Shahrisabzning tarixiy markazi (Qashqadaryo viloyati) YUNESKO Umumjahon merosi ro‘yxatida qoladi. Bu haqdagi qaror shu kunlarda Manamada (Bahrayn) bo‘lib o‘tayotgan YUNESKO Umumjahon merosi qo‘mitasining 42-sessiyasida qabul qilindi. Sessiyada O‘zbekiston delegatsiyasiga bosh vazir o‘rinbosari Aziz Abduhakimov rahbarlik qilmoqda.
Shahrisabz tarixiy markazini YUNESKO Umumjahon merosi ro‘yxatidan chiqarish sessiya kun tartibidagi masalalardan biri edi. 2016 yilda Umumjahon merosi qo‘mitasi Istanbulda bo‘lib o‘tgan 40-sessiyasida xavf ostida turgan Shahrisabz tarixiy markazini Umumjahon merosi ro‘yxatiga kiritgan edi.
“Gazeta.uz"ning hukumatdagi axborot manbasining xabar qilishicha, Aziz Abduhakimov o‘z nutqida sessiya ishtirokchilarini Shahrisabz tarixiy markazida olib borilgan ishlar bilan tanishtirib, ular mahalliy aholi hayotini yaxshilash maqsadida amalga oshirilganini ta’kidlab o‘tdi.
Qo‘mita a’zolari O‘zbekiston hukumatining yaqinda qabul qilingan “O‘zbekistonda Umumjahon merosi obyektlarini himoya qilish to‘g‘risida"gi qarori bilan ham tanishtirildi. U Umumjahon merosi qo‘mitasi tavsiyalarini bajarishning aniq muddatlari ko‘rsatilgan “yo‘l xaritasi"ni ham o‘z ichiga oladi.
“Yo‘l xaritasi” YUNESKOning Toshkentdagi vakolatxonasi bilan hamkorlikda Umumjahon meros obyektlari hamda O‘zbekistonning tarixiy shahar landshaftlari hududlarida amalga oshiriluvchi barcha loyihalar bo‘yicha dastlabki ekspertizalar vazifalarni belgilab beradigan xalqaro konsultativ guruhni tashkil etishni ham ko‘zda tutadi.
Aziz Abduhakimov O‘zbekiston ham moddiy, ham nomoddiy merosni saqlashni uyg‘unlashtirish yo‘lidan borayotganini ta’kidlab o‘tdi. Joriy yil boshida O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev har ikki yilda bir marta sentyabr oyining birinchi dekadasida Shahrisabz tarixiy markazida Maqom san’ati bo‘yicha xalqaro forum o‘tkazish tashabbusi bilan chiqdi. Mazkur tashabbus YUNESKO va 2003 yilgi Konvensiya tomonidan rasman qo‘llab-quvvatlandi.
Muhokamalar jarayonida Aziz Abduhakimov O‘zbekiston hukumati tomonidan mamlakatdagi tarixiy obyektlarni saqlab qolish bo‘yicha ko‘rilayotgan choralar yuzasidan qo‘mita a’zolarining ko‘plab savollariga javob qaytardi.
Debatlar yakunlari bo‘yicha qo‘mita a’zolari o‘rtasida Shahrisabz tarixiy markazini YUNESKO Umumjahon merosi Ro‘yxatida saqlab qolishni ko‘zda tutuvchi Umumjahon meros qo‘mitasining muqobil qarori loyihasini ishlab chiqish bo‘yicha ishchi guruh tashkil etishga qaror qilindi.
“Qo‘mita a’zolari yakuniy qarorga keldi va mazkur hujjatni qo‘llab-quvvatlandi. Unda mamlakatimizdagi madaniy yodgorliklarni saqlash sohasida O‘zbekistonning YUNESKO bilan faol hamkorlik qilishiga chaqiriq ham o‘rin olgan”, — dedi axborot manbasi.

Исторический центр Шахрисабза (Кашкадарьинская область) остается в Списке Всемирного наследия ЮНЕСКО. Такое решение было принято на 42-й сессии Комитета Всемирного наследия ЮНЕСКО, проходящей в эти дни в Манаме (Бахрейн). Делегацию Узбекистана на сессии возглавляет заместитель премьер-министра Азиз Абдухакимов.
Одним из вопросов на повестке дня сессии было исключение исторического центра Шахрисабза из Списка Всемирного наследия ЮНЕСКО. В 2016 году Комитет Всемирного наследия на своей 40-й сессии в Стамбуле включил исторический центр Шахрисабза в Список объектов Всемирного наследия, находящихся под угрозой, назвав проведенную реконструкцию «чрезмерной».
Как сообщил «Газете.uz» источник в правительстве, в своем выступлении Азиз Абдухакимов проинформировал участников сессии о работах, осуществленных в историческом центре Шахрисабза, отметив, что они были связаны с целями улучшения условий жизни местного населения.
Члены комитета также были ознакомлены с недавним постановлением правительства Узбекистана «Об охране объектов Всемирного наследия в Узбекистане», которое включает в себя «дорожную карту» с указанием конкретных сроков выполнения рекомендаций Комитета Всемирного наследия.
«Дорожная карта» предполагает в том числе создание международной консультативной группы экспертов, в сотрудничестве с представительством ЮНЕСКО в Ташкенте, на которую будут возложены задачи предварительной экспертизы по всем проектам на территориях объектов Всемирного наследия, а также в исторических городских ландшафтах Узбекистана.
Азиз Абдухакимов подчеркнул, что в Узбекистане выступают за гармонизацию сохранения как материального, так и нематериального наследия. В начале этого года президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев выступил с инициативой проведения каждые два года в первой декаде сентября Международного форума по искусству макома в историческом центре Шахрисабза. Данная инициатива уже получила официальный патронаж ЮНЕСКО и Конвенции 2003 года.
В ходе обсуждения Азиз Абдухакимов ответил на многие вопросы членов комитета, представляющих разные государства, относительно мер правительства Узбекистана по сохранению исторических объектов в стране.
По итогам дебатов между членами комитета решено создать рабочую группу по выработке альтернативного проекта решения Комитета Всемирного наследия, предусматривающего сохранение исторического центра Шахрисабза в Списке Всемирного наследия ЮНЕСКО.
«Члены комитета пришли к консенсусу и поддержали данный документ. В нем содержится призыв к активному сотрудничеству Узбекистана с ЮНЕСКО в области сохранения культурного наследия нашей страны», — отметил источник.