmoqda», — dedi Shohruxmirzo Sattorov.
Humo Arena’ni bozorda faqatgina sport majmuasi emas, balki madaniy-ommaviy tadbirlar o‘tkazish majmuasi sifatida taqdim etish bilan ham Wind Rose o‘zbek kompaniyasi shug‘ullanadi, deya qo‘shimcha qildi u.
15 mart kuni ochiladigan yangi sarof faqatgina professional sportchilarning arenasi bo‘lib qolmaydi. U shuningdek aholi o‘rtasida qishki sport turlariga qiziqishni yuksaltirishga ham xizmat qiladi.
Qurilishi ikki yil davom etgan majmuaning ochilish marosimiga 6000 kishi tashrif buyuradi. Ular sport turlari bo‘yicha shou va turli san’at namunalarini tomosha qiladilar. Marosimda O‘zbekiston prezidenti Shavkat mirziyoyev, shuningdek hukumat va parlament a’zolari qatnashishi kutilmoqda.
Kuni kecha davlat rahbari arenaga tashrif buyurgan holda so‘nggi pardozlash ishlarini kuzatgandi va majmuada samarali ekspluatatsiya tizimini yaratish bo‘yicha ko‘rsatma bergandi.

Капитальные вложения в строительство многофункционального ледового комплекса Нumo Arena в Ташкенте составили около 175 млн евро. Об этом на брифинге в пятницу сообщил исполнительный директор компании Enter Engineering Шохрухмирзо Саттаров.
Со ссылкой на постановление президента Узбекистана представитель компании отметил, что «финансирование строительства арены допускается, в том числе за счет средств инвесторов и спонсоров».
«Оператором проекта является компания Wind Rose, в том числе и техническим заказчиком. Инвесторы пока приняли решение не афишировать себя, но, тем не менее, мы ранее докладывали, что с точки зрения координации деятельности объекта со стороны государства будет выступать АО „Узбекнефтегаз“. Капитальные вложения в строительство объекта оценивается в 175 млн евро», — отметил Шохрухмирзо Саттаров.
Эксплуатацией и продвижением Humo Arena на рынке не только как спортивного комплекса, но и комплекса по культурно-массовым мероприятиям будет также выступать узбекская компания Wind Rose, сказал он.
Новый ледовый дворец, открытие которого состоится 15 марта, станет ареной не только для профессиональных спортсменов. Он также должен пробудить интерес к зимним видам спорта среди населения.
Церемонию открытия комплекса, строительство которого продолжалось два года, посетят 6000 человек. Они увидят шоу — синтез спорта и разных видов искусств. Ожидается, что гостями церемонии станут президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев, а также члены правительства и парламента.
Накануне глава государства посетил арену, где ознакомился с ходом последних отделочных работ и дал указания по эффективной эксплуатации комплекса, обеспечению безопасности граждан при проведении массовых мероприятий и благоустройству территории.