25 iyun kechasi taniqli kino va teatr aktyori, O‘zbekiston xalq artisti Husan Sharipov 80 yoshida hayotdan ko‘z yumdi. Bu haqda uning oila a’zolari «Gazeta.uz"ga xabar qildi.
Husan Sharipov 1937 yil 27 iyul kuni Toshkentda tug‘ilgan. 1963 yilda Toshkent davlat teatr-rassomchilik institutini tamomlagan (musiqali drama aktyori). 1959−1991 yillarda Muqimiy nomidagi teatr aktyori, 1986−1987 yillarda ushbu teatr direktori bo‘lib ishlagan. 1995−1997 yillarda O‘zbekiston teatr arboblari raisi lavozimida faoliyat ko‘rsatgan.
Husan Sharipov «Chinor ostidagi duel» (1979), «Suyunchi» (1982), «Vodillik kelin» (1984), «Kelinlar qo‘zg‘oloni» (1985), «Kichkina tabib» (1998) va boshqa filmlarda suratga tushgan.
1991 yil O‘zbekiston xalq artisti unvoni, 1999 yilda esa «Mehnat shuhrati» ordeni bilan taqdirlangan.

Вечером 25 июня в возрасте 80 лет ушел из жизни известный актер кино и театра, народный артист Узбекистана Хусан Шарипов. Об этом «Газете.uz» сообщили в его семье.
Хусан Шарипов родился 27 июля 1937 года в Ташкенте. В 1963 году окончил Ташкентский государственный театрально-художественный институт (актер музыкальной драмы). В 1959—1991 годах работал актером театра имени Мукими, в 1986—1987 годах был директором этого театра. В 1995—1997 годах — председатель Союза театральных деятелей Узбекистана.
Хусан Шарипов снимался в кинолентах «Дуэль под чинарой» (1979), «Бабушка-генерал» (1982), «Невеста из Вуадиля» (1984), «Бедные люди» (1992), «Маленький лекарь» (1998) и других.
В 1991 году ему было присвоено звание народного артиста Узбекистана, в 1999 году — присужден орден «Мехнат шухрати».