O‘zbekistonlik talabalarning birinchi guruhi Rossiyaning «MMFI» Milliy yadro tadqiqoti universiteti (MMFI MYTU) asosida bakalavriat va magistrlik dasturlari bo‘yicha «Yadro fizikasi va texnologiyasi» mutaxassisligiga o‘qishni boshladi, deya xabar qildi «Rosatom» korporatsiyasi matbuot xizmati «Gazeta.uz"ga.
Nomzodlar tanlovi ikki bosqichda O‘zbekiston Fanlar akademiyasi vakillari tomonidan mart oyida tashkil etildi. Ta’lim olish uchun arizalar respublikaning barcha viloyatlaridan 326 nafar da’vogarlardan kelib tushdi. Birinchi bosqichda bakalavriat dasturi bo‘yicha oqishga da’vogarlar fizika, matematika va rus tilidan yozma imtihon topshirdi, magistraturaga kiruvchilar esa mamlakatning to‘rt shaharida — Andijon, Nukus, Samarqand va Toshkent shaharlarida og‘zaki imtihon topshirdi.
Yakuniy tanlovda ishtirok etish uchun birinchi tur natijalariga ko‘ra O‘zbekiston Fanlar akademiyasi komissiyasi 81 nafar da’vogarlarni tanladi. Toshkentdagi O‘zbekiston Milliy Universiteti qoshida o‘tkazilgan tanlovning yakuniy bosqichida MMFI o‘qituvchilari 15 nafar g‘olibni aniqladilar, ulardan 12 tasi bakalavriatda , 3 tasi esa magistraturada o‘qish uchun tavsiya etildi.
Bir necha kun muqaddam O‘zbekiston va Rossiya hukumatlararo komissiya yig‘ilishi jarayonida atom elektr stansiyasi qurilishi to‘g‘risidagi bitim imzolangan edi. Bosh vazir Abdulla Aripov Rossiya hukumati o‘zbek mutaxassislarining Rossiya OTMlarida ta’lim olishlari uchun grantlar ajratganini esga olib, «MMFI» Milliy yadro tadqiqoti universiteti filialini ochish to‘g‘risidagi qaror uchun minnatdorchilik bildirdi. Uning faoliyati 2019/2020 o‘quv yilidan boshlanadi.

Группа студентов из Узбекистана начала обучаться по специальности «ядерная физика и технология» в российском Национальном исследовательском ядерном университете «МИФИ» (Московской инженерно-физический институт), сообщили «Газете.uz» в пресс-службе корпорации «Росатома».
Для 326 претендентов, подавших заявки на обучение, Академия наук Узбекистана организовала двухэтапный конкурсный отбор. Желающие обучаться на бакалавриате сдали письменные экзамены по физике, математике и русскому языку, а поступающие в магистратуру прошли собеседование в Андижане, Нукусе, Самарканде и Ташкенте.
К участию в финальном конкурсе по итогам первого тура был допущен 81 претендент. Преподаватели МИФИ определили 15 победителей, 12 из которых будут обучаться на бакалавриате, 3 — в магистратуре.
На днях Узбекистан и Россия подписали соглашение о строительстве атомной электростанции в ходе заседания межправительственной комиссии. Премьер-министр Абдулла Арипов напомнил, что правительство России выделило гранты на обучение узбекских специалистов в российских вузах и выразил благодарность за решение об открытии филиала Национального исследовательского ядерного университета «МИФИ». Его работа начнется с 2019/2020 учебного года.