Bosh vazir o‘rinbosari, moliya vaziri Jamshid Qo‘chqorov Bloomberg`ga bergan intervyusida yevrobondlarning chiqarilishi O‘zbekiston uchun qanchalik ahamiyat kasb etishi to‘g‘risida so‘zladi. Moliya vazirligi matbuot xizmati suhbat videoyozuvini e’lon qildi.
Payshanba kuni O‘zbekiston besh yillik 500 mln va o‘n yillik 500 mln dollarlik yevrobondlarni sotuvga chiqardi.
Moliya vazirligi rahbarining so‘zlariga ko‘ra, joriy yilda davlat kompaniyalarining emas, balki tijorat banklarining qarz bozoriga chiqishi kutilmoqda. «Biz ular uchun [keyinchalik korporativ yevroobligatsiyalar chiqarishlari uchun] yaxshi yo‘nalish (benchmark)», — dedi u.
Avvalroq O‘zbekistonning ikkita banki qarz bozoriga chiqishni rejalashtirayotgani, ehtimoliy nomzodlar orasida «O‘zsanoatqurilishbank», «Asaka», «Ipoteka» banklari va Milliy bankning borligi haqida yozgan edik.
Jamshid Qo‘chqorov O‘zbekiston suveren yevrobondlarining chiqarilishi salohiyatli sarmoyadorlar uchun yaxshi yangilik bo‘lishiga ishonch bildirdi. «Obligatsiyalar emissiyasi bizni barcha chet ellik investorlar va barcha hamkorlarimiz oldida javobgar qiladi», — dedi vazir.
Bosh vazir o‘rinbosari O‘zbekistonda statistik ma’lumotlar shaffofligi va ingliz tilidagi ma’lumotlarning yo‘qligi haqidagi fikrlarga ham izoh berdi.
«Statistik ma’lumotlar ochiqligi muammosi biz uchun yangi. O‘zbekiston Xalqaro valyuta jamg‘armasi metodlari va standartlari bo‘yicha ma’lumotlarni tarqatish tizimiga o‘tdi va hozirda barcha iqtisodiy ma’lumotlarni XVJ saytidan topish mumkin. Ayni vaqtda biz barcha ma’lumotlarni onlayn-rejimda ingliz tiliga tarjima qilish ustida ish olib bormoqdamiz. Masalan, Markaziy bank, Moliya vazirligi va boshqa yetakchi iqtisodiy institutlar ma’lumotlarini. ularda hozirdanoq ingliz tilidagi ayrim ma’lumotlar mavjud, biroq biz ushbu yo‘nalishdagi faoliyatimizni yaxshilashimiz kerak», — deya tan oldi u.
Valyuta bozorining to‘liq liberallashtirilishi muddatlari to‘g‘risidagi savolga javob berar ekan, moliya vaziri 2017 yil sentyabridan buyon O‘zbekistonda xorijiy valyuta erkinlashtirilgani va bugun erkin ayriboshlash va o‘zgaruvchan kurs mavjudligini ta’kidlab o‘tdi.

Заместитель премьер-министра, министр финансов Джамшид Кучкаров в интервью Bloomberg рассказал о важности выпуска евробондов для Узбекистана. Видеозапись беседы опубликовала пресс-служба Министерства финансов.
В четверг Узбекистан разместил пятилетние евробонды на 500 млн долларов под 4,75% годовых и 10-летние — на 500 млн долларов под 5,375%.
По словам главы Минфина, в этом году ожидается выход на долговой рынок коммерческих банков, а не государственных компаний. «Мы создали для них хороший ориентир (benchmark) [для последующих выпусков корпоративных еврооблигаций]», — отметил он.
Ранее мы писали, что на долговой рынок планируют выйти два банка Узбекистана, среди возможных кандидатов — Узпромстройбанк, банк «Асака», «Ипотека-банк» и Национальный банк.
Джамшид Кучкаров выразил уверенность, что выпуск суверенных евробондов Узбекистана — хорошая новость для потенциальных инвесторов. «Эмиссия облигаций делает нас ответственными перед иностранными инвесторами и всеми нашими партнерами», — подчеркнул министр.
Вице-премьер также прокомментировал мнение об отсутствии прозрачности статистических данных и информации на английском языке в Узбекистане.
«В принципе, это проблема, а именно — открытость статистических данных, для нас это в новинку. Узбекистан вступил в систему распространения данных по методике и стандартам Международного валютного фонда и сейчас все экономические данные можно найти, а сайте МВФ. В то же время мы работаем над переводом на английский язык всех наших данных в онлайн-режиме. Например, данные Центрального банка, Министерства финансов и других ведущих экономических институтов. У них уже есть некоторая информация на английском, но мы должны улучшить свою работу в этом направлении», — признал он.
Отвечая на вопрос о сроках полной либерализации валютного рынка, министр финансов заявил, что начиная с сентября 2017 года в Узбекистане был открыт свободный доступ к иностранной валюте, и сейчас действует свободный плавающий курс.
«У всех есть доступ к валюте, в первую очередь, у инвесторов — для репатриации прибыли или импортных сделок. Нет проблем. Но пока сохраняются некоторые ограничения на движение капитала на валютном рынке», — сказал он.