Chorshanba kuni Dubayda bo‘lib o‘tgan Interpolning yillik yig‘ilishida janubiy koreyalik Kim Chen Yan xalqaro tashkilot prezidentligiga saylandi, deya xabar qildi Aljazee telekompaniyasi. Janubiy Koreya prezidenti Mun Je Inning so‘zlariga ko‘ra, u mazkur tashkilotga rahbar bo‘lgan ilk janubiy koreyalikdir.
Kim Chen Yan rossiyalik Aleksandr Prokopchuk nomzodidan ustun keldi. Rossiya vakiliga qarshi AQSH, Buyuk Britaniya va boshqa Yevropa mamlakatlari qarshi chiqdi va uning tayinlanishi kelgusida Rossiya tomonidan ogohlantirish tizimlari suiiste’mol qilinishiga olib kelishini ta’kidladi.
Yangi rahbar 2015 yili iste’foga chiqqunga qadar 20 yildan ortiq vaqt davomida politsiyada ishlagan. U mazkur lavozimda avvalgi rahbar Men Xunvey vakolati tugashi lozim bo‘lgan 2020 yilga qadar faoliyat ko‘rsatadi. Sobiq rahbar sentyabrda XXRga ketib, oilasi va yaqinlari bilan aloqaga chiqmagan edi. Keyinroq Xitoy hukumati Men Xunvey iste’foga chiqqani, u korrupsiyada ayblanayotgani haqida ma’lum qildi.

Ким Чон Ян из Южной Кореи в среду был избран президентом Интерпола на ежегодном заседании организации в Дубае, сообщила телекомпания Aljazeera. По словам президента Южной Кореи Мун Чжэ Ина, он стал первым южнокорейцем, возглавившим эту организацию.
Ким Чон Ян одержал победу над кандидатом из России Александром Прокопчуком. Против последнего решительно выступали США, Великобритания и другие европейские страны, заявив, что его избрание может привести к злоупотреблениям системой красных уведомлений со стороны России.
Новый глава Интерпола проработал в полиции более 20 лет до отставки в 2015 году. Он будет находиться на этом посту до 2020 года до завершения срока полномочий предшественника Мэн Хунвэя, который в сентябре уехал в КНР и не выходил на связь с семьей и знакомыми. Позднее власти Китая заявили, что Мэн Хунвэй подал в отставку, так как ему были предъявлены обвинения в коррупции.