Rossiya Texnik nazorat va metrologiya federal agentligi (Rosstandart) Ravon 5219 dona Nexia R3 rusumli avtomobilni ko‘ngilli ravishda qaytarib olishga rozi bo‘lgani to‘g‘risida xabar qildi.
«Ravon Motors Rus» kompaniyasi ma’lumotlariga ko‘ra, 2017 yil may oyidan 2018 yil martigacha bo‘lgan muddatda sotilgan (VIN-kodlar — PDF) avtomobillar qaytarib olinmoqda.
«Transport vositalarining qaytarib olinishiga prujinali xomutning bosib turuvchi kuchi yetarlicha bo‘lmagani sababli metall quvur bilan chiqarish shlangining almashtirib qo‘yilgani ehtimoli borligi sabab bo‘ldi», — deyiladi xabarda.
«Ravon Motors Rus» vakillari qaytarib olish ro‘yxatidagi Nexia R3 egalariga xat yozish yoki qo‘ng‘iroq qilish orqali yaqin atrofdagi dilerlik markazlariga transport vositalarini ta’mirlash uchun olib borishni ma’lum qilmoqda. Avtomashina egalarining o‘zlari ham avtomobil VIN-kodi ko‘rsatib o‘tilgan ro‘yxatga mos kelsa, mustaqil ravishda yaqin atrofdagi dilerlik markazlari bilan bog‘lanib, ta’mirga yozilishlari mumkin.
Transport vositalarida boshqaruv chambaragi shlang tizimiga qo‘shimcha ikkita xomut o‘rnatish ishlari olib boriladi. Bu ishlar bepul amalga oshiriladi.

Российские Федеральное агентство по техническому регулированию и метрологии (Росстандарт) сообщило о согласовании добровольного отзыва 5219 автомобилей марки Ravon Nexia R3.
По данным компания «Равон Моторс Рус», отзыву подлежат автомобили, реализованные с мая 2017 года по март 2018 года (VIN-коды — PDF).
«Причиной отзыва транспортных средств является существующая вероятность смещения выпускного шланга с металлической трубки из-за недостаточной прижимной силы пружинного хомута. Это может привести к утечке гидравлической жидкости из системы», — говорится в сообщении.
Представители «Равон Моторс Рус» проинформируют владельцев Nexia R3, подпадающих под отзыв, путем рассылки писем или по телефону о необходимости предоставить транспортное средство в ближайший дилерский центр для ремонтных работ. Владельцы могут также самостоятельно связаться с ближайшим дилерским центром и записаться на ремонт, если VIN-код автомобиля совпадает с указанным в перечне.
На транспортных средствах будет выполнена установка двух дополнительных хомутов на шланг системы рулевого управления. Эти работы бесплатны для владельцев.