Iqtisodiyot va sanoat vazirining birinchi o‘rinbosari Ravshan G‘ulomov Turkiyaning Demir Group kompaniyasi rahbari Ahmet Damirning «Xalq so‘zi» gazetasiga bergan intervyusidagi «Chorsu» mehmonxonasini rekonstruksiya qilish loyihasini amalga oshirishdagi muammolar to‘g‘risidagi bayonoti yuzasidan izoh berdi.
«Eng katta muammoimiz — qog‘ozbozlik. Masalan, bir paytlar aytib o‘tganimdek, bizga qo‘shimcha yer kerak. Chunki mehmonxona kamida to‘rt yulduzli bo‘lib, 350 ta xonadan iborat bo‘ladi. Xorijlik hamkorlarimiz bunday yirik inshootda namunali xizmat ko‘rsatish uchun 2 gektarlik maydon kamlik qilishini aytishgandi. Shundan so‘ng biz Toshkent shahar hokimiyati va boshqa mutasaddilarga qo‘shimcha yer maydoni ajratish bo‘yicha murojaat etgandik. Natijada yana 3 gektar yer qo‘shib berilishini va’da qilinib, bu haqda davlat rahbarining qarori ham chiqdi», — degan edi tadbirkor.
Ahmet Demir o‘sha qaror hanuz bajarilmagani, natijada ishlar sustlashganini ta’kidlab o‘tdi. «Eng yomoni, bankdan kredit ololmayapmiz. Bankka ikkita kadastr hujjatini ko‘tarib borib, kredit so‘rasam, „Biznes-rejangizda ko‘rsatilgan mana bu hududning hujjati qani?“ deyishadi. „Mutasaddi idoralar keyin qilib berar ekan“, deyman. Ammo ular ham chetdan kelmagan, shu yurtning fuqarolari. Yaxshi bilishadiki, „Keyin qilib beriladi“, degani ba’zan „Hech qachon qilib berilmaydi“, deganini anglatadi», — deydi Ahmet Demir.
Ravshan G‘ulomov Ahmet Demirning bevosita tilga olgani yo‘q, ammo «Chorsu» mehmonxonasi investori o‘z majburiyatlarini bajarmaganini aytib o‘tdi.
«Mana — Tashkent City. U amalga oshirilmoqda, lotlar ado etilayapti. Yarim kilometrcha masofada — „Chorsu“ mehmonxonasi. 20 yillik uzoq qurilish. Turli tarixlar bo‘ldi. ikki yil oldin turk investoriga bepulga berildi. U hech narsa qilmadi. Katta va’dalar bo‘ldi, 30 mln dollar chet el investitsiyasi va’da qilindi. Natijani ko‘rib turibmiz. Buni bajarish o‘rniga, ikki yil shunchaki o‘tdi, hozir internetga chiqib: „Menga o‘zbek banklari pul bermadi, shuning uchun barchasi barbod bo‘ldi“, — demoqda. O‘zbek banklarining nima aloqasi bor bu yerda?», — dedi Ravshan G‘ulomov.
2017 yilda turk kompaniyasi uzoq yillardan buyon bo‘sh turgan sobiq «Chorsu» mehmonxona majmuasi bino va inshootlari hamda shu nomdagi maydonni «nol» qiymatda sotib olgan edi. Loyiha qiymati 33 mln dollarni tashkil etib, 2019 yil so‘ngiga qadar foydalanishga topshirilishi lozim edi.

Первый заместитель министра экономики и промышленности Равшан Гулямов прокомментировал заявление руководителя турецкой компании Demir Group Ахмета Демира, который в интервью сайту газеты «Халк сузи» сообщил о проблемах, сдерживающих реализацию проекта реконструкции гостиницы «Чорсу».
"Самая большая проблема — бумажная волокита. Например, как я уже говорил, нам нужна дополнительная земля, потому что гостиница будет минимум четырехзвездочной с 350 номерами. Наши зарубежные партнеры сообщили, что для образцового обслуживания такого крупного объекта 2 га земли будет недостаточно. Затем мы обратились в хокимият Ташкента и к другим руководителям с просьбой выделить дополнительную землю. В результате было обещано выделение еще 3 га земли, даже вышло постановление главы государства об этом", — рассказал предприниматель.
Ахмет Демир утверждает, что поручение до сих пор не выполнено, в связи с чем работа замедлилась. Он также заявил, что не может получить кредит в банке, где у него требуют документы на земельный участок, указанный в бизнес-плане. По его словам, соответствующие ведомства обещали предоставить их «позже», но до сих пор этого не сделали.
Равшан Гулямов, не упоминая напрямую Ахмета Демира, сказал, что инвестор гостиницы «Чорсу» не выполнил свои обязательства.
«Вот Tashkent City. Он реализуется, лоты идут. А буквально полкилометра вперед — гостиница „Чорсу“. Наш долгострой, 20 лет. Разные истории были. В позапрошлом году отдали бесплатно турецкому инвестору. Он ничего не сделал. Большие обещания были, 30 млн долларов иностранных инвестиций обещали. Результат мы видим сейчас. Вместо того, чтобы это выполнять, два года практически прошло, сейчас начинает выступать в интернете и говорить: „Мне узбекские банки денег не дали, поэтому все это срывается“. А причем тут узбекские банки? Инвестор обещания брал», — заявил Равшан Гулямов.
Ранее первый замминистра, говоря о «молодом» возрасте компаний, отметил, что «самое главное — вносит этот инвестор инвестиции или нет, выполняет ли свои обещания или нет».
В 2017 году турецкая компания приобрела по «нулевой» выкупной стоимости здания и сооружения бывшего гостиничного комплекса «Чорсу» на одноименной площади, пустующие много лет. Проект оценивается в 33 млн долларов, сдача комплекса в эксплуатацию планировалась до конца 2019 года.
Ахмет Демир известен тем, что открыл в центре Ташкента первый крупный супермаркет, пользовавший большой популярностью. Торговый комплекс включал в себя магазины разных брендов, ресторан и заведение быстрого питания. По данным «Халк сузи», на тот момент Demir Group было трудоустроено более 4000 человек. В конце 2010 года комплекс Demir был закрыт, а предпринимателю впоследствии пришлось покинуть Узбекистан.