Bekobod tumani xalq ta’limi bo‘limi boshlig‘i Hasan Soibnazarov davriy nashrlarga majburiy obuna to‘g‘risida bergan ko‘rsatmasi uchun o‘z lavozimidan ozod etildi. Bu haqda Xalq ta’limi vazirligi matbuot xizmati xabar berdi.
2018 yil 1 noyabr kuni bir necha internet OAV nashrlari Bekobodda o‘qituvchilar 2019 yil uchun obunaga majburlanayotganligi haqida maqolalar chop etgan edilar. Xalq ta’limi vazirligi mutaxassislari ushbu ma’lumotlarni joyiga chiqib o‘rgandilar.
Ta’kidlash lozimki, Vazirlar Mahkamasining 2002 yil 25 yanvardagi 33-sonli Qarorining 5-bandida qishloqlarda joylashgan umumta’lim maktablarini o‘ntagacha gazeta va jurnallarga mahalliy byudjet hisobidan obuna qilish belgilangan.
Ushbu qaror talabidan kelib chiqib, asosan qishloq joylaridagi umumta’lim maktablariga 2019 yil obunasi uchun 10 nomdagi gazeta va jurnallar tavsiya etilgan. Bekobod tumani xalq ta’limi bo‘limiga «Toshkent haqiqati», «Xalq so‘zi», «Bekobod ovozi», «Ma’rifat» gazetalariga obuna bo‘lishlari uchun mahalliy byudjet hisobidan mablag‘lar ajratilgan.
Toshkent viloyati xalq ta’limi boshqarmasining Bekobod tumani xalq ta’limi bo‘limi boshlig‘i Hasan Soibnazarov tomonidan o‘zboshimchalik bilan 2018 yil 30 oktyabrda imzolangan xatida tumandagi jami 57 ta umumiy o‘rta ta’lim maktablari direktorlariga bir necha gazeta va jurnallarga obuna bo‘lish vazifasi yuklatilgan.
Ta’kidlash lozimki, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018 yil 14 avgustdagi qarorining 16-bandida xalq ta’limi xodimlarining bosma nashrlarga majburan obuna bo‘lishini tashkil etish taqiqlangan.
Ko‘rilgan choralar natijasida tumandagi umumiy o‘rta ta’lim maktablarining o‘qituvchilari Bekobod tumani xalq ta’limi bo‘limi boshlig‘i xatida ko‘rsatilgan nashrlarga majburiy obuna bo‘lishmagan.
O‘rganish natijasida Bekobod tumani xalq ta’limi bo‘limi boshlig‘i Hasan Soibnazarov lavozimidan ozod etildi va uning majburiy obuna to‘g‘risidagi ko‘rsatmasi bekor qilindi.
Shu bilan birga majburiy obunani oldini olish bo‘yicha kerakli choralar ko‘rmaganligi va to‘liq nazoratga olmaganligi uchun Toshkent viloyati xalq ta’limi boshqarmasining boshlig‘i Shukur Burhonovga intizomiy chora ko‘rildi.
Ushbu holat yuzasidan barcha xalq ta’limi hududiy boshqarmalariga yana bir bor majburiy obunani oldini olish bo‘yicha qat’iy topshiriq berildi.
Eslatib o‘tamiz, o‘qituvchilarning bu kabi shikoyatlarini qabul qilish va chora ko‘rish uchun internet tarmog‘ida «Ustoz ovozi» virtual inspektori ishga tushirilgan. Istalgan xalq ta’limi xodimi huquqlari buzilgan holatlarda ustozovozi.uzedu.uz sayti yoki telegram bot (@Ustoz_Ovozi_bot) orqali o‘z murojaatini yuborishi mumkin. Hozirgi kungacha 1113 ta murojaat yuborildi va ular bo‘yicha tegishli choralar ko‘rilmoqda.

Начальник Бекабадского районного отдела народного образования Хасан Соибназаров освобожден от должности за принуждение к подписке на периодические издания, сообщила пресс-служба Министерства народного образования.
1 ноября издание Turon24 сообщило, что в Бекабаде учителей школ принуждают подписываться на периодические издания на 2019 год. Специалисты МНО провели изучение ситуации, которое подтвердило нарушения.
Примечательно, что на следующий день, 2 ноября, Национальное информационное агентство (УзА) опубликовало опровержение от имени группы неназванных сотрудников сферы народного образования Бекабадского района.
«Считаем, что отдельные вебсайты своей статьей намерены отрезать интеллигенцию от просвещения. По их мнению, достаточно получать новости с интернет-страниц (перевод дословный — ред.), — говорится в обращении. —  Мы работали, получая достоверную информацию из официальных изданий, и будем и дальше так работать. Потому что эти издания дают обоснованную и надежную информацию. То, что приведенные в рекомендательном письме (авторы настаивают, что письмо главы райОНО было рекомендацией — ред.) общественно-политические газеты, являются именно такими, доказано временем».
«После публикации выдумок, подобных статье „Учителей в Бекабаде принуждают к подписке на 2019 год“, многие педагоги направили обращения, в которых говорится, что они не могут вести деятельность без книг, газет и журналов, и что они подписываются на отраслевые и общественно-политические газеты добровольно. Это их личное мнение и решение. Никто не имеет права вмешиваться в это», — отмечается в обращении.
Сам Хасан Соибназаров сообщил УзА, что для подписки 57 школ района на печатные издания из бюджета было выделено 97 млн сумов, и что подписка образовательных учреждений на газеты и журналы осуществляется на эти деньги.
МНО в своем заявлении сообщает, что школы в сельской местности получают до 10 наименований газет и журналов, преимущественно республиканских СМИ, за счет средств местных бюджетов (в соответствии с постановлением Кабинета Министров №33 от 25 января 2002 года). Бекабадскому райОНО были выделены средства из местного бюджета на подписку на газеты «Тошкент хакикати», «Халк сузи», «Бекобод овози» и «Маърифат».
"Хасан Соибназаров своим письмом за номером 01−650/18 от 30 октября 2018 года поручил директорам 57 школ района организовать подписку на периодические издания… В результате принятых мер предотвращена принудительная подписка учителей школ города Бекабада на периодические издания. Начальник Бекабадского районного отдела народного образования Хасан Соибназаров освобожден от занимаемой должности. Его поручение по подписке на газеты и журналы отменено", — говорится в сообщении МНО.
Министерство напоминает, что постановлением президента Шавката Мирзиёева от 14 августа запрещено принуждать сотрудников народного образования к подписке на периодические издания.
Начальник Ташкентского областного управления народного образования Шукур Бурхонов привлечен к дисциплинарному взысканию за допущение принудительной подписки. Все областные управления народного образования получили задания по недопущению принудительной подписки.
МНО напомнило о существовании «виртуального инспектора» «Устоз овози» («Голос учителя»), к которому учителя и сотрудники системы народного образования могут обращаться при нарушении их законных прав и интересов (альтернатива — Telegram-бот Ustoz_Ovozi_bot).