Prezident Shavkat Mirziyoyev 13 oktyabrdagi qarori bilan O‘zbekiston va Rossiya hukumatlari o‘rtasida O‘zbekiston hududida atom elektr stansiyasi qurilishida hamkorlik qilish to‘g‘risidagi bitimni tasdiqladi. Bu haqda «Gazeta.uz"ga hukumatdagi axborot manbasi xabar qildi.
Hujjat 7 sentyabr kuni Moskvada Iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha hukumatlararo komissiyaning 19-yig‘ilishida ikki mamlakat bosh vazirlari tomonidan imzolangan edi.
Bitim Rossiya loyihasi bo‘yicha tarkibida suv-suv energetika reaktori asosida har bir energoblok quvvati 1,2 GVtgacha bo‘lgan ikkita energoblokli AESni loyihalashtirish va qurish bo‘yicha hamkorlikni ko‘zda tutadi.
Avvalroq Navoiy va Buxoro viloyatlari chegarasidagi To‘dako‘l ko‘li yaqinidagi hudud AES qurilishi uchun eng maqbul joy sifatida tanlangani xabar qilingan edi.
18−19 oktyabr kunlari esa Rossiya prezidenti Vladimir Putinning O‘zbekistonga rasmiy tashrifi rejalashtirilgan.

Президент Шавкат Мирзиёев постановлением от 13 октября утвердил соглашение между правительствами Узбекистана и России о сотрудничестве в строительстве на территории Узбекистана атомной электростанции. Об этом «Газете.uz» сообщил источник в правительстве.
Документ был подписан 7 сентября в Москве премьер-министрами двух стран по итогам 19-го заседания Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству.
Соглашение предусматривает сотрудничество по проектированию и строительству АЭС в составе двух энергоблоков на основе водо-водяного энергетического реактора по российскому проекту установленной мощностью каждого энергоблока до 1,2 ГВт.
Ранее сообщалось, что потенциальной площадкой для строительства АЭС выбрана местность возле озера Тудакуль на границе Навоийской и Бухарской областей.