Toshkent hokimiyati tomonidan «Poytaxt bank» ta’sis etilishi bank qonunchiligi talablarining buzilishi hisoblanmaydi, dedi O‘zbekiston Markaziy banki raisining birinchi o‘rinbosari Timur Ishmetov «Gazeta.uz» muxbiri savoliga javob berar ekan.
Avvalroq Uzmetronom.com nashri «Banklar va bank faoliyati to‘g‘risida"gi qonunga ko‘ra, yuridik va jismoniy shaxslar, shu jumladan chet ellik yuridik va jismoniy shaxslar bank muassislari bo‘lishi mumkin, basharti, qonun hujjatlarida boshqacha tartib nazarda tutilgan bo‘lmasa, davlat hokimiyati organlari, jamoat birlashmalari va jamoat fondlari bundan mustasno ekaniga e’tibor qaratgan edi.
Timur Ishmetov qonun hujjatlarida boshqacha tartib nazarda tutilmagan bo‘lsa, degan jumlaga e’tibor qaratib, davlat boshqaruv organlari ham muassis bo‘la olishini ma’lum qildi.
«2017 yilda prezident qarori („2017−2021 yillarda Toshkent shahrida ko‘p qavatli arzon uylarni qurish miqyosini kengaytirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida“ — tahr.) qabul qilingan edi. Bu avvalgi hokim davrida edi, ya’ni bu hozirgi hokimiyat tashabbusi emas. Bir yarim yilda qaror talabi hokimiyatda mablag‘ yo‘qligi sababli ijro etilmadi. Hozir, eng kam miqdordagi ustav kapital to‘planganidan so‘ng bankni ochishdi. Qonunchilik nuqtai nazaridan bu yerda qonun buzilishi holatlari yo‘q», — dedi MB raisining birinchi o‘rinbosari.
U Markaziy bank bank rahbariyati oldiga kuzatuv kengashi tarkibini qayta ko‘rib chiqish talabi qo‘yilganini aytib o‘tdi.
«[Boshqaruv tarkibi] bo‘yicha savollarimiz yo‘q. Bank kengashi masalasida esa uni to‘liq qayta ko‘rib chiqishni talab qildik. U asosan hokimiyat xodimlaridan tarkib topgan, — dedi Timur Ishmetov. — Biz kuzatuv kengashining yarmidan ko‘pi davlat xizmatchisi bo‘lmagan va hokimiyat bilan hech qanday aloqadorligi yo‘q bank sohasida tajribaga, tegishli malakaga ega shaxslardan tarkib topishi lozimligini talab qildik».
«Poytaxt bank» rahbariyati qisqa vaqt ichida kengashning yangi tarkibini taqdim etishni rejalashtirgan.
«Agar [tarkib] yana bizni qanoatlantirmasa, biz uni tuzatishni talab qilaveramiz», — deya ishonch bildirdi Timur Ishmetov.
«Poytaxt bank» 2018 yil 29 dekabr kuni litsenziyaga ega bo‘lib, o‘z faoliyatini 10 yanvar kuni boshladi. Bank ustav kapitali 100 foiz poytaxt hokimiyati mablag‘lari hisobidan shakllantirilib, 100 mlrd so‘mni tashkil etadi.

Учреждение «Пойтахт банка» хокимиятом Ташкента не является нарушением банковского законодательства, заявил первый заместитель председателя Центрального банка Узбекистана Тимур Ишметов, отвечая на вопрос корреспондента «Газеты.uz».
Ранее издание Uzmetronom.com обратило внимание на то, что в соответствии с законом «О банках и банковской деятельности» «учредителями банка могут быть юридические и физические лица, за исключением органов государственной власти, общественных объединений, общественных фондов, если иное не предусмотрено законодательством».
Тимур Ишметов выделил последнюю фразу, пояснив, что орган госуправления может стать учредителем, если на то есть законодательное решение.
«В 2017 году вышло постановление президента („О дополнительных мерах по расширению масштаба строительства доступных многоквартирных домов в городе Ташкенте на 2017−2021 годы“ — ред.) Это было еще при прежнем хокиме, то есть это не инициатива хокимията текущего. Где-то полтора года постановление не исполнялось по той причине, что у хокимията не было финансов. Сейчас, когда они собрали деньги для минимального уставного капитала, открыли банк. С законодательной точки зрения здесь нарушения нет», — сообщил первый зампред ЦБ.
Он подчеркнул, что Центробанк выставил руководству банка требование пересмотреть состав наблюдательного совета.
«По [составу правления] у нас вопросов нет. Насчет совета банка мы поставили требование, чтобы они его полностью пересмотрели. Он состоит, в основном, из сотрудников хокимията, — рассказал Тимур Ишметов. — Мы поставили требование, чтобы более половины членов наблюдательного совета составляли лица с опытом банковской работы, соответствующей квалификации, которые не являлись бы госслужащими и никоим образом не были связаны с хокимиятом».
По информации представителя ЦБ, руководство «Пойтахт банка» намерено представить новый состав совета в скором времени.
«Если [состав] нас снова не устроит, мы и дальше будем требовать его исправлять», — заверил Тимур Ишметов.
Лицензию Центробанка «Пойтахт банк» получил 29 декабря 2018 года, а работу начал 10 января. Уставной капитал банка сформирован на 100% за счет средств столичного хокимията и составляет 100 млрд сумов.