«O‘ztemiryo‘lyo‘lovchi» aksiyadorlik jamiyati yuqori tezlikda harakatlanuvchi zamonaviy «Afrosiyob» elektropoyezdining yo‘l chipta narxlari 15 avgust kunidan boshlab o‘zgarganini ma’lum qildi.
Toshkent-Samarqand:
VIP-klass- 151 000 so‘m
Biznes-klass- 105 000 so‘m
Ekonom-klass- 78 000 so‘m
Toshkent-Qarshi:
VIP-klass- 209 000 so‘m
Biznes-klass- 148 000 so‘m
Ekonom-klass- 108 000 so‘m
Toshkent-Buxoro:
VIP-klass- 243 000 so‘m
Biznes-klass- 176 000 so‘m
Ekonom-klass- 128 000 so‘m
IZOH: Qo‘shimcha ma’lumotlarni 1005 qisqa raqam orqali yoki joylardagi xududiy temir yo‘l ma’lumotxonalaridan bilib olishingiz mumkin.
«O‘ztemiryo‘lyo‘lovchi» kompaniyasi narxlar oshishini quyidagicha tushuntirdi: «Mos ravishda Buxoro va Qarshiga qatnovchi «Sharq» va «Nasaf» poyezdlari bor. «Afrosiyob» ham Buxoro va Qarshiga qatnaydi. «Afrosiyob» poyezdlari qulayroq ekani, ular yuqori narxga sotib olingani, shuningdek, hozirgi kunga qadar bu poyezlarga ispaniyalik mutaxassislar xizmat ko‘rsatayotganini ham hisobga olish kerak. Bularning bari katta xarajat. Shartli ravishda «Sharq» va «Nasaf» poyezdlarida yo‘l haqi 1000 so‘m deb olsak, «Afrosiyob"ning hozirgi (oshmagan) narxi yo 1002 so‘m, yo 998 so‘m».

Компания «Узбекистон темир йуллари» повышает цены на проезд на высокоскоростных поездах Afrosiyob на 35%, сообщили «Газете.uz» в маркетинговой службе железнодорожного перевозчика. С 15 августа устанавливаются следующие цены:
Ташкент-Самарканд:
• VIP-класс — 151 тысяча сумов;
• Бизнес-класс — 105 тысяч сумов;
• Эконом-класс — 78 тысяч сумов.
Ташкент-Карши:
• VIP-класс — 209 тысяч сумов;
• Бизнес-класс — 148 тысяч сумов;
• Эконом-класс — 108 тысяч сумов.
Ташкент-Бухара:
• VIP-класс — 243 тысячи сумов;
• Бизнес-класс — 176 тысяч сумов;
• Эконом-класс — 128 тысяч сумов.
Как сообщили «Газете.uz» в отделе стратегического планирования и развития бизнеса «Узжелдорпасс», цены были повышены после четырехмесячного анализа и исследований, проведенных совместно с Министерством финансов.
«Есть поезда „Шарк“ и „Насаф“, которые курсируют в Бухару и Карши соответственно. Afrosiyob также курсирует в Бухару и в Карши. Нужно учесть комфортабельность поездов Afrosiyob, сумму, за которую они были приобретены, а также тот факт, что до сегодняшнего дня специалисты из Испании проводят техобслуживание. Это большие расходы. Если условно стоимость поездки на поездах „Шарк“ и „Насаф“ стоит 1000 сумов, то на Afrosiyob — 1002 сума или 998 сумов», — пояснил сотрудник отдела.
В маркетинговой службе «Узбекистон темир йуллари» отметили, что в последний раз цены на билеты компания повышала в 2014 году.